JEDANAESTERO nestalih nikada nije pronađeno. I to usprkos tomu što vatrogasci iz mjesta Brumadinho u brazilskoj saveznoj državi Minas Gerais svakog dana od nesreće, pa čak i na sam Božić, tragaju za nestalima. "Što me motivira? Želim obiteljima koje tragaju za najbližima dati odgovor. Nećemo prekinuti dok jedanaestero obitelji ne bude znalo na čemu su", rekla je za lokalnu TV postaju G1 jedna pripadnica vatrogasne službe, prenosi Deutsche Welle.
Kopanje za istinom
25. siječnja 2019. popustila je brana rudnika željezne rudače u kojoj se skupljao mulj nastao kod prerade rudače. Bujica mulja je nakon toga zatrpala dijelove rudnika i nekoliko obližnjih naselja zajedno sa stanovnicima, kućama, životinjama. Poginulo je 270 osoba, 259 tijela je dosad pronađeno.
Preko 3.200 pripadnika vatrogasne službe posljednjih 12 mjeseci traga za tijelima. Pretraženo je preko sedam milijuna kvadrata. Istodobno, isto onako kao što vatrogasci kopaju po crvenoj zemlji u potrazi za unesrećenima, tako i istražitelji kopaju po brdu dokumenta kako bi pronašli odgovor na pitanja tko je odgovoran za ovu tragediju. Iz milijuna pregledanih dokumenta, kako je državno odvjetništvo savezne zemlje Minas Gerais priopćilo ovog tjedna, izvučeno je nekoliko koji ukazuju u kojem smjeru treba tražiti krivca.
Na prvom mjestu je tvrtka Vale, jedna od najvećih rudarskih kompanija na svijetu a u istom dahu se spominje i njemačka tvrtka za tehničku kontrolu TÜV Süd, tj. njezina brazilska podružnica. Njemačkim kontrolorima se predbacuje da su samo nekoliko dana uoči tragedije, sigurnosnoj brani izdali certifikat tehničke ispravnosti. Državno odvjetništvo polazi od toga da je certifikat izdan iako su djelatnici njemačkog TÜV-a bili svjesni lošeg stanja u kojem se nalazi sigurnosna brana. Jedan odgovorni inspektor je tijekom ispitivanja objasnio kako je na njega uprava kompanije Vale vršila pritisak kako bi dao tehničko zeleno svjetlo brani.
Državno odvjetništvo je prije nekoliko dana podiglo optužnicu protiv kompanije Vale, TÜV Süd, odnosno njezine brazilske kćerke tvrtke, te 16 radnika ovih poduzeća. Njima se predbacuje ubojstvo u 270 slučajeva. Tvrtke se dodatno optužuje zbog zagađenja okoliša.
Borba za pravdu i u Njemačkoj
U Njemačkoj je prošle godine petero članova obitelji poginulih podiglo optužnicu protiv tvrtke TÜV Süd i njezinih menadžera zbog ubojstva iz nehaja i korupcije. "Rušenje brane nije nesreća nego zločin. TÜV Süd je znao da je brana veliki sigurnosni faktor, a unatoč tomu je izdan certifikat o sigurnosti", rekla je tada Marcela Nayara Rodrigues, jedna od podnositeljica tužbe. Ona je u nesreći izgubila oca, ali joj je stalo i do toga da "mutni poslovi oko pitanja sigurnosti" prestanu zbog toga jer uništavaju "naše živote i naš planet".
Tužbu podržava katolička humanitarna organizacija Misereor i Europski centar za ustavna i ljudska prava. Predstavnik Misereora Armin Pasch smatra da je istražni proces izvrsna prilika da se otkrije uloga tvrtke TÜV Süd i članovima obitelji poginulih pomogne da ostvare svoja prava.
Pravedno ili nepravedno obeštećenje
TÜV Süd je izrazio spremnost za suradnju s vlastima ali je odbio komentirati detalje ukazujući na istragu koja je u tijeku. Na upit agencije Dpa je objašnjeno kako je u interesu TÜV Süd rasvjetljavanje tragedije te da stoga "u punoj mjeri" surađuju s vlastima kako u Brazilu tako i u Njemačkoj.
Istodobno se članovi obitelji poginulih u Brazilu bore za obeštećenje. Pritom ih podržava katolička organizacija Caritas koja se bori za zajedničko obeštećenje, a ne individualno, čemu naginje kompanija Vale. "Pogođeni tada uzimaju često ono što im kompanija ponudi i nisu svjesni da je to mnogo manje od onoga što bi mogli dobiti", objašnjava Rodrigo Vieira iz Caritasa. Na upit agencije Dpa, uprava koncerna Vale objašnjava kako je njihov cilj da pogođeni što prije dođu do financijskih sredstava koja bi im pomogla da se snađu za prvo vrijeme do konačnog obeštećenja. U međuvremenu vatrogasci još uvijek tragaju za preostalim tijelima u crvenoj zemlji Brumadinha.