AKTIVISTI koji već dva dana prosvjeduju u centru Zagreba protiv devastacije Varšavske danas u 19 sati su se ponovno okupili na križanju Gundulićeve i Masarykove ulice. Prosvjednici su najavili blokadu kamiona u Varšavskoj ulici čime bi pokušali zaustaviti nastavak radova, ali do toga ipak nije došlo.
Traže se ostavke Matulović Dropulić i Karamarka
Jake policijske snage osiguravale su ulaz na gradilište u Varšavskoj. Nešto više od 1000 prosvjednika stajalo je pred zaštitnom ogradom te zviždalo i udaralo u bubnjeve. Prosvjednici su zatvorili raskrižje Masarykove i Gundulićeve.
Prosvjednici su krenuli prema zgradi Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva kojim upravlja ministrica Marina Matulović Dropulić. Aktivisti žele smjene upravo ministrice Matulović Dropulić i ministra policije, Tomislava Karamarka.
Organizatori prosvjeda okupljenima su poručili da se prema Ministarstvu upute nogostupom, na što su prosvjednici reagirali glasnim negodovanjem. Želja je prosvjednika da cestom idu prema Trgu Francuske Republike gdje je sjedište Ministarstva. Plan aktivista je "zazidati" Ministarstvo koje smatraju odgovornim "što će Horvatinčićev projekt zazidati prozore stanarima Ilice".
"Mafija, mafija" i "Ostavka, ostavka"
Prosvjednici su krenuli Ulicom Đure Deželića prema Trgu Francuske Republike. Prosvjednici hodaju cestom, a jake policijske snage blokiraju promet kako bi prosvjednici mogli prolaziti. Povorka uzvikuje "Mafija, mafija" i "Ostavka, ostavka", što je upućeno ministrici graditeljstva Marini Matulović Dropulić. Nešto nakon 20 sati, prosvjednici su stigli pred zgradu Ministarstva graditeljstva.
Pred zgradom Ministarstva, prosvjednici su počeli graditi simbolični zid čija visina bi, prema riječima organizatora, trebala doseći dva metra. "Neka ministrica vidi kako je to kad vam netko sagradi `legalni zid`", naveli su aktivisti. Promet je normaliziran u dijelu grada kojim su prošli prosvjednici. Trenutno je zatvorena samo Ulica Republike Austrije.
"Bandić najodgovorniji jer je potpisao ugovor"
Pred zgradom Ministarstva, ali i ranije pred Gundulićevom ulicom, su se dogodili tek manji incidenti kad su pojedini aktivisti željeli probiti policijski kordon.
Policija je korektno pratila prosvjednike i nije bilo sukoba. Nakon obraćanja organizatora skupa okupljenima u kojima su ponovljeni njihovi zahtjevi za prekidom radova u Varšavskoj ulici, organizatori su pozvali okupljene da se mirno raziđu. "Kako da vjerujemo ministrici da je sve po zakonu kad je ona dioničarka tvrtke IGH koja je projektirala radove na projektu Cvjetno?", zapitali su se organizatori skupa pred okupljenim prosvjednicima.
U obraćanju, organizatori su se dotakli i gradonačelnika Milana Bandića te su najavili da će upravo njegov ured biti mjesto koje će posjetiti u ponedjeljak, u sljedećem prosvjedu. "Bandić je najodgovorniji za stanje u Varšavskoj jer je upravo on potpisao ugovor s HOTO grupom te ima poklonio dio ulice da ondje naprave rampu", naglasili su organizatori.
Novi prosvjed najavljen je za ponedjeljak u 19 sati.
Milanović "lažov", a Matulović Dropulić i Karamarko "mafija"
Podsjetimo, jučer je Varšavsku od strojeva pokušavalo obraniti oko 600 prosvjednika. Aktivisti su se prethodno okupili pred središnjicom SDP-a na Iblerovom trgu gdje su izviždali Zorana Milanovića. "Lažovi! Lažovi!" orilo se Iblerovim trgom kada je onuda prošao predsjednik SDP-a.
Prosvjednici su tada krenuli prema obližnjem Trgu žrtava fašizma gdje stoluje HDZ. Prilaz HDZ-ovoj središnjici je prosvjednicima bio onemogućen.
Pred HDZ-om su zatražili smjenu ministrice graditeljstva Marine Matulović Dropulić i ministra policije Tomislava Karamarka. Na spominjanje njihovih imena masa je povikala "mafija, mafija". Naglasili su kako hrvatska policija nije privatna te se njezini čelnici ne bi trebali sastajati s Horvatinčićem.
