Putin je naredio mobilizaciju. Ruski analitičar: To je recept za revoluciju

Foto: EPA

RUSKI predsjednik Vladimir Putin proglasio je u dramatičnom govoru naciji, koji je održao jutros, djelomičnu vojnu mobilizaciju. Pokušao je tu dosad neviđenu eskalaciju opravdati obranom Rusije i "našeg naroda" u ukrajinskom Donbasu od ukrajinskih "neonacista" i zapadnih zemalja koje imaju za cilj "oslabiti, podijeliti i na kraju uništiti našu zemlju".

Sve su to uobičajene fraze koje od Putina i njegovih podčinjenih slušamo već više od sedam mjeseci, ali mobilizacija predstavlja konkretan i potencijalno dalekosežni zaokret od "specijalne vojne operacije" prema punom ratu. To je nešto što je prvih šest mjeseci invazije na Ukrajinu uporno izbjegavao, unatoč kontinuiranim spekulacijama da bi mogao tome pribjeći kao posljednjem adutu za pobjedu - osim onog nuklearnog.  

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu u vlastitom je obraćanju dao do znanja da će biti mobilizirano 300 tisuća rezervista, napominjući da je to "samo 1% potencijala" budući da su ruske vojne rezerve "ogromne i iznose 25 milijuna ljudi".

>> Šojgu: Pozvat ćemo 300.000 rezervista, u ratu smo s cijelim Zapadom

Podsjetimo, Putin je usto uputio i nuklearnu prijetnju Zapadu, tko zna koju po redu, uvjeravajući nas da ne blefira: "Ako teritorijalna cjelovitost naše zemlje bude ugrožena, koristit ćemo sva raspoloživa sredstva da zaštitimo naše ljude - to nije blef. Oni koji nas pokušavaju ucijeniti nuklearnim oružjem, trebali bi znati da se vjetrovi mogu okrenuti u njihovom smjeru."

Tom Cooper: Ruski rezervisti s minimalnom obukom bit će razbijeni u Ukrajini

Za mobilizaciju je naglasio da je djelomična i da "vojnoj obvezi podliježu samo oni građani koji su u pričuvnom sastavu, a prije svega oni koji su služili u Oružanim snagama, imaju određene vojne specijalnosti i odgovarajuće iskustvo", te je rekao da će prije slanja na bojište dobiti "dodatnu vojnu obuku".

 

No oni koji ne vjeruju bespogovorno Moskvi i njenim proglasima već izražavaju popriličnu skepsu prema izvedivosti i korisnosti ovog poteza. Austrijski vojni analitičar i povjesničar Tom Cooper, koji redovito analizira ratna zbivanja u Ukrajini, u objavi na Facebooku izrazio je podsmijeh prema Putinovoj odluci. 

"OK, za početak, nije to nikakva 'opća' mobilizacija. To je nešto poput 'djelomične, lagane, mobilizacije': kako se procjenjuje, on mobilizira 300.000 'rezervista' - prije svega pripadnika veteranskih udruga (koje su čvrsto povezane, a onda godinama nakon služenja 'svejedno' služe) - i dijelove gospodarstva (za jačanje proizvodnje oružja)", komentirao je Cooper.

>> Rusi kažu da su ubili 61.000 Ukrajinaca i izgubili 6000 ljudi. Što će im rezervisti?

"Prema Šojguu, znate, ovo bi trebalo biti sasvim dovoljno jer je 100.000 ukrajinskih vojnika ubijeno, a time je uništeno 50% ukrajinskih oružanih snaga... Naravno, Putin je sada gotovo siguran da će pokrenuti jednu od svojih prevara - 'referenduma' i jednostavno proglasiti da je oko 20% Ukrajine 'za Rusiju'.

"Na taj način ruski vojni obveznici s minimalnom obukom (jer ruske oružane snage već sada imaju premalo časnika i dočasnika koji ih mogu obučavati, organizirati i voditi) mogu biti razbijeni na komadiće dok služe na 'teritoriju Ruske Federacije' - dok se zapravo bore u Ukrajini", dodao je Cooper, predviđajući još jedan vojni debakl Rusije u Ukrajini. 

Cooper: Stranci se mogu priključiti ruskoj vojsci, eto prilike za Putinove trolove 

"Ah, da, i stranci sada ispunjavaju uvjete za službu u VSRF-u - uz nagradu ruskog državljanstva nakon završetka 12-mjesečnog staža. Tako sam uzbuđen, ne mogu reći koliko: veselim se vidjeti sve entuzijastične Putinove trolove s društvenih mreža kako putuju u Moskvu i pridružuju se ruskim oružanim snagama, u gomilama. 

Sada mogu osobno pomoći: nema potrebe više trošiti elektrone da izraze svoje nezadovoljstvo. Sada se svi mogu pridružiti VSRF-u (ruskim oružanim snagama) i zaraditi sebi slavu u ovom povijesnom obračunu sa zapadnim imperijalizmom", sarkastičan je Cooper.

Ruski neovisni analitičar i novinar s trenutnom škotskom adresom Kamil Galejev, koji inače na Twitteru redovito objavljuje analize u kojima kritički secira aktualni i povijesne ruske režime, objavio je analizu mobilizacije u Rusiji još jučer, prije nego što je proglašena. 

Njegov zaključak je podrobno argumentiran i prilično jasan - Rusija još od raspada Sovjetskog Saveza naprosto nema financijskih, logističkih, infrastrukturnih i ljudskih resursa za masovnu mobilizaciