PREMIJER Lesota Thomas Thabane (80) danas će napustiti svoju dužnost, čime će osloboditi put rješenju političke krize koja je u toj afričkoj državi izbila krajem prošle godine, objavila je agencija AFP.
Kako piše agencija citirajući Thabanea, on će u srijedu pismom obavijestiti kralja Letsiea III. o svojim namjerama.
Parlamentarna koalicija koja je podržavala Thabanea raspala se u ponedjeljak, a od njega je zatraženo da odstupi do kraja idućeg tjedna kako bi se omogućilo formiranje nove vlade.
Thabane je bio pod pritiskom podnošenja ostavke od kraja prošle godine jer je policija njega i njegovu sadašnju suprugu Maesaiah osumnjičila za ubojstvo njegove bivše supruge, koje se dogodilo prije nešto manje od tri godine.
Pritom njih oboje niječu bilo kakvu umiješanost, a Thabane se uslijed novonastale političke krize odupirao zahtjevima za ostavku sve do ponedjeljka, kada je došlo do raspada parlamentarne koalicije.
Zamijenit će ga ministar financija
Sve strane su se privremeno usuglasile da će ministar financija Moeketsi Majoro zamijeniti Thabanea.
Bivša Thabaneova supruga Lipolelo Thabane (58) ubijena je hicem u glavu u lipnju 2017. godine, dva dana prije inauguracije njezina supruga na čelo vlade te male države okružene Južnoafričkom Republikom.
Policija je objavila da postoje čvrsti dokazi o upletenosti Maesaiah Thabane (42) u to ubojstvo. Inače, Thabane i njegova tadašnja supruga su bili u postupku razvoda, a dva mjeseca nakon ubojstva Thabane se oženio s Maesaiah.
Za razliku od sadašnje supruge, Thabane je za sada proglašen samo osumnjičenim za ubojstvo te još nije formalno optužen.
Zastupnici su kazali da Thabaneu nije ponuđen imunitet kada je potpisao sporazum o raspuštanju vlade.
Članovi vladajuće stranke ABC (All Basotho Convention), čiji je Thabane čelnik, kao i oporbene stranke, vršili su snažan pritisak na Thabanea da odstupi, a takvi zahtjevi su dolazili i iz susjedne Južnoafričke Republike.
Lesoto ima dugu povijest političke nestabilnosti i vojnih udara od 1986. do 1991. godine.
U jednoj od najsiromašnijih zemalja na svijetu vlada visoka nezaposlenost, a epidemija AIDS-a zahvaća 23 posto od dva milijuna stanovnika.