PROFESOR s Fakulteta političkih znanosti Berto Šalaj gostovao je na N1 gdje je komentirao rastući broj afera povezanih s imovinskim karticama ministara.
Profesor Šalaj komentirao je rastući broj afera te je kazao kako smatra da postoje tri moguća objašnjenja ovih afera i da ne zna koje objašnjenje je gore.
"Ja bih rekao kako su tri moguća objašnjenja svega ovoga što se događa s imovinskim karticama ministara. I svako objašnjenje je lošije od onog drugog."
Nekompetencija, prezir prema instituciji Povjerenstva ili prikrivanje?
"Prvo je da su oni zaista toliko nekompetentni. I da zog toga ne mogu ispravno ispuniti imovinske kartice. Ali pazite, to su ljudi koji su ministri i upravljaju državom i ministarstvima."
"A drugo je jedan prezir i podcjenjivanje prema toj instituciji Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. Dakle, ako ta institucija nije važna, onda mi tu našu obavezu možemo raditi ofrlje jer znamo da ta institucija nije ta koja nas može pozvati na odgovornost."
Kazao je i što smatra koje je i treće moguće objašnjenje.
"Treća i najopasnija je situacija da oni zapravo pokušavaju nešto prikriti, da ne žele da mi zaista vidimo koliko oni zaista imaju imovine i da si onda postavimo pitanje kako su stekli tu imovinu."
"To su po meni tri moguća objašnjenja i ne znam koje je najgore", kazao je profesor Šalaj.
Aktualni premijer je u jednom velikom problemu - ni 's' od stabilnosti
Profesor Šalaj i smatra kako je premijer Plenković u velikim problemima. Premijer, naime, stalno zaziva stabilnost, a njegova vlada bila je sve, samo ne stabilna.
"Aktualni premijer je u jednom velikom problemu. Naime, kao što znamo, on stalno zaziva stabilnost. To je njegova politička mantra i diskurs - stabilnost vlasti i koalicije."
Potreban je kontinuitet upravljanja, smatra Šalaj, a u nepune tri godine vlada je izmijenila 14 ministara.
"Da biste mogli imati političku stabilnost, vi morate imati kontinuitet upravljanja. Pazite, u nepune tri godine na poziciji ministra vanjskih poslova su se izmijenile tri osobe."
"Tu od stabilnosti nema ni 's'. Nisu svi otišli zbog imovinskih kartica, ali da u manje od tri godine promijenite 13, odnosno 14 ministara, ukazuje da tu nešto ne štima", kazao je Šalaj.
Mediji i trebaju ukazivati na nekompetenciju i loše upravljanje resorom
Dodao je i kako smatra da je premijer u krivu zbog ljutnje na medije što istražuju afere ministara. Šalaj tvrdi - to i je posao medija.
"Premijer je bio i malo ljut na medije što inzistiraju na ovim aferama s imovinskim karticama. Ja mislim da je on tu potpuno u krivu."
"Mediji trebaju ukazivati na njihovu eventualno nekompetenciju upravljanja resorom, ali također ukazivati i na ove stvari koje su više u domeni nekih moralnih postupaka. I tu se, naravno, postavlja pitanje kakav tip provjera bi trebao postojati", kazao je Šalaj.
A koje provjere smatra najvažnijima?
"Meni se čini da su najvažnije one političke provjere koje ne možete institucionalizirati. Ako vi za jednog od najgorih suradnika birate čovjeka o kojem ništa ne znate, onda ne samo da je taj čovjek odgovoran nego i vi snosite ogromnu političku odgovornost."
Ako vi iz jedne tako velike stranke kao što je HDZ dođete do situacije da formirate vladu, a onda morate birati ljude za koje ne znate što su radili u prošlosti, onda ste i vi u ogromnom problemu. Premijeru Plenkoviću bi bilo mudrije da razmisli o tome nego da proziva medije za posao koji oni sasvim opravdano rade, to je u opisu njihova posla", kazao je Šalaj.