Dan kad je predstavljena američka vizija svijeta. Posljedice su vidljive i danas

Foto: Wikipedia

Na današnji dan 1823. godine američki je predsjednik James Monroe održao govor u američkom Kongresu. Trebao je to biti njegov uobičajeni govor, koji svake godine održava o stanju Unije, no postao je povijesni jer se radi o početku politike izolacionizma u SAD-u.

Izolacionizam na 100 godina

Monroe je najavio kako će se od tada svaki novi pokušaj europske kolonizacije na prostoru Sjeverne i Južne Amerike smatrati činom agresije te će izazvati američku intervenciju. Rekao je kako je doba europskog imperijalizma u Novom Svijetu završilo te da se Europa treba baviti svojim postojećim kolonijama, a Ameriku prepustiti Amerikancima.

Europske sile to nije previše diralo. Mnogi od njih najveći dio sredstava uložili su u već postojeće kolonije, poglavito u Africi, jedino je Španjolska imala neke važne kolonije na zapadu, koje je isto tako izgubila do kraja stoljeća. U trenu kada je SAD porobio i osvojio zapadne dijelove kontinenta, na red su došli Karibi odakle su istjerali Španjolce.

James Monroe

"Europa je recept za nevolju"

Monroe je dijelio mišljenje s većinom političara kada su u pitanju europske sile. Oni su smatrali da je svako petljanje s Europljanima nešto što samo može napakostiti Americi. Trebalo je pustiti Europljane da sami vode svoje poslove i fokusirati se na vlastiti dio svijeta. U narednih sto godina SAD se tako posvetio svojoj ekspanziji, građanskom ratu i industrijalizaciji.

Za to vrijeme u Europi su se dogodili Krimski rat, ujedinjenje novih europskih zemalja u centru kontinenta te podjela Osmanskog Carstva.

Izolacija ili imperijalizam?

Monroeova doktrina napuštena je tek u vrijeme Prvog svjetskog rata. Američki predsjednik Woodrow Wilson poslao je američke vojnike u Europu kako bi okončao rat. Javnosti je predstavljeno da će se SAD boriti protiv zla i nemorala koji se širi iz Berlina, premda je stvarni razlog bila činjenica da se američka elita bojala da Velika Britanija i Francuska neće moći vraćati svoje kredite ako se rat oduži.

Američki građanski rat odvija se 40 godina po uspostavi doktrine

Monroeova doktrina ostala je zapamćena u povijesti ne samo zbog perioda kada je vrijedila već i zato što su se na nju pozivali mnogi američki predsjednici 20. stoljeća (Kennedy, Johnson, Reagan). Podsjećali su američku javnost na važnost američkog izolacionizma, premda je taj pojam u 20. stoljeću više značio sposobnost Amerike da se upliće u unutarnje poslove raznih latinoameričkih država nego nekakvu izolaciju.

Monroeova doktrina relativno je nevažan pojam Europljanima, ali je zato nešto o čemu se puno više priča u Latinskoj Americi. Tamošnji narodi u doktrini vide pojam koji predstavlja početak američkog imperijalizma te destabilizaciju južnoameričkog društva čim se negdje pojavi vodstvo ili vlada koja ne odgovara Washingtonu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.