Povjerenik za klimatsku politiku: I Kina treba pridonositi fondu za klimatske štete

Foto: EPA

Svi koji mogu, a to se odnosi i na Kinu, trebaju uplaćivati u fond za naknadu štete od klimatskih promjena, a korisnici tog fonda mogu biti samo teško pogođene zemlje kojima je pomoć najpotrebnija, smatra povjerenik za klimatsku politiku Wopke Hoekstra.

"Svi koji mogu, trebaju plaćati, a sredstva iz tog fonda trebaju ići onima kojima je najpotrebnije, koji su na udaru suša i poplava, a nisu odgovorni za klimatske promjene", rekao je Hoekstra u intervjuu za European Newsroom (ENR), zajednički projekt dvadesetak europskih novinskih agencija u kojem sudjeluje i Hina.

"Riječ je o ograničenom broju zemalja, a ne o svima koje osjećaju posljedice klimatskih promjena jer, nažalost, to jest slučaj sa svima", rekao je povjerenik.

Pitanje je tko će financirati fond za naknadu štete i gubitaka od klimatskih promjena

Na globalnoj klimatskoj konferenciji COP 27 održanoj prošle godine u Egiptu načelno je dogovorena uspostava fonda za naknadu štete i gubitaka od klimatskih promjena, ali ostaje pitanje tko će ga financirati, zapadne industrijske zemlje koje su povijesno odgovorne za većinu emisija ili zemlje u usponu poput Kine, te tko će biti njegovi korisnici.

To pitanje bit će jedno od najvažnijih na predstojećoj konferenciji COP 28, koja krajem sljedećeg tjedna počinje u Dubaiju. Na pitanje hoće li Kina moći biti korisnik toga fonda u koji će, među ostalima, uplaćivati i EU, Hoekstra je rekao da "s obzirom na golemu zadaću pred nama, svi koji mogu platiti, trebaju to učiniti".

"S ekonomskom moći dolazi i odgovornost"

"Kina je napravila golemi napredak, drugo je gospodarstvo u svijetu, ima podjednak broj električnih automobila kao i EU. S ekonomskom moći dolazi i odgovornost", rekao je povjerenik.

Pregovori o tom fondu na kojem inzistiraju zemlje u razvoju uvelike će utjecati na predstojeću klimatsku konferenciju na kojoj se nastoji postići dogovor o zajedničkim naporima za smanjenje emisija stakleničkih plinova odgovornih za klimatske promjene.

Na pitanje treba li revidirati ambiciozni europski Zeleni plan te jesu li njegovi ciljevi dohvatljivi s obzirom na aktualnu situaciju, rat u Ukrajini i pandemiju, Hoekstra je rekao da ne vidi alternativu tome planu.

"Ne postoji alternativa nego da nastavimo s njim, s ambicijama koje imamo", rekao je.

"93 posto emisija događa se izvan Europe"

Dodao je da pritom treba graditi mostove s drugim dijelovima svijeta kako bi svi sudjelovali u naporima za zaštitu klime jer je na kraju krajeva Europa odgovorna samo za 7 posto emisija stakleničkih plinova.

"Dakle, 93 posto emisija događa se izvan Europe i, ako to ne riješimo, i dalje ćemo imati klimatske promjene koje neće pogađati samo ostatak svijeta nego i Europu", zaključio je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.