CIJENE nafte spustile su se danas na međunarodnim tržištima ispod 82 dolara, pritisnute bojaznima da će očekivano podizanje kamatnih stopa u SAD-u zakočiti gospodarstvo i potražnju i naznakama pojačane opskrbe.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 1.65 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 81.47 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1.61 dolar nižoj cijeni, od 77.55 dolara.
Trgovci su se i danas fokusirali na izgledno podizanje kamatnih stopa u SAD-u u svibnju, za četvrtinu postotnog boda, prema prognozama ekonomista koje je anketirao Reuters, što bi označilo kraj ciklusa najagresivnijeg zaoštravanja monetarne politike u proteklih 40 godina.
Njihova prognoza temelji se na ocjeni o još uvijek solidnom tempu zapošljavanja u najvećem svjetskom gospodarstvu, nakon što su najnoviji podaci pokazali tek umjereni rast broja novih zahtjeva za isplatom naknada za nezaposlenost u prošlom tjednu.
U Rusiji pojačana opskrba
Cijene su pritisnule i izjave izvora u trgovinskim i logističkim krugovima da će utovar nafte u lukama na zapadu Rusije u travnju vjerojatno dosegnuti najvišu razinu od 2019. godine, signalizirajući pojačanu opskrbu.
Pakistan je u međuvremenu od Rusije prvi put naručio naftu po sniženoj cijeni, po novom ugovoru koji bi mogao obuhvatiti oko 100 tisuća barela dnevno, izjavio je ministar za naftu.
Zabrinutost zbog izglednog podizanja kamatnih stopa u SAD-u i pojačana opskrba potisnuli su u drugi plan podatak da su zalihe sirove nafte u SAD-u prošli tjedan pale za 4.6 milijuna barela, zbog pojačane prerade u rafinerijama i većeg izvoza, izvijestilo je ministarstvo energetike.
Zalihe benzina oštro su pak porasle zbog razočaravajuće potražnje, pokazali su podaci.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u srijedu cijena barela košarice nafte njezinih članica pala za 1.1 dolar, na 84.41 dolara.