BEZ ijednog incidenta i uz snažno policijsko osiguranje u Sarajevu je održana prva Parada ponosa u Bosni i Hercegovini na kojoj su aktivisti pozvali na zaštitu prava i zaustavljanje diskriminacije LGBTIQ osoba u društvu.
Više od 1500 osoba okupilo se u središtu Sarajeva i u povorci prošlo središtem grada noseći zastave u duginim bojama i natpise "Više volim nego što se bojim", "Žena, lezbijka, kraljica", "Solidarnost".
Američki i britanski veleposlanici bili u koloni
U koloni su bili američki i britanski veleposlanik u BiH Eric Gordon Neslon i Matthew Fileld, kao i nekoliko domaćih političara, uglavnom oporbenih i manjih stranaka.
Sudionici su prošetali od Vječne vatre središnjom ulicom u Sarajevu do parlamenta gdje su se okupljenima obratili organizatori.
Jedan od njih, Branko Ćulibrk rekao je kako je povorka poruka za vlasti u BiH. "Ova povorka treba služiti kao primjer zaštite LGBTIQ osoba. Pravo na slobodu izražavanja je jedno od osnovnih ljudskih prava koje je LGBTIQ osobama uskraćeno", rekao je Ćulibrk.
Dodao je kako se u BiH mora zaustavitiu homofobija, isključivanje LGBTIQ osoba iz društva, promjeniti zakon o istospolnim zajednicama, omogućiti zdravstveno osiguranje te ukinuti diskriminacija.
"Tjera nas se da šutimo"
Članica Organizacijskog odbora Lejla Huremović rekla je kako je ovaj događaj rezultat potrebe da se odupre diskriminaciji i pritiscima.
"Nad nama se vrši nasilje, tjera nas se da šutimo. Zaključavaju nas u kuće. U školama ili fakultetima ne možemo reći koga volimo. Na poslu nas prisiljavaju da šutimo", istaknula je.
Po njezinim riječima, povorka služi tome da se u društvu potaknu promjene. "Svjesni smo da povorka neće promijeniti svijet i da postoji puno LGBTIQ osoba neće moći reći tko su. Ali vrijeme je da se počnu razbijati predrasude. Postojimo i nikoga ne ugrožavamo. Imamo prava biti ravnopravni građani i građanke", rekla je Huremović.
Preko 1000 policajaca ih čuvalo
Više od tisuću policajaca bilo je raspoređeno po ruti kretanja kolone i nitko joj se nije mogao približiti. Na više mjesta na krovovima zgrada bili su snajperisti, a na sporednim prometnicama bile postavljeni betonske zapreke.
Neposredno prije održavanja ove povorke održan je protuskup u organizaciji Inicijative Iskorak koja za sebe tvrdi da baštini tradicionalne muslimanske vrijednosti.
Muhamed Kabahija iz ove inicijative rekao je kako LGBTIQ skup predstavlja nasilje manjine nad većinom.
"Radi se o velikom grijehu koji se čini u našem gradu, radi se o teroru manjine nad većinom. Jutros kad sam dolazio ovamo pola grada je blokirano. Zbog čega? Zašto ovi građani da to trpe? Kao da dolaze Trump i Putin skupa. To je sramota", kazao je Kabahija.
Među ostalim, homofobi su izvikivali "Allahu Akbar".
Tijek Povorke ponosa u Sarajevu mogli ste pratiti uživo na Indexu.
13:45 Završena je prva Povorka ponosa u Sarajevu. Skup je mirno završen.
13:30 Okupljenima ispred zgrade Parlamenta Bosne i Hercegovine obratili su se organizatori Branko Ćulibrk i Lejla Huremović, poručivši kako će se i dalje boriti za prava LGBT populacije.
"Ovo je borba za prava svih građana i građanki BiH. Ova Povorka treba služiti kao primjer zaštite prava od strane institucija i nadam se da neće ostati na ovom danas. Naša su prava uskraćena i naša je dužnost da zauzimanjem javnog prostora prkosno govorimo o našoj nevidljivosti. Država je dužna zagarantirati nediskriminaciju svim građanima, pa tako i nama. Smrt fašizmu", rekao je Ćulibrk.
Nakon njega, uzvikujući "Ponos" u čemu su je pratili i sudionici Povorke, obratila se i Huremović.
"Danas više nego ikada poručujemo da ćemo se hrabro boriti za naše živote. Zaključavaju nas u kuću ili istjeruju iz nje. Na poslu, ako ga imamo, primoravaju nas da šutimo. Svjesni smo da ova Povorka neće promijeniti svijest i svjesni smo da postoji mnogo osoba koje svojim najbližima neće moći reći tko su, ali znamo da ova povorka daje snagu i nadu da se može dogoditi promjena. Neka se sloboda i ljubav širi. To je naš san. San bez nasilja. Imamo hrabrost da se borimo za naše živote, u ime ljubavi, u ime mira, u ime slobode", poručila je Huremović, a prenosi Dnevni avaz.
13:17 Povorka u kojoj je više od tisuću ljudi. Uz skandiranja "Grad je naš" i "Ovo je ponos", prošli su trasom dužine oko dva kilometra, od Vječne vatre putem Titove ulice do Trga BiH. Ispred zgrade državnog parlamenta članovi organizacijskog odbora bh. Povorke ponosa "Ima izać'" obratit će se sudionicima šetnje, ali i kompletnoj javnosti.
