Britanski premijer Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji se danas sastaju u Parizu, isplanirat će posljednji pokušaj da osujete napore Donalda Trumpa da smanji američku potporu Ukrajini, javlja britanski Telegraph. Britanski i francuski čelnici raspravljat će, potvrdili su Telegraphu insajderi iz britanske vlade, o tome može li se američkog predsjednika Joea Bidena nagovoriti da Ukrajini dozvoli korištenje dalekometnih raketa tipa Storm Shadow na mete duboko u Rusiji.
Telegraphu je rečeno da se u Londonu nadaju da će Biden konačno dati odobrenje koje je Kijev mjesecima tražio, a kako bi osigurao da će ostaviti trajan trag u vanjskoj politici.
O čemu će još razgovarati?
Očekuje se da će se također raspravljati o utjecaju nadolazeće Trumpove administracije na Bliski istok i mogućnosti američkog trgovinskog rata s Europom. Razgovori dolaze u trenucima kad svjetski čelnici pokušavaju shvatiti koliko drastično Trump, koji je pobijedio na američkim izborima prošlog tjedna, namjerava promijeniti američku politiku prema Ukrajini.
Trump je govorio o okončanju ukrajinskog rata "u roku od 24 sata", što je pojačalo strahove da će prisiliti Kijev da prihvati predaju dosad okupiranih teritorija Rusiji.
"Vrlo smo zainteresirani za to da maksimalno iskoristimo vrijeme od sada do 20. siječnja (kada Trump preuzima dužnost predsjednika, op.a.), a ne da samo stavimo sve na čekanje do sljedeće administracije", rekao je Telegraphu visoki izvor iz britanske vlade.
"Očekujemo da Biden otvori slavinu"
Drugi izvor rekao je da se od Bidena očekuje da "otvori slavinu" slanjem značajnije financijske pomoći Kijevu koju duguje u tjednima prije nego što napusti Bijelu kuću.
Strahovi oko Trumpovih planova za Ukrajinu potaknuti su tijekom vikenda viješću da Mike Pompeo i Nikki Haley, koji su u bivšoj Trumpovoj vladi bili izrazito proukrajinski orijentirani, neće biti u novoj američkoj administraciji.
Donald Trump Jr, sin novoizabranog predsjednika, rekao je da u administraciji njegova oca nema mjesta za "ratne jastrebove", što je još jedan znak da bi moglo doći do oštre promjene u pristupu Ukrajini.
U objavi na Instagramu u subotu objavio je video u kojem ismijava ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog zbog gubitka američkog "džeparca" kada se njegov otac vrati u Bijelu kuću. Na snimci Zelenski izgleda zabrinuto dok stoji uz Trumpa i natpis: "Još 38 dana do gubitka džeparca."
Elbridge Colby, Trumpov saveznik za kojeg se očekuje da će dobiti funkciju u Bijeloj kući, jučer je rekao da će Trump "okončati rat u Ukrajini" i "pobrinuti se da NATO saveznici daju veći doprinos".
WaPo: Trump rekao Putinu da ne eskalira u Ukrajini. Kremlj: Nije bilo razgovora
Novoizabrani predsjednik poručio je Rusiji da ne eskalira rat u Ukrajini u telefonskom razgovoru s Vladimirom Putinom, objavio je sinoć The Washington Post.
Izvori su također rekli novinama da je Trump izrazio interes za dodatne razgovore kako bi se razgovaralo o "skorom rješavanju ukrajinskog rata". No, Kremlj je danas objavio da se taj razgovor uopće nije dogodio. Putinov glasnogovornik rekao je da se radi o "čistoj fikciji".
>> Kremlj demantira: Ne, Putin i Trump nisu razgovarali
Keir je ranije obećao da će blisko surađivati s Trumpom unatoč tome što su njegovi ministri, uključujući šefa diplomacije Davida Lammyja i zamjenicu premijera Angela Rayner, žestoko kritizirali novoizabranog predsjednika u prošlosti.
Međutim, Trump bi plan britanskog premijera mogao vidjeti kao pokušaj potkopavanja vanjske politike SAD-a, što bi moglo ugroziti odnos dvije zemlje i prije nego što uopće preuzme dužnost u siječnju.
Od pobjede Trumpa na izborima Biden je pokušao osigurati američku potporu Ukrajini. U četvrtak je Bijela kuća priopćila da će "povećati" humanitarnu i vojnu pomoć Ukrajini koristeći sredstva koja je već odobrio Kongres.
Biden će nagovarati Trumpa da ne napušta Ukrajinu
Biden će također osobno lobirati kod Trumpa da ne napusti Ukrajinu kada se njih dvoje sastanu u srijedu, rekao je sinoć Jake Sullivan, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost.
"Predsjednik Biden imat će priliku tijekom sljedećih 70 dana iznijeti argumente Kongresu i novoj administraciji da Sjedinjene Države ne bi trebale napustiti Ukrajinu, odnosno da napuštanje Ukrajine znači nestabilnost u Europi", rekao je.
Rasprava o tome treba li Ukrajini dopustiti da duboko u Rusiji koristi rakete Storm Shadow, koje proizvode Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, odvijala se mjesecima iza kulisa. Rakete zahtijevaju američku tehnologiju da bi bile potpuno učinkovite, zbog čega je potrebna dozvola Bijele kuće.
Pitanje Storm Shadowa
Smatra se da Ukrajina trenutno smije koristiti projektile samo u ograničenim okolnostima na ruskom tlu, kao što je gađanje ruskih snaga uz granicu. Zelenski je mjesecima tražio dopuštenje za ispaljivanje projektila dalje u Rusiju jer bi to moglo pomoći u zaustavljanju polijetanja ruskih zrakoplova prije bombardiranja Ukrajine.
Visoki izvori iz britanske vlade rekli su da su se Keir i Macron ranije ove godine dogovorili o podršci takvoj ideji. Prethodne nade da će Biden odobriti upotrebu takvih projektila duboko u Rusiji izjalovile su se u rujnu zbog straha od osvetničkih ruskih napada na zapadne vojne baze.
Kad bi Kijev dobio dopuštenje da koristi Storm Shadowe duboko u Rusiji prije nego što Trump preuzme dužnost, bilo bi teže poništiti odobrenje.