OVE godine vlada nakon tri desetljeća prvi put organizira svečanost u šumi Brezovica, nedaleko od Siska.
Udruge antifašista pozdravile su ovu gestu vlade i premijera koji će sudjelovati na obilježavanju 80. obljetnice formiranja prvog partizanskog odreda na prostoru Hrvatske i bivše Jugoslavije.
"Bilo bi možda dobro da ovo može biti početak jednog drugačijeg odnosa"
Povjesničar Tvrtko Jakovina s Filozofskog fakulteta u Zagrebu u HRT-ovom Studiju 4 je rekao kako bi volio da je u pitanju važan zaokret Vlade RH.
"Bilo bi možda dobro da ovo može biti početak jednog drugačijeg odnosa prema tom segmentu prošlosti. Neshvatljivo je da 30 godina jedna udruga organizira državni praznik, možda je neshvatljivo da nakon 6 godina mandata premijer, koji je rekao da će promijeniti kurs vlade u odnosu prema prošlom, čini to tek sada. Međutim, s obzirom na to da su se i prošle godinu u kolovozu u Kninu i Gruborima dogodile neke važne promjene i poslane važne poruke i da su to činili ljudi koji su simbolizirali nešto drugo, recimo da i ovo treba gledati u tom kontekstu", poručio je.
"Ovo nisam očekivao"
Kaže da je iznenađen ovim činom s obzirom na to da cijeli život živi u Hrvatskoj i 6 godina prati premijera Plenkovića.
"Ovo je nešto što, moram reći, ja nisam očekivao, Pozitivno sam iznenađen jer ovo Hrvatsku svrstava uz core europskih zemalja, gdje se Hrvatska nije često pozicionirala", istaknuo je.
"Dolaze potpredsjednici vlade i ministar znanosti i možda, s obzirom na specifične odnose koje kod nas imaju premijer i predsjednik Republike, oni dolaze skupa na jedno mjesto, što zapravo pokazuje da su ili u stanju maknuti osobne antipatije i početi se ponašati državnički ili su se dogodile neke promjene", rekao je Jakovina.
"Geste su važne, geste su i za Srbe u Kninu prošle godine bile važne"
Kaže kako su HDZ-ovi premijeri i prije dolazili u Brezovicu, Jadranka Kosor je dolazila, no za vrijeme Kolinde Grabar-Kitarović i HDZ-Mostove vlade takva je praksa prekinuta.
"Geste su važne, geste su i za Srbe u Kninu prošle godine bile važne. No geste nisu dovoljne, mi moramo promijeniti klimu u društvu", poručio je.
Komentirao je i tvrdnje antifašističkih udruga proizašlih iz Drugog svjetskog rata da se u školama ne uči o antifašističkoj borbi ili se uči krivo, dok, s druge strane, udruge proizašle iz Domovinskog rata tvrde da se o Domovinskom ratu ne poučava dovoljno.
"Najveći zagovornici ovakvoga školskog programa i najveći istraživači Domovinskog rata su modelirali poučavanje danas po poučavanju iz vremena bivše države. To nije bilo dobro onda i teško da to može biti dobro danas za branitelje", ustvrdio je.
"Trebamo se vratiti istini jer je iskrivljavanje bilo naš problem"
Poručio je da se trebamo vratiti istini jer je iskrivljavanje bilo naš problem.
Za najavljene izmjene Kaznenog zakona, kojima bi se zabranilo isticanje fašističkih simbola, negiranje Holokausta i pozdrav ZDS, kaže da su ga iznenadile.
"Možda se i to dogodi, ali ja smatram da se to neće dogoditi jer je, po mom mišljenju, politički puno jednostavnije bilo maknuti ploču iz Jasenovca nego donositi čitav zakonodavni paket", kaže, dodavši da ne vjeruje ni da će se u Zagrebu vratiti Trg maršala Tita.