IAKO je ovih dana ministar financija Ivan Šuker nemoćno širio ruke kada su ga pitali za sudbinu radnica Kamenskog, a premijerka Jadranka Kosor uvrijeđeno postavljala uvjete za eventualni prijam radnica, činjenica je kako je cijeli vrh Vlade Ive Sanadera, a posebice Šuker, još prije dvije godine sasvim pouzdano znao što se događa u Kamenskom.
Ne samo da su tada okretali glave, nego čini se da su i sudjelovali u događajima koji će eskalirati godinama kasnije na zagrebačkom Trgu Francuske Republike u prosvjedima žena koje su spavale na otvorenom i štrajkale jer im plaće nisu isplaćene pet mjeseci, a doprinosi dulje od dvije godine.
Doprinosi za više od 500 djelatnika nisu uplaćivani godinama
Javna tajna već je godinama kako iz Kamenskog ne stoji nitko drugi doli Miroslav Kutle, koji je za vrijeme Sanadera&Šukera dobivao unosne poslove. S obzirom na to da doprinosi nisu uplaćivani godinama za više od 500 djelatnica, čini se da je dobivao i podršku države. Dokaz da je Kutle bio "povlašten" upravo su događaji oko Svjetskog rukometnog prvenstva održanog u Zagrebu prije par godina.
Naime, prije dvije godine Kamensko je dobilo posao šivanja svih službenih odijela za SP, a cijena tih odijela, kakva su morali nositi svi uključeni u organizaciju i ceremoniju SP-a, jest 500 eura (preko 3,5 tisuća kuna) po komadu. Poslove oko Svjetskog rukometnog prvenstva nije mogao dobiti bilo tko, a upravo ministar financija Šuker bio je tada prvi čovjek Vlade u pripremi Svjetskog rukometnog prvenstva. Onaj isti Šuker koji je tih dana ponosno paradirao u svlačionici rukometaša u odijelu Kamenskog.
Izbor ljudi koji će se okoristiti tom sportskom manifestacijom bio je uistinu reprezentativan za Hrvatsku jer su u najunosnije poslove bili uključeni Ivica Todorić, Vinko Žuljević Klica te spomenuti Kutle.
Unosni poslovi za odabrane
Primjerice, tako je unosan posao cateringa dobio zagrebački Lido s obvezom da sve namirnice nabavlja od Agrokora Ivice Todorića. Mnogi su tada govorili kako je cijena od 3,5 milijuna kuna previsoka, no primjedbe koje su dolazile većinom iz gradova domaćina rješavali su, odnosno smirivali upravo Sanader i Šuker.
Poslove osiguranja dobila je tvrtka Bilić Erić. Vinko Žuljević Klica po hrvatskim se medijima nekoliko puta spomenuo kao prikriveni vlasnik Bilić-Erića iako nigdje nije naveden u vlasničkoj strukturi poduzeća, ali jednako tako nitko nije demantirao Klicinu povezanost s tvrtkom. Klica je bivši zapovjednik postrojbe HVO-a Garavi, koja je djelovala u sklopu Kažnjeničke bojne Mladena Naletilića Tute, a spominje ga se u kontekstu "zagrebačke mafije".
Treći unosni posao dobio je Kutle, i to, kako smo rekli, preko Kamenskog. Inače, za one koji ne znaju, afera Kamensko počinje prije pet godina.
Kamensko kutleraj
Dionice su tada počeli otkupljivali i Božo Medić, nekoć menadžer Dastre – poduzeća iz sastava Kutline Globus grupe, zatim tvrtka Tekstil Gvozd u vlasništvu Anamarije Crlenjak, kćerke Antuna Crlenjaka, direktora Kamenskog i čovjeka koji je zajedno s Kutlom svojevremeno privođen zbog sumnji da je počinio niz gospodarskih malverzacija, na što je nedavno podsjetio Novi list.
Jedan od krupnijih otkupljivača bila je i švicarska tvrtka Swissena AG, registrirana u Meggenu, gdje je registrirana i tvrtka Validus u suvlasništvu Milana Horvata i Miroslava Kutle. Jedan od dioničara Kamenskog je i tvrtka Orion građenje, za koju je tjednik Novosti našao vezu s Kutlom jer su u nadzornom odboru Oriona direktor Crlenjak i Kutlina nećakinja Lidija Cebović. Sve te osobe slične funkcije obnašaju i u Kutlinoj Globus grupi.
Istraga zbog pravde ili PR?
Kako se mijenjala struktura vlasništva, kako je Kutle sve više grabio od Kamenskog, tako se i smanjivao broj zaposlenika, a agonija je bila sve veća. Sve je eskaliralo štrajkom glađu koji je prekinut nakon osam dana. Na kraju predsjednik Ivo Josipović kaže kako je oko Kamenskog bilo nezakonitosti te je u ovom slučaju država odavno trebala reagirati, posebice kada je riječ o doprinosima koji nisu uplaćivani više od dvije godine.
Kao što je običaj u Hrvatskoj, nakon niza napisa odlučila je reagirati i policija. Kako doznajemo, ovih je dana otvorena istraga o svemu onom što se događalo u Kamenskom. Hoće li doći do imena Miroslava Kutle te hoće li se uopće ispitivati je li bilo naklonosti države, suvišno je u ovom trenutku očekivati.