Povijesna presuda u slučaju švicarac: Kredit ništetan, banka mora vratiti novac

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

FRANAK, udruga građana pogođenih kreditima u švicarskom franku objavila je kako je prvostupanjska presuda Općinskog suda u Splitu povijesna, jer je po njoj ugovor o kreditu u švicarskom franku ništetan te banka mora vratiti klijentu novac koji je uplaćivao nakon odobrenog kredita. 

"Obavještavamo hrvatsku javnost da je Općinski sud u Splitu presudio 26. listopada u jednome sudskome procesu da je ugovor s valutnom klauzulom CHF ništetan. Budući da se radi o prvostupanjskoj presudi, Udruga Franak ne može dati nikakve druge podatke, osim da je povijesnu presudu donijela sutkinja Sonja Meštrović", navedeno je u priopćenju udruge.

Pozvali sve da im se jave

Iz spomenute udruge pozvali su sve dužnike kredita u švicarskom franku (CHF), koji žele vratiti svoj novac iz banaka, da se jave radi savjetovanja na mail: pravo.udrugafranak@gmail.com.

U udruzi su pozitivno reagirali na nalaze prvostupanjske presude, koja tek treba biti potvrđena u 2. stupnju. Pogotovo jer je utvrđeno da je osim ništetnosti valutne klauzule u kreditima u švicarskom franku, ništetan i sam ugovor o takvom kreditu između dvije strane, klijenta i banke.

"Iako je sud sukladno EU pravu bio dužan i bez posebnog prigovora stranke sam ispitati ništetnost valutne klauzule CHF, sutkinja je pravilno i iznimno argumentirano ocijenila da zbog ništetnosti promjenjive kamatne stope, odnosno cijene kredita, jest ništetan i sam ugovor, pa se sud nije posebno osvrtao na presudu VTS-a od 14. lipnja 2018. kojom je pravomoćno utvrđena ništetnost valutne klauzule CHF, a sve to u skladu je s prijašnjim odlukama Vrhovnoga suda RH Rev 907/02 i Rev 11/96-2", priopćili su iz udruge.

Također, zadovoljni su i jer je presudom navedeno da "nepostojanje propisa kojim bi se nedvojbeno utvrdilo kako kamatna stopa mora biti izražena, nije opravdanje za banku da kamatnu stopu mijenja po svojem nahođenju".

Preko 300 tisuća kuna: Banka mora vratiti klijentu novac i platiti sudske troškove

U priopćenju su istaknuli glavne nalaze prvostupanjske presude, za koju se nadaju da će postati i pravomoćna:

1. Ugovor je ništetan i od dana pravomoćnosti presude neće više imati nikakve pravne učinke niti na jednu ugovornu stranu, i to unatoč konverziji toga kredita na temelju tzv. Zakona o konverziji.
2. Nakon pravomoćnosti presude banka će morati isplatiti tužitelju kompletan iznos 262.000 kuna, koji je dužnik uplatio do dana podnošenja tužbe plus zatezne kamate i dodatno 44.000 kuna sudskih troškova, na temelju ništetnoga ugovora o kreditu u iznosu 62.000 CHF (oko 290.000 kunske protuvrijednosti u vrijeme isplate kredita).
3. Kamata je cijena, i ona je bitni sastojak ugovora, a u konkretnom ugovoru ta cijena je neodrediva, što je protivno načelu savjesnosti i poštenja.
4. Nepostojanje propisa kojim bi se nedvojbeno utvrdilo kako kamatna stopa mora biti izražena, nije opravdanje za banku da kamatnu stopu mijenja po svojem nahođenju. Dapače, banka je kao savjesni gospodarstvenik imala obvezu ugovoriti elemente važne za promjenu kamatne stope i način primjene tih elemenata.
5. Budući da se ugovorne stranke, banka i potrošač, nisu suglasile o cijeni ugovora, takav ugovor je ništetan.
6. Konverzija na temelju zakona nije novacija ugovora, a obnova je u svakome slučaju bez učinka ako je prijašnja obveza bila ništetna. Osim toga, samim „zakonom o konverziji“ nije propisana konvalidacija ništetnih ugovornih odredaba, pa stoga konverzija nema snagu konvalidacije ugovora odnosno ništetnih ugovornih odredaba.
7. Zastare potraživanja uplaćenih iznosa po kreditu nema, jer se prihvaća prekid zastare utvrđen na Vrhovnome sudu za kolektivne tužbe.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.