U VRIJEME Franje Tuđmana središnja politička figura bio je predsjednik, gotovo sva moć bila je koncentrirana na Pantovčaku. No kad je to razdoblje završilo, došlo je do smanjenja ovlasti predsjednika, a središte moći preselilo se u Banske dvore, u ured premijera.
Predsjednik se danas bavi uglavnom vanjskim poslovima i obranom, pitanjima koja nisu dio svakodnevice većine građana, pa su kandidati za tu funkciju u nezgodnoj situaciji da u kampanji moraju nuditi obećanja čije ispunjavanje ne spada u njihov posao, poput poboljšanja ekonomske situacije, promjena porezne politike, kreiranja novih poslova i slično.
No građani i dalje biraju predsjednika direktno, na izborima, iako se sve češće može čuti da to više nema smisla, odnosno da bi izbor predsjednika trebalo preseliti u parlament u kojem bi ga birali saborski zastupnici.
Koprić: Predsjednika treba birati u saboru i osigurati mu neovisnost
Jedan od zagovornika te ideje je i profesor Ivan Koprić, stručnjak za javnu upravu sa zagrebačkog Pravnog fakulteta koji se zalaže za sveobuhvatnu reformu izbornog sustava, pa tako i načina izbora predsjednika.
“Važno je pažljivo urediti mehanizme ravnoteže i kočnica na svim razinama vlasti. Izbor predsjednika Republike valja premjestiti u sabor, a njegove ovlasti učiniti sukladnim onima u drugim parlamentarnim demokracijama, uz osiguranje da jednom izabrani predsjednik djeluje nezavisno, kao korektiv koji može efikasno reagirati na zloupotrebe vlasti, grube pojave u političkom sustavu kojima se narušavaju temeljni postulati javne etike te temeljne probleme u društvu”, navodi Koprić.
Škoro i Kolakušić žele centar moći preseliti na Pantovčak
S druge strane, dio javnosti smatra da bi trebalo povećati predsjedničke ovlasti kako bi se na Pantovčaku ponovno formirao centar realne političke moći koji bi djelovao kao protuteža premijeru, koji je trenutno najmoćnija politička figura.
Takve ideje imaju i neki od aktualnih kandidata, poput Mislava Kolakušića ili Miroslava Škore, koji smatraju da je trenutno prevelika moć koncentrirana u rukama premijera, kojeg bi formalno trebao kontrolirati sabor, no smatraju da u praksi stvari funkcioniraju drugačije.
Kao što smo već spomenuli, trenutno postoji raskorak između onoga što predsjednički kandidati nude biračima i onoga što zaista mogu ispuniti s obzirom na svoje ovlasti pa je opravdano pitanje ima li smisla birati predsjednika na direktnim izborima. Što vi mislite o tome, možete nam odgovoriti u anketi.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz predsjedničke izbore instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: predsjednički izbori
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.