Proizvođačke cijene u Njemačkoj u srpnju su na godišnjoj razini pale prvi put u više od dvije i pol godine, pritisnute padom cijena energije, pokazali su podaci njemačkog statističkog ureda Destatisa.
Proizvođačke cijene u ovogodišnjem su srpnju pale za šest posto u odnosu na isti mjesec lani, kada su bile skočile kao posljedica rata u Ukrajini, objavio je u ponedjeljak statistički ured.
To je prvi pad proizvođačkih cijena u Njemačkoj na godišnjoj razini od studenog 2020. te najoštriji pad od listopada 2009., kada je vladala financijska kriza.
Cijene energije u srpnju su potonule za 19.3 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine jer su cijene električne energije oštro pale, pri čemu je struja pojeftinila u svim skupinama kupaca za 30 posto.
Dva posto niže nego lani
Ako se isključe cijene energenata, proizvođačke su cijene u srpnju bile za dva posto više nego u istom prošlogodišnjem mjesecu.
U usporedbi s lipnjem ove godine, proizvođačke cijene u Njemačkoj bile su niže za 1.1 posto, pokazuju podaci Destatisa.
Njemački indeks proizvođačkih cijena, koji mjeri promjene cijena roba koje prodaju proizvođači, smatra se ključnim pokazateljem inflacije, koja je u srpnju u najvećem europskom gospodarstvu usporila na 6.5 posto.
Popuštanje inflacijskih pritisaka u Njemačkoj i cijeloj eurozoni uslijedilo je nakon oštrog povećanja kamatnih stopa Europske središnje banke u posljednjih godinu dana. No to je izazvalo usporavanje rasta gospodarstava, kao i slabljenje potražnje, pa su pod pritiskom i proizvođačke cijene.