Ruska vojska izradila je detaljne popise ciljeva za potencijalni sukob s Japanom i Južnom Korejom, uključujući nuklearne elektrane i drugu civilnu infrastrukturu, prema tajnim dokumentima iz 2013. i 2014. godine u koje je Financial Times imao uvid. Planovi napada, sažeti u prokrijumčarenim ruskim vojnim dokumentima, pokrivaju 160 lokacija, među kojima su ceste, mostovi i tvornice. Ovi ciljevi odabrani su kako bi se onemogućilo "pregrupiranje trupa na operativno važnim područjima".
Dokumenti, koje su zapadni izvori podijelili s Financial Timesom, ukazuju na ozbiljnu zabrinutost Moskve za sigurnost svog istočnog krila. Ruski vojni planeri strahuju da bi istočne granice zemlje mogle biti izložene opasnosti u slučaju rata s NATO-om i ranjive na napade američkih snaga i regionalnih saveznika.
Materijali potječu iz arhive s 29 tajnih ruskih vojnih datoteka koje su prvenstveno bile usmjerene na obuku časnika za potencijalne sukobe na istočnim granicama zemlje u razdoblju od 2008. do 2014. godine, ali se i dalje smatraju važnima za rusku strategiju.
Azija je jako važna Putinu
Azija je postala ključni dio strategije ruskog predsjednika Vladimira Putina za provođenje invazije na Ukrajinu i za širi sukob s NATO-om. Osim što se sve više oslanja na kinesku ekonomsku podršku, Moskva je angažirala 12.000 vojnika iz Sjeverne Koreje za borbe u Ukrajini, dok je zauzvrat jačala Pjongjang ekonomski i vojno. Nakon lansiranja eksperimentalnog balističkog projektila na Ukrajinu u studenom, Putin je izjavio da je "regionalni sukob u Ukrajini poprimio globalne razmjere."
William Alberque, bivši NATO-ov stručnjak za kontrolu naoružanja, sada zaposlen u Stimson Centru, istaknuo je kako dokumenti i nedavna raspodjela sjevernokorejskih vojnika dokazuju "jednom zauvijek da su europska i azijska bojišta neraskidivo povezana."
Popis ciljeva za Japan i Južnu Koreju pronađen je u prezentaciji o sposobnostima Kh-101 nenuklearnog krstarećeg projektila. Stručnjaci koji su pregledali dokument za Financial Times smatraju da sadržaj ukazuje na njegovu izradu tijekom 2013. ili 2014. godine. Prezentacija nosi oznaku Kombinirane akademije oružanih snaga, škole za obuku viših časnika.
Sjedinjene Američke Države imaju značajne vojne snage u Južnoj Koreji i Japanu. Od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., obje zemlje pridružile su se koaliciji predvođenoj Washingtonom s ciljem jačanja pritiska na ruski ratni stroj. Alberque je rekao da dokumenti pokazuju kako Rusija percipira prijetnje od azijskih saveznika Zapada, za koje Kremlj strahuje da bi mogli ili ograničiti ili omogućiti napad SAD-a na njegove vojne snage u regiji, uključujući raketne brigade.
82 cilja
Prva 82 cilja na popisu u Japanu i Južnoj Koreji odnose se na vojne objekte, poput zapovjednih stožera, radarskih instalacija, zračnih baza i mornaričkih postrojenja. Preostali ciljevi uključuju civilnu infrastrukturu, poput tunela, elektrana i industrijskih kompleksa, primjerice čeličana u Pohangu i kemijskih tvornica u Busanu.
Precizna mjerenja i detalji ciljeva sugeriraju pažljivo planiranje, no izvedba projektila Kh-101 tijekom invazije na Ukrajinu pokazala je znatne nedostatke.
Druga prezentacija otkriva rusku praksu redovitog testiranja protuzračne obrane susjednih država. Izvješće detaljno opisuje misiju para bombardera Tu-95 iz veljače 2014., koja je bila usklađena s aneksijom Krima. Misija je uključivala 17-satni let oko Južne Koreje i Japana radi bilježenja odgovora njihove protuzračne obrane.
Prema dokumentu, bombarderi su poletjeli iz baze zapovjedništva dalekometnog zrakoplovstva u Ukrainki, na ruskom Dalekom istoku. Misija je zabilježila 18 presretanja u kojima je sudjelovalo 39 zrakoplova. Najduža pratnja bila je 70-minutna, od strane dva japanska F4 Phantoma, koji su prema ruskim pilotima "bili nenaoružani". Samo sedam presretanja izvršili su lovački zrakoplovi s raketama zrak-zrak.
Ruta gotovo u potpunosti odgovara onoj koju su ranije ove godine prošla dva pomorska patrolna zrakoplova Tu-142 tijekom strateških vježbi u Pacifiku, uključujući prelet iznad spornog područja blizu Kurilskih otoka.