12:39 Šetnja još uvijek traje. Skup protječe mirno i bez incidenata. Sudionici povorke pjevaju pjesme, zvižde i mašu zastavama, a nakon dva kilometra zaustavit će se na Trgu BiH ispred zgrade državnog parlamenta, odakle će se javnosti obratiti članovi organizacijskog odbora te uputiti poruke u znak podrške borbi za veća prava LGBTIQ osoba u BiH.
12:12 Ljudi s prozora mašu Povorci ponosa.
12:10 Na čelu kolone nalazi se mnogo parola, među kojima su "Otpor", "Ja BiH slobodu", "Više volim nego što se bojim", "Žena, lezbejka, kraljica", "Refugees welcome". Najveći transparent je onaj s natpisom "Solidarnost" i mnogi drugi.
12:01 Počela je prva Povorka ponosa u Sarajevu.
11:55 Razišli su se homofobi koji su organizirali protuokupljanje. Otišli su u povorci izvikujući "Allahu Akbar".
Jutros objavljeno
Od 11 sati iz Kulovićeve ulice u centru Sarajeva počeli su pristizati brojni sudionici današnje bh. Povorke ponosa. Šetnja će krenuti od Vječne vatre, a završiti kod zgrade parlamenta BiH. U Titovoj ulici koju osiguravaju mnogobrojni policijski službenici, vlada opuštena atmosfera bez tenzija, javlja Klix.ba.
Javljaju i da su se već okupili prosvjednici protiv Povorke ponosa.
Neki od natpisa na njihovim transparentima glase: "Još će mi biti sramota reći da sam muškarac i da imam ženu", "Licemjerni Gadovi Bolesnih Težnji", "Levati, u svoja četiri zida", "Ne budi Derpe, drži do sebe", "Budi gej, ali ne nameći meni da je ok"...
Sanin Musa, teolog i sveučilišni profesor, jedan je od organizatora današnjeg protuokupljanja.
"Naša osnovna poruka je reći 'ne' nemoralu koji nam želi nametnuti LGBT populacija u javnom eteru. Dakle, svoje poglede na seksualno iskustvo koje žele unijeti na naše trgove, škole... A 'da' kažemo svim tradicionalnim vrijednostima koje su krasile ovaj grad, narod i državu, a to su brak, porodica i djeca. Mi se danas kitimo nekim retoričkim zavrzlamama kao što su heteroseksualac, transrodno... Brak je između muškarca i žene kao što je to uvijek bilo, kao što je to Bog stvorio, kao između ljudi, tako i između životinja", kazao je Musa.
Povorku će štititi 1200 policajaca
Za sigurnost Povorke ponosa zaduženo je oko 1200 policajaca iz cijele zemlje. Povorku će štititi i antisnajperske snage raspoređene na krovove zgrada, a šetnja neće trajati dulje od dva sata.
Povorka ponosa završit će na Trgu BiH, najkasnije u 14 sati. Program će činiti šetnja te govori članova i članica organizacijskog odbora. Zabavnog programa, kako kažu, neće biti.
Prethodnih dana je u nekoliko navrata najavljivano održavanje kontraskupova, onih koji veličaju tradicionalnu obitelj, a nerijetko su se čule i prijetnje fizičkim i verbalnim napadima. Jučer je u centru Sarajeva održan skup pod nazivom Dan tradicionalne porodice na kojem se okupilo oko 500 sudionika. Sudionici su nosili transparente s porukama poput "Zna se šta je ključ, a šta brava".
Sarajevska policija tvrdi da će cijeli skup biti dobro osiguran i zaštićen i da nema prostora za strah sudionika.
Povorku ponosa komentirale su i vjerske zajednice.
Muslimani i katolici u BiH se proteklih dana natječu u homofobiji prema Povorci ponosa
U svim je džamijama u petak pročitan proglas u kojem se gay pride naziva teškim grijehom, a homoseksualizam grijehom, razvratom i zabranjenim, ali na kraju je istaknuto i da nasilje nije dopušteno.
Više muslimanskih udruženja usprotivilo se održavanju Povorke ponosa u Sarajevu ocjenjujući kako se njome remete tradicionalne vrijednosti Bošnjaka muslimana.
Najdalje su s ocjenama otišli iz udruženja Mladi muslimani iz Sarajeva koji su nedjeljnu homoseksualnu paradu nazvali paradom srama i zlom te su pozvali bošnjačke političare, Islamsku zajednicu i intelektualce te građane da je bojkotiraju, dok su potporu međunarodnih dužnosnika ovom okupljanju ocijenili neprijateljskom i destruktivnom.
U autorskom komentaru glavni urednik Katoličkog tjednika, velečasni Josip Vajdner, ocijenio je da je održavanje homoseksualne parade i promoviranje tih vrijednosti protivno nauku Katoličke crkve.
"Stoga, Katolička crkva nikada neće moći poduprijeti bilo kakve zahtjeve koji u temelju imaju relativiziranje, pa i amnestiranje grijeha. Odatle ne može poduprijeti ni homoseksualnu paradu niti joj naći opravdanje'', naveo je velečasni Vajdner.
On je zaključio kako je održavanje Povorke ponosa u Sarajevu "sramota za ovaj grad", ali je istodobno naglasio "kako bi još veća sramota bilo da u, ne daj Bože, neredima zbog iste, netko strada".