Plenković: Problem je ako Rusija skup u Moldaviji doživljava kao prijetnju

Screenshot: HRT

PREMIJER Andrej Plenković sudjeluje na drugom sastanku na vrhu Europske političke zajednice u Moldaviji. Ciljevi zajednice su poticanje političkog dijaloga i suradnje radi rješavanja pitanja od zajedničkog interesa te jačanje sigurnosti, stabilnosti i blagostanja europskog kontinenta. Ta platforma za političku koordinaciju ne zamjenjuje nijednu postojeću organizaciju, strukturu ili proces te u ovoj fazi nema za cilj stvaranje novih.

Prvi sastanak na vrhu Europske političke zajednice održan je u listopadu 2022. u Pragu. Na sastanak su uz čelnike 27 država članica EU, predsjednicu Europske komisije i predsjednika Europskog vijeća, pozvane: Albanija, Andora, Armenija, Azerbajdžan, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Island, Kosovo, Lihtenštajn, Moldova, Monako, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Norveška, San Marino, Srbija, Švicarska, Turska, Ukrajina te Ujedinjena Kraljevina.

O čemu će se danas razgovarati u Moldaviji?

Premijer Plenković prilikom dolaska u Moldaviju dao je izjavu.

"Mislim da je simbolična poruka da je Moldavija prva zemlja van članica EU koja je domaćin ovoga foruma. Moldavija je dobila kandidatski status prije godinu dana, šaljemo poruke reforme u smislu približavanja EU.

Današnje teme, sukladno ideji ovog šireg formata svih europskih država, osim Bjelorusije i Rusije je da razgovaramo o pitanjima sigurnosti, dobro da je s nama došao i predsjednik Zelenski. Drugo da razgovaramo o pitanjima energetike i međusobne povezanosti, dakle kritične infrastrukture. Svih onih tema koje su došle u prvi plan s obzirom na posljedice ruske agresije na Ukrajinu", istaknuo je, prenosi HRT.

Što se tiče Ukrajine, premijer Plenković kaže da godinama zagovara model mirne reintegracije Podunavlja kao mogući okvir za Ukrajinu.

"To se nije dogodilo, dogodila se druga faza agresije. Mi kao Hrvatska poštujemo teritorijalnu cjelovitost Ukrajine. Podržavamo Ukrajinu u političkim i svim drugim aktivnostima", dodaje. 

"Održavanje skupa u Moldaviji je važna politička poruka"

Komentirao je i najave iz Rusije, koja nije zadovoljna što se skup održava u Moldaviji te to doživljavaju kao približavanje te države EU i NATO-u.

"Održavanje skupa u Moldaviji je važna politička poruka, ali nije upućena kao poruka konfrontacije, već kao poruke i uključivosti prema Moldaviji. Ako će Rusija svaki skup koji se događa u njezinom bližem susjedstvu doživljavati kao neku prijetnju, onda je to veliki problem. Iz tog osjećaja i nastaju ovu problemi", dodaje.

Što se tiče bilateralnih susreta, kaže da će se susresti s moldavskim premijerom, s kosovskom predsjednicom, s crnogorskim predsjednikom, a bit će i tu niz neformalnih kontakata tijekom dana. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.