Psihologinja o vršnjačkom zlostavljanju u Splitu: Djevojčice znaju biti perfidne

Screenshot: HTV/HRT

Specijalistica kliničke psihologije Tanja Sever sinoć je u središnjem Dnevniku HTV-a govorila o uznemirujućim snimkama vršnjačkog nasilja iz Splita. Nakon što su se snimke počele širiti društvenim mrežama, policija je uhitila četiri maloljetne osobe. 

Na jednoj snimci vidi se mlada djevojka koja kleči na ulici, a iznad nje je druga djevojka koja je šamara i traži da se ispriča zato što je nekome govorila loše o njoj i drugim maloljetnicama. Od nje traži da joj vrati 30 eura koje joj je navodno posudila.

Potom mlada žrtva od druge djevojke dobiva jak udarac u kralježnicu, nakon kojeg pada i udara licem o tlo. Tada joj nasilnic​a da ruku da se podigne s poda, a potom je pljusne. Sever je upozorila kako se vršnjačko nasilje događa u sve mlađoj životnoj dobi.

"Silan senzacionalizam potječe od starijih"

Osvrnula se i na motive. "Prva stvar je taj jedan silni naglašeni liberalizam koji adolescenti osjećaju, a to je - jedina prava sloboda je moja sloboda. I u onom momentu kad se dogodi da je na bilo koji način njihova sloboda ugrožena, tada reagiraju burno, sve burnije, s kraćim fitiljem", navela je. 

Naglasila je i "silan senzacionalizam" koji potječe od odraslih. "Sve se mora vidjeti, sve se mora naglasiti. Tako je i ovdje", kazala je. Smatra da je postoji nešto totalno novo u konfliktima, kojih je uvijek bilo. 

"Ovdje je naglašen taj dio da zapravo onaj koji je žrtva treba biti javna žrtva i doći će do pomaka jedino u slučaju kada gledatelji, odnosno svi koji pretražuju, a pogotovo vršnjaci, kojima je zapravo to namijenjeno, krenu osuđivati", uvjerena je. 

"Žrtve često kažu da neće prijaviti napad"

Tvrdi kako smo mlade kroz lockdown za vrijeme pandemije koronavirusa i online školovanje uspjeli naučiti kako se tehnika koristi. "I masa postupaka današnjih mladih zasniva se na tome da kopiraju, da modeliraju nešto što su vidjeli, s velikom dozom identifikacije s tim", istaknula je. 

Napominje da je u ovom slučaju zabrinjavajuće to što se radi o djevojkama. "Mi još od predškolske dobi, one zadnje godine do škole, pa onda kroz ranu školsku dob vidimo do koje mjere djevojčice zapravo znaju biti perfidne, znaju vrlo jasno isključiti nekoga iz svoje skupine i često ćete od roditelja čuti - neka se zauzima za sebe. Može, ali kojim načinima?" upitala je. 

Dodala je da žrtve, a pogotovo ako se radi o djevojčicama, često kažu da neće prijaviti napad jer se i tako neće ništa dogoditi. "To je porazno", zaključila je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.