Pravo domoljublje: Školama donirali 1200 robota, radionice će se organizirati i po selima

Foto: Croatian Makers, Facebook

"SAMO zato što se nisu rodila u metropoli, nego u nekom malom mjestu u Hrvatskoj, djeca ne smiju biti lišena prilika za stjecanje novih znanja i vještina 21-Iog stoljeća", poručuju iz Croatian Makersa. No, nisu se poput većine hrvatskih političara zadržali samo na zvučnim izjavama nego su s riječi prešli na djela te će tijekom ovog ljeta, za školarce u malim mjestima, organizirati besplatne robotičke radionice.

"U male sredine preko ljeta dovodimo STEM (Science, Technology, Education, Mathematics). Osim što je riječ o području u kojem u razvijenim zemljama ima najviše najboljih poslova, STEM kompetencije ulaze i u gotovo sva ostala zanimanja. Primjerice, kako danas biti relevantan ekonomist, psiholog, pa i novinar, bez znanja o prikupljanju, obradi, vizualizaciji podataka. Nažalost, STEM edukacija je naročito podzastupljena u našem školstvu, a to je jako loše jer ona potiče otvoren duh, usvajanja raznih vještina i stavova koji su daleko važniji od "biflanja" podacima, pa i znanjima, što se još uvijek prakticira u našem školstvu", kaže za Index investitor i poduzetnik Nenad Bakić koji je osnovao Institut za razvoj i inovativnost mladih – IRIM.

Robotika je, ističe Bakić, najbolji ulaz u STEM, i to iz više razloga. Prvo, uključuje programiranje, logički način razmišljanja. Drugo, djeca robota sastave svojim rukama te se s njim više sažive nego s apstraktnim programiranjem. Treće, roboti imaju senzore pa dolazimo do multidisciplinarnosti, i četvrto - robote se programira metodom pokušaja i pogreške, što razvija otvoren duh te otklanja strah od pogreške i pokušaja.

No, ono što je najvažnije je to da dijete uči kroz igru. CM u pokretu namijenjen je prvenstveno manjim mjestima, pa i selima čije ustanove do sada nisu sudjelovale u CM ligi u koju je do sada uključeno 220 škola, 3.600 učenika i 1.200 robota. Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Učitelji - skupite djecu i prijavite se za besplatnu radionicu iz robotike!

"Ako ste učitelj u manjem mjestu, u kojem još nema CM lige, ako skupite djecu i organizirate prostor u školi ili neki drugi, doći ćemo i organizirati besplatnu uvodnu  radionicu iz robotike! Do sada nam se prijavilo dvadesetak zainteresiranih, imamo prijava iz cijele Hrvatske, iz Dalmacije, primjerice Splita i otoka. Ideja nam je da budemo prisutni u nekoj zoni u određenom razdoblju, a trenutno nas najviše zanima Slavonija, i organizirati radionice ad hoc, u dogovoru s lokalnom zajednicom. S projektom definitivno krećemo od 15. srpnja, i trajat će do sredine kolovoza, no ako se pokaže uspješnim, povećat ćemo ga na dva automobila te ga produžiti do rujna. Želja nam je otkloniti strah od robotike i automatike i u manjim sredinama te inducirati nastavnike i učenike za uključivanje u Croatian Makers ligu", poručuje Bakić.

Iako je inicijativa Croatian Makersa, hvale vrijedna, kao što to obično biva, susreću se i s negativnim reakcijama te ih neki čak optužuju da masovnim uvođenjem robotike u hrvatske škole pripremaju djecu za "kapitalističku manipulaciju2.

Bakić: "Doniranjem opreme za robotiku i automatiku u naše zaostalo školstvo želimo pomoći djeci da uđu u suvremenost!"

"Počeli smo prije dvije godine donacijama opreme za robotiku i automatiku školama i drugim ustanovama. Ideja je krenula od uvida da je danas tehnološki procijep jako lagano preskočiti, kako na korisničkoj razini – i mi u Hrvatskoj možemo imati najnovije modele telefona i dronova kao i Bill Gates – tako i na tehnološkoj. Kako je zadnjih godina na zapadu vrlo raširen tzv. ‘makers’ pokret – uradi sam novoga doba te kako je tehnologija postala i cjenovno jako dostupna, tu mislim prvenstveno na Arduino i Raspberry Pi platforme, shvatili smo kako doniranjem takve opreme u naše zaostalo školstvo možemo pomoći mnogoj djeci da uđu u suvremenost", kaže ugledni poduzetnik.

Ističe kako su u prvoj fazi donirali opremu u oko 60 škola i drugih ustanova, pokušali ponegdje motivirati i srednjoškolce koji su bliže tržištu rada i inovacijama, startupovima, a donirali su i prve bespilotne letjelice HGSS-u. Za dvije trećine učitelja-mentora ovo je prvi susret s robotikom.

"Ove smo se godine fokusirali na osnove škole, pokrenuli smo Croatian Makers ligu. To je zaista masovan projekt, rekao bih sada već i pokret.  U okviru nje donirali smo oko 1.200 robota u 220 osnovnih škola i organizirali ligu. Poanta Lige je u redovitosti i lokalnosti, kako bi bila što bliže redovnom nastavnom procesu. Naravno, u njoj je bitna i distribucija znanja, te kurikulum, tako da smo proizveli puno edukativnih materijala, održali edukacijske radionice za nastavnike itd. U edukaciju oko Lige uključeno je oko 4.000 djece, a samo na prvo kolo je u 19 centara širom zemlje došlo 1.150 učenika. No, zanimljivo je da je za oko dvije trećine učitelja-mentora u Ligi to bio prvi susret s robotikom", kaže naš sugovornik ističući kako su povratne informacije učenika, profesora i roditelja fantastične.

"Toliko smo zadovoljni postignutim uspjehom da od jeseni re-startamo Ligu s još većim brojem škola. Privatno smo financirani, uglavnom našim obiteljskim novcem, malim dijelom donacijama tvrtki i pojedinaca, kojima se najljepše zahvaljujemo, a sada ćemo dobiti i sredstva od HT-a u sklopu projekta Zajedno smo jači. S tim novcima uvest ćemo u određeni broj škola edukaciju u Internetu te pojačati Logo programiranje", kaže Bakić poručujući kako su robotika i automatika glavne platforme za razvoj mladih i hvatanje koraka sa suvremenošću.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.