NATO je uglavnom završio vojnu operaciju u Libiji, no prisutnost zapadnih sila je daleko od svoga kraja, sada kada će velike kompanije zamijeniti borbene zrakoplove. Države koje su bombardirale državu bogatu naftom sada će dobiti lukrativne ugovore kako bi je obnovili.
Na invaziju potrošili 500 milijuna dolara, obnova će stajati 300 milijardi
Ove činjenice potiču pitanja o pravim motivima intervencije u Libiji. Izvršni direktor humanitarne organizacije War on Want, John Hilary, je kazao kako se slična situacija dogodila i kod invazije na Irak. Nakon rata su države koje su imale najveći udio u vojnoj intervenciji, dobile i najviše ugovora za obnovu zemlje. "Mi bombardiramo i razaramo pa potom dobijemo poslove na obnovi", kazao je Hilary za RT. Dodao je da je Britancima poslovni interes najbitniji još od doba kada su BP i Shell ušli u Libiju odmah nakon što su ukinute sankcije prije 10 godina.
Francuzima obećano 35 posto naftnih rezervi
Novinar John Pilger kaže kako postoje dokazi o potkupljivanju zapadnih sila za ulazak u rat. Libija ima više nafte od bilo koje zemlje u Africi, uključujući i Nigeriju. "Prijelazno nacionalno vijeće je kazalo Francuzima da, ako pošalju ratne zrakoplove, njihov Total će dobiti 35 posto naftnih rezervi", kazao je Pilger i dodao kako postoji mnogo dokaza o čemu se zapravo tu radi.