Roditelji jedne od triju djevojčica ubijenih na plesnom događaju posvećenom Taylor Swift na sjeveru Engleske krajem srpnja pozvali su na emotivnom pogrebu na prekid nereda diljem zemlje koji otad traju. Alice da Silva Aguiar (9) i još dvije djevojčice preminule su, a osam ih je ozlijeđeno nakon što su izbodene nožem u napadu u primorskom gradu Southportu prije dva tjedna.
Uslijedili su dani nereda u Southportu te u mjestima i gradovima diljem Ujedinjenog Kraljevstva, potaknuti lažnim objavama na internetu u kojima je osumnjičeni ubojica identificiran kao islamistički useljenik u Englesku. Nad tinejdžerom, rođenim u Britaniji, u međuvremenu je podignuta optužnica, a policija je priopćila da incident ne tretira kao terorizam.
Na pogrebu djevojčice načelnica lokalne policije rekla je okupljenima da su je roditelji djevojčice Sergio i Alexandra, portugalskog porijekla, zamolili da javno apelira na smirenje situacije. "Nadam se da će svatko tko je sudjelovao u nasilnom neredu na našim ulicama u proteklih 13 dana pognuti glavu od srama zbog boli koju su nanijeli vama, ožalošćenoj obitelji", rekla je načelnica policije Merseysidea Serena Kennedy.
Više od 900 ljudi je uhićeno, a 466 optuženo za kaznena djela povezana s narušavanjem javnog reda, uglavnom prosvjedima usmjerenim na migrante i muslimane, a deseci su već osuđeni i služe kaznu jer se slučajevi ubrzano rješavaju na sudovima.
Premijer najavio planove
Premijer Keir Starmer proglasio je nerede "razbojništvom krajnje desnice". Starmer je otkazao planove za odmor kako bi se reagirao na situaciju, a očekuju se još mnoga uhićenja i optužbe tijekom sljedećih mjeseci, rekli su tužitelji.
"Prerano su nam te uzeli, a mi se često pitamo: 'Zašto? Zašto ovdje? Zašto mi? Zašto ti?' Ovu bol nikada nećemo preboljeti, ali obećavamo da ćemo dobiti sve odgovore“, poručili su roditelji na ceremoniji. Ubijene su još djevojčice, Bebe King (6) i Elsie Dot Stancombe (7).
Političari i policija uprli su prstom u dezinformacije na internetu kao uzrok vala nasilja, a ministrica obrazovanja Bridget Phillipson rekla je da će se u školama odsada učiti kako prepoznati lažne vijesti i "trule teorije zavjere kojima su društvene mreže preplavljene".