Premijer Andrej Plenković je, nakon sjednice šireg Predsjedništva HDZ-a, rekao kako danas nisu razgovarali o Uskokovoj istrazi u Elektrodalmaciji. Novinare je zanimalo ima li Frane Barbarić njegovu potporu i hoće li i dalje ostati šef.
Podsjetimo, Uskok od prošlog tjedna provodi izvide u splitskom sjedištu Elektrodalmacije, južne podružnice HEP-a, zbog nelegalne vile koju je na poljoprivrednom zemljištu izgradio predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić.
Telegramu je ta informacija potvrđena iz više nepovezanih izvora. Djelatnike Pnuskoka je između ostalog zanimala dokumentacija iz koje se vidi tko je potpisivao suglasnost za napajanje i priključak na Barbarićevu vilu kad objekt nema građevinsku dozvolu.
"Razgovarali smo i o toj situaciji i donosit ćemo odluke, ali to nije predmet stranke, to su stvari za vladu", rekao je Plenković.
"Odluke ćemo donositi kad mi to hoćemo"
Rekao je i kako u slučaju vezanom za plinsku aferu razumije oporbu i aktere koji žele staviti teret odgovornosti na HDZ i Vladu, ali i da naši građani i gospodarstvo praktički nisu osjetili energetsku krizu jer je cijena plina ostala stalna i priuštiva.
"Ovo je nešto što se nije trebalo dogoditi. Dogodilo se, mi o tome vodimo računa i naše odluke donosimo onda kada mi o tome odlučimo, a ne kada to hoće netko drugi", kazao je.
Prema podacima HROTE-a, iznos koji je izgubljen na preprodaji plina penje se na 14 milijuna eura.
"Milanović i ja potpuno smo različiti"
Osvrćući se na navode pojedinaca koji ga izjednačuju s predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem istaknuo je da su potpuno različiti oko pitanja uhićenih navijača u Grčkoj, Ukrajine, pristupa pomoći Hrvatima u BiH i sl.
Zamoljen za komentar primjedbi Mosta da je novi smještaj pogođenih potresom na Banovine neadekvatan i skučen, Plenković je odgovorio da je od 11 kontejnerskih naselja njih sedam u potpunosti useljeno u čvrst smještaj. Najavio je i da do listopada ne bi trebalo više nikoga biti u kontejnerskim naseljima.
"O tome da je hotel u Topuskom, u kojem su najmanje sobe oko 12,5 četvornih metara, skučen može govoriti samo netko tko želi parazitirati na ovoj temi i skupljati jeftine političke bodove", poručio je.
"Zakon o hrvatskom jeziku važan identitetski zakon"
Plenković je, osvrćući se na kritike vezane uz prijedlog Zakona o hrvatskom jeziku, rekao da je on jako dobar, kvalitetno pripremljen te će biti važan identitetski zakon. Poručio je kako prijedlog nije isključiv i penalizirajući te je inspiriran sličnim zakonskim rješenjima drugih zemalja.
Izvijestio je da su na Predsjedništvu HDZ-a, među inim, razgovarali o velikim nevremenima koja su pogodila Hrvatsku, ali i Sloveniju, te istaknuo da smo bili prvi koji smo toj susjednoj zemlji poslali helikopter dan nakon velikih poplava. Bilo je riječi i o upućivanju našeg kanadera u Grčku kao i pomoći u borbi s velikim požarima, te najvećem usklađivanju mirovina koje će prosječnu mirovinu u ovoj godini dići na 508 eura.
Naveo je i da su razgovarali i o novom Zakonu o trgovini i zabrani rada nedjeljom kazavši da smo sada u prvih šest mjeseci u tranzicijskom razdoblju.
Istaknuo je kako se od 1. srpnja, od kada je zakon na snazi, do kraja godine radi o 26 nedjelja, od kojih je njih 16 radno. Smatra kako taj zakon uvažava Hrvatsku kao turističku zemlju ali isto tako radi dobar balans između profesionalnog i obiteljskog života.
Osvrćući se na početak nove školske godine koja počinje u ponedjeljak, Plenković je rekao da postignuća aktualnog mandata imaju tri referentne točke - besplatni udžbenici, besplatan obrok, besplatan prijevoz.
"To je veliko postignuće za kvalitetu života školaraca i potpora obiteljima", poručio je.