Uputili su se zatim prema Zelenom valu gdje su do 21 sat zaustavili promet. Usprkos tome, policija ih nije uhitila kao što je to bio slučaj dan ranije, a promet je preusmjeravala drugim cestama.
1. veljače 2008. vodila se burna rasprava o Cvjetnom
"Ponukan medijskim natpisima, lakiranim i friziranim izjavama sadašnjih i bivših zastupnika Gradske skupštine Grada Zagreba, pokušaja bježanja SDP-a i HDZ-a i predstavnika drugih političkih stranaka od svoje odgovornosti za događanja u vezi Cvjetnog trga i Varšavske, te 'naknadnoj pameti' predstavnika političkih stranaka i farbanja javnosti kako je donesen GUP 1. veljače 2008. na sjednici Gradske skupštine, držim da sam obvezan javnosti predočiti punu istinu i činjenice kako je donesen GUP Grad Zagreb na sjednici Gradske skupštine održanoj 1. veljače 2008. godine", stoji u priopćenju zamjenika predsjednice HSP-a dr. Ante Starčević, Pere Kovačevića.
Kovačević napominje da je na sjednici Gradske skupštine 1. veljače 2008. godine bila burna rasprava u vezi uređenja bloka na Cvjetnom trgu odnosno Varšavske ulice. "Kao što to obično i biva obje suprotstavljene strane u vezi uređenja Cvjetnog trga imale su 'struku' na svojoj strani, koja nam je dostavile svoje argumente kako bi trebalo urediti ovo područje. Sukladno dijametralno suprotnim stajalištima struke s jedne strane i struke sa druge strane, htio sam spriječiti izglasavanje nakaradnih prijedloga kojim se pogodovalo privatnim interesima, te sam predložio da se pitanje uređenja bloka uz Cvjetni trg odnosno davanje suda prepusti neovisnom vanjskom povjerenstvu stručnjaka (urbanista, artitekata i drugih), a da se na samoj sjednici donesu samo one izmjene i dopune GUP-a koje nisu sporne i nužne, poput izgradnje Arene i slično", smatra Kovačević.
Zastupnici SDP-a, HDZ-a i HNS-a omogućili su zahvate na Cvjetnom i Varšavskoj
"Navedeni prijedlog vladajući i oporba nisu čak stavili na glasovanje, pa sam rekao da ćemo nas četiri zastupnika napustiti sjednicu i pozvao ostale zastupnike da nam se pridruže i srušimo kvorum. Moj prijedlog nije prihvaćen već se pristupilo glasovanju. Treba jasno i javno reći da su zastupnici SDP-a, (njih sedam koji su bili suzdržani u glasovanju predvođeni Ivom Josipovićem), zastupnici HDZ-a i HNS-a koji su ostali u dvorani omogućili donošenje GUP-a, a time i zahvate na Cvjetnom trgu i Varšavskoj. Naime, da su napustili dvoranu, srušili bismo kvorum i prisili gradonačelnika i Gradsko poglavarstvo da povuče prijedlog o uređenju Cvjetnog trga. Za donošenje GUP-a glasovalo je ukupno 23 zastupnika i to 10 zastupnika SDP-a, 9 zastupnika iz reda HSS-a, HSU-a i nezavisne liste Tatjane Holjevac - koalicijski partneri SDP-a, 2 zastupnika HDZ-a (Davor Šuker i Ivica Perković) i 2 nezavisna zastupnika (Boris Mikšić i Pero Hrgović). Protiv GUP-a je glasalo osam zastupnika i to tri zastupnika HNS-a, tri nezavisna zastupnika (Miroslav Rožić, Stipe Tojčić i Ivica Miočić Stošić), jedan zastupnik HSLS-a i jedan zastupnik HDZ-a. Suzdržano je bilo ukupno osam zastupnika i to sedam zastupnika SDP-a i jedan zastupnik DC-a", ističe Kovačević.
Prema tome, napominje Kovačević, svi oni zastupnici koji su pristupili glasanju, bez obzira što su bili suzdržani ili glasovali protiv GUP-a, znači njih 16 omogućilo je izglasavanje GUP-a, da su se pridružili nama četvorici (Ivan Friščić, Stipo Ćorić, Antun Mateš, Pero Kovačević), te napustili dvoranu, ne bi bilo kvoruma za donošenje GUP-a. "Zašto su ostali, neka sami iskreno kažu javnosti razloge - politička stega, trgovina amandmanima i slično - bez glume i naknadne pameti", zatražio je Kovačević.