Prvi Noćni marš u Osijeku: "Marširamo za društvenu jednakost"

Ilustracija: Robert Anic/PIXSELL

PRVI Noćni marš u Osijeku, u organizaciji neformalne inicijative "Noćni marš Osijek", održan je u srijedu povodom Međunarodnog dana žena, 8. ožujka, pod parolom "Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici" i uz podršku Feminističkog kolektiva fAKTIV.

Neformalna inicijativa "Noćni marš Osijek" okupila je Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, DKolektiv, Generator, Mladformu, Nansen dijalog centar, PLANTažu, Srpski demokratski forum (SDF) i Zakladu Slagalica.

'Marširamo za pravedan sustav u kojem pravo na pobačaj mora biti univerzalna zdravstvena usluga dostupna svim ženama, Marširamo za društvo u kojem naše zdravlje ne ovisi o stanju na tekućem računu, Marširamo za društvenu jednakost, Marširamo prema feminističkom štrajku, štrajku koji će se s radnih mjesta preliti na ulice", dio je poruka koje su okupljeni na osječkom Trgu Ante Starčevića isticali hodajući gradom do Parka Kralja Držislava, gdje je održan i središnji program uz Vokalni ansambl Brevis.

"Ovaj Noćni marš u Osijeku organizirali smo po uzoru na Marš koji u Zagrebu od 2016. godine organizira fAKTIV", rekla je Natalija Havelka, direktorica Centra za mir, nenasilje i ljudska prava i jedna od organizatorica inicijative. Ističe da su zahtjevi koje upućuju usmjereni prvenstveno prema državi.

"Država od 2015. nije donijela nacionalnu politiku za ravnopravnost spolova kao temeljni strateški dokument koji bi imao za cilj smanjivanje diskriminacije nad ženama i ravnopravnost spolova", dodala je Havelka. Napominje kako žele ukazati na podređen položaj žena, prvenstveno u poslovnoj sferi, zbog čega su i tema ovog marša radnička prava žena pod parolom "štrajk u kuhinji, štrajk na ulici".

Podsjetila je da je Osijek 20-ih godina prošlog stoljeća imao i svoju Rozu Luxemburg u Adeli Pavošević, koja je u to vrijeme povela nekoliko vrlo velikih i važnih štrajkova.

Mirna Šmit iz Zaklade Slagalica kazala je kako nije samo riječ o tome jesu li žene nasuprot muškaraca nego koliko štujemo društvenu jednakost i koliko zapravo želimo imati heterogeno društvo koje je solidarno i koje uvažava različitosti i brine o svima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.