Na današnji dan 1924. godine Petrograd je preimenovan. Dobio je novi naziv, Lenjingrad, koji će zadržati sve do 1991. godine. Odluka je bila donesena samo nekoliko dana nakon smrti Vladimira Lenjina.
"Prozor u Europu"
Grad na rijeci Nevi osnovao je 1703. godine ruski car Petar Veliki, kojem je cilj bilo izgraditi ruski grad na toplom moru kako bi trgovački povezao Rusiju s ostatkom Europe. Njegov je plan uvelike uspio, a Sankt-Peterburg brzo se razvio u jedan od najvećih ruskih centara.
Grad je odmah postao i nova prijestolnica Ruskog Carstva. U njemu su boravili svi važni vladari iz dinastije Romanov, zaključno s Nikolom II. koji je abdicirao nakon Prvog svjetskog rata, kada prestaje postojati Carstvo.
Stvoren je Sovjetski Savez pod upravljačkom palicom Vladimira Lenjina. Nova je zemlja stvorena nakon 20 godina negodovanja naroda protiv carske vlasti. Međutim, Lenjin nije stigao provesti sve svoje planove za Savez, umro je 21. siječnja 1924. godine, a njegovu poziciju uskoro je preuzeo Staljin.
Staljin je bio jedan od visokih dužnosnika koji se zalagao za preimenovanje Petrograda. Smatrao je da će kultom ličnosti Lenjina i on profitirati, kao nasljednik svih ideala za koje se drug Vladimir borio.
Nova imena ruskih gradova
Kao Lenjingrad, grad je nastavio funkcionirati kao važan ruski centar, ali više nije bio glavni grad države, već je prijestolnica premještena ponovo u Moskvu. Tijekom Drugog svjetskog rata grad je izdržao dvogodišnju opsadu nacističke i finske vojske i bio slavljen kao grad heroj.
Praksa imenovanja ruskih gradova prema boljševičkim herojima nije stala samo na Lenjingradu. Jekaterinburg je 1924. godine preimenovan u Sverdlovsk, Nižnij Novgorod postao je Gorki, Perm Molotov, a Caricin Staljingrad. Svim je gradovima vraćen naziv iz carskog perioda nakon 1990. godine, osim Staljingradu, koji je dobio ime Volgograd već 1961., u sklopu destaljinističkih politika.