Široki savez koji uključuje Njemačko-izraelsko društvo, političke stranke, vjerske zajednice i sindikate održao je u nedjelju u Berlinu skup solidarnosti s Izraelom i protiv antisemitizma.
U svom uvodnom govoru njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier rekao je okupljenima na Brandenburškim vratima da je zaštita života Židova zadatak države, "ali to je također i građanska dužnost".
S obzirom na antisemitske incidente posljednjih dana, nakon početka rata između Izraela i Hamasa, predsjednik je rekao da je "nepodnošljivo da se Židovi danas ponovno boje, i to baš u ovoj zemlji od svih mjesta". Steinmeier je istaknuo da je nedopustivo da židovski roditelji više ne šalju djecu u školu i da berlinski Memorijal holokausta mora štititi policija. "Svaki napad na Židove, na židovske institucije je sramota za Njemačku", ustvrdio je.
Organizatori su govorili o 25 tisuća sudionika, dok je berlinska policija, koja je bila na terenu u velikom broju, rekla da ih je bilo 10 tisuća.
Nije bilo posebnih incidenata ili nereda, rekla je poslijepodne glasnogovornica policije.
Mnogi prosvjednici mahali su izraelskim zastavama, kao i transparentima s natpisima "Stop teroru protiv Židova!" i "Žalujem s rodbinom izraelskih žrtava - i civilnih žrtava među Palestincima".
Obratila se sestra otete Izraelke kojoj je danas rođendan te čovjek kojem su otete kći i žena
Neki su sudionici držali fotografije talaca. Oglasili su se i rođaci izraelskih talaca koje drži Hamas. Roni Roman otpjevala je rođendansku pjesmu za svoju sestru, koju je Hamas oteo s djetetom. "Danas je mojoj sestri rođendan, stojim ovdje pred vama sama, ne znam gdje je, ne mogu je uzeti u naručje", rekla je. "Vrijeme istječe za moju sestru i više od 200 ljudi koji su zarobljeni u Gazi", dodala je.
Yoni Asher, čije su kći i žena otete, rekao je: "Želim reći svojoj kćeri i svojoj ženi: 'Držite se, molim vas, vaš otac vas voli, ne bojte se, grlite jedna drugu. Naša ljubav će pobijediti i vi ćete mi se vratiti u naručje.'"
U međuvremenu čelnica njemačke Socijaldemokratske stranke (SPD) Saskia Esken upozorila je na daljnje posljedice. "Ne smijemo dopustiti desničarskim radikalima, ni u Njemačkoj ni u Izraelu, da pretvore užas Hamasovog terora u temeljnu mržnju prema islamu", rekla je. Mnogi muslimani koji mirno žive u Njemačkoj "ne zaslužuju ovu mržnju", rekao je Esken.
Na skupu su govorili i izraelski veleposlanik u Njemačkoj Ron Prosor, predstavnici Vijeća protestantske crkve u Njemačkoj, Njemačke katoličke biskupske konferencije, Središnjeg vijeća Židova u Njemačkoj, Saveza njemačkih industrijalaca, Njemačkog sindikata Federacije i gradonačelnik Berlina Kai Wegner.
Steinmeier je naglasio: "Izrael ima pravo braniti se od ovog terora. A Njemačka u tome čvrsto stoji uz Izrael." U isto vrijeme, rekao je, teror je također pogađao ljude u Gazi.
Prosvjedu su nazočili predstavnici svih vodećih njemačkih političkih stranaka uz značajan izuzetak krajnje desne Alternative za Njemačku (AfD). Uoči prosvjeda Volker Beck iz Njemačko-izraelskog društva rekao je da ta stranka neće biti pozvana jer on radi samo "s demokratskim strankama njemačkog Bundestaga".