Pored stanova se pojavljuju sumnjive oznake. O čemu se radi i kako reagirati?

Foto: Čitatelj

GRAĐANE su posljednjih dana uznemirile male oznake pored stanova. Uglavnom se radilo o neprimjetnim plusevima i minusima koje su stanari u Zagrebu i Splitu primijetili pored zvona ili ulaznih vrata. 

U zgradi u jednom zagrebačkom naselju postavljeno je i upozorenje na oglasnoj ploči. Stanari su upozorili susjede kako su u njihovoj zgradi pronašli 15 oznaka uz stanove te kako je moguće da se radi o označavanju za potencijalnu provalu. U Splitu su građani također primijetili stariju osobu koja zvoni na ulaznim vratima i ostavlja male oznake. 

Ovo nije prvi put da je građane uznemirila vijest o obilježavanju stanova. Prije mjesec su se dana sa sličnim problemom susreli i Dubrovčani, a prisutan je već godinama. Građani su policiji prijavljivali male kružiće pored ulaznih vrata. 

Foto: Čitatelj Indexa

Policija: Obratite pozornost na sumnjive radnje 

Ni danas policija ne može sa sigurnošću reći kako se radi o obilježavanju stanova za provalu, barem dok se ne provede istraživanje. Stoga su iz Policijske uprave zagrebačke građanima uputili upozorenje da pozornost osim na znakove obrate i na druge sumnjive radnje. 

"Pravovremena dojava građana o događaju u kontekstu mjera prvog zahvata, prvi je i najznačajniji korak ka razrješenju ovih kaznenih djela i sprječavanja nekih novih, jer suradnja i povjerenje građana u policiju, pogotovu u smislu pravovremene dojave od krucijalne je važnosti za samo kriminalističko istraživanje. Stoga, sve što je sumnjivo i neobično u kvartu ili naselju a upućuje na moguće (činjenje) kaznenih djela  s punim povjerenjem dojavite ili na 192 ili kroz razgovor s kontakt-policajcem", kazali su iz zagrebačke uprave. 

Kriminalist savjetuje kako nasamariti provalnike 

O potencijalnim oznakama provalnika razgovarali smo sa savjetnikom za poslovnu i privatnu sigurnost Željkom Cvrtilom. Za Index je rekao kako je teško tvrditi da se radi o znakovima provalnika. Postoji niz mogućnosti koje mogu dovesti do obilježavanja stanova, no kaže kako se ne može isključiti ni provale. 

"Treba vidjeti znače li ti znakovi da u nekom periodu nitko ne boravi u kući, možda tu žive starije osobe ili se radi o stanovima sa slabom protuprovalnom zaštitom. To će sve svojom analizom utvrditi policija", rekao je Cvrtila i savjetovao kako se zaštititi od provalnika. 

"Treba se osigurati s tehničkim mjerama zaštite, graditi dobrosusjedske odnose i ne ostavljati stan dulje vrijeme praznim. Odnosno da se vidi da nitko ne boravi u stanu. Mnogi ostavljaju poštu u sandučiću. I nikako nije dobro najavljivati godišnje odmore i putovanja na društvenim mrežama", upozorio je. 

Lopovi s vremenom postaju inovativniji i koriste sve vrste metoda kako bi stigli do cilja. Često prate kuće i stanove od interesa, kao i rutinu stanara. Danima ih prate kako bi uhvatili pravi trenutak. Kriminalist Cvrtila kaže kako se lopove može zavarati i spriječiti u njihovom naumu. Potrebno je, kaže, ostavljati tragove kojima će se provalnici zavarati kako ne bi primijetili da je stan prazan.

"Mogu ostavljati upaljeno svjetlo ili obitelji i prijateljima ostaviti ključ da im provjeravaju stan i pokupe poštu. Ispred vrata se može ostaviti biljka koju im susjedi mogu zalijevati kako bi izgledalo da je netko uvijek u stanu. Ako se izlazi na kratko vrijeme, može se ostaviti upaljena televizija ili radio. No to je sve zavaravanje i to ne znači da će provalnici odustati od promatranja ako je njima jako interesantan taj stan."

"Treba uspostaviti tehničke i fizičke mjere zaštite"

Ističe kako je bitno da se kod kuće ne čuvaju veće vrijednosti, posebice veliki iznosi novca, a iskustvo je, kaže, pokazalo kako su sigurniji oni s protuprovalnom zaštitom poput blindiranih vrata. 

"Ako su protuprovalna vrata, naravno da je to teža meta i oni neće pokušavati provaliti. Osim ako se radi o tipovanju, odnosno o dogovorenim provalama, kada se zna da se u stanu nalaze velike vrijednosti. 

To se, primjerice, može znati ako je netko digao veliku količinu novca s bankovnog računa. Moguće je da se netko od uže rodbine pohvalio ili su lopovi saznali iz banke. Veće vrijednosti se ne bi smjele držati kod kuće, a u svakom slučaju treba uspostaviti tehničke i fizičke mjere zaštite."

Na meti su, smatra, najčešće starije osobe koje nemaju povjerenja u banke te i dalje novac drže kod kuće. Često se dogodi kako osobe na prevaru uđu u stan i otuđe im novac. Napominje kako su upravo organizirane provale veći problem nego klasične, nasumične provale. 

Kada su u pitanju sumnjive oznake na vratima, kaže kako policija lopove može uhvatiti praćenjem rute kretanja. Kako ne bi došlo do zagušenja, bitno je da se ne prijavljuje svaka crtica na zidu, nego sumnjivi tragovi ili ponašanje nepoznatih osoba. 

Zagreb bilježi porast broja provala, no višegodišnji trend i dalje prikazuje smanjenje 

Iz zagrebačke policije izvijestili su kako je do posljednjeg dana listopada zabilježeno 650 provala, što je u odnosu na prošlu godinu porast od 16%. Na 550 tisuća stambenih zajednica bilježe u prosjeku dvije provale dnevno. Iako je ova godina nepovoljnija u odnosu na prošlu, kažu kako u odnosu na višegodišnje razdoblje sigurnosni trendovi prikazuju smanjenje. 

"Na području PU prije 10 godina bilježimo 2061 provalu u domu što je 5 do 6 provala dnevno. U godini prije Covida bilježili smo 1577 provala. Aktivnošću policije te suradnjom sa svim subjektima ističemo kako u posljednjih deset godina bilježimo trend smanjenja provalnih krađa. Stoga vjerujemo kako ćemo svojom aktivnošću zadržati povoljne statističke pokazatelje do kraja godine."

Splitska policija pronađe lopova u 33% slučaja

Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske potvrdili su kako je nekoliko građana prijavilo sumnjive znakove pored zvona ili vrata. Kažu kako su izašli na mjesto događaja te da te znakove ne dovode u vezu s počinjenjem kaznenog djela.

U prvih deset mjeseci na području uprave zabilježili su 435 provala, od čega 122 u stanove. "U odnosu na ukupan broj provala, u 33% slučajeva počinitelj je pronađen i procesuiran. U istom periodu evidentirano je i 907 različitih vrsta krađa", poručili su iz PU splitsko-dalmatinske te pozvali građane da policiji prijave sumnjiva opažanja. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.