Istraživanje: Čarobne gljive pomažu kod problema s alkoholom

Foto: Shutterstock

DVIJE doze tableta psilocibina, zajedno s psihoterapijom, pomogle su osobama koje imaju problema s alkoholom, pokazuju rezultati najvećeg kliničkog ispitivanja te vrste.

"Ovo bi moglo imati velik klinički potencijal ako shvatimo kako to iskoristiti", rekao je liječnik Michael Bogenschutz, direktor Centra za psihodeličnu medicinu iz bolnice NYU Langone Health, koji je vodio prvo kontrolirano ispitivanje utjecaja psilocibina na poremećaj konzumiranja alkohola.

Tijekom osmomjesečnog ispitivanja 93 muškarca i žene u dobi od 25 do 65 godina koji su imali problema s alkoholom, primili su ili dvije doze psilocibina ili tablete antihistaminika, koje su znanstvenici koristili kao placebo. Ispitanici su također prošli 12 psihoterapijskih sesija.

Psilocibin je sastojak koji se nalazi u psihodeličnim gljivama, poznatim pod nazivom čarobne gljive.

Ohrabrujući rezultati

Više od 80% onih koji su primili psihodelični tretman je osam mjeseci nakon početka studije drastično smanjilo konzumiranje alkohola, u usporedbi s nešto više od 50% u kontrolnoj skupini koja je primala antihistaminike.

Ranija istraživanja institucija diljem svijeta pokazala su da psilocibin ima potencijal za liječenje niza poremećaja ovisnosti; uključujući poremećaj ovisnosti o alkoholu, poremećaj uporabe opioida i ovisnost o pušenju, piše NBC News.

U sklopu istraživanja sudionici su prošli četiri psihoterapije prije nego što su uzeli prvu tabletu, koja je sadržavala količinu psilocibina na temelju tjelesne težine. Pri uzimanju psilocibina, liječnici su pratili krvni tlak i otkucaje srca.

Nakon prve doze uslijedile su četiri dodatne terapije. Ako nije bilo nuspojava, druge sesije psilocibina uključivale su veće doze i više terapije.

Utjecaj psilocibina na mozak

Ispitanici koji su primili psilocibin dva puta unutar 12 tjedana prijavili su značajna iskustva ili vizije koje su promijenile njihov stav prema ovisnosti.

"Svačije iskustvo je bilo drugačije. Izgleda da ljudski mozak može na neki način sastaviti efekte tog iskustva, ovisno o tome s čime su došli u situaciju i što im je potrebno od tog iskustva", rekao je Bogenschutz.

Znanstvenici navode da još uvijek ne razumiju u kojoj točno mjeri takva iskustva djeluju na ovisnost, ali čini se da igraju veliku ulogu.

"Znanost pokazuje da je u gotovo svim ispitivanjima psihoterapije potpomognute psilocibinom za poremećaje ovisnosti veće mistično iskustvo bilo povezano s većom terapijskom promjenom. No zapravo mi još uvijek ne znamo kako ovaj tretman funkcionira", rekao je psihijatar Chris Stauffer sa Sveučilišta Oregon Health & Science.

Istraživanje naziva Percentage of Heavy Drinking Days Following Psilocybin-Assisted Psychotherapy vs Placebo in the Treatment of Adult Patients With Alcohol Use Disorder objavljeno je u časopisu JAMA Psychiatry.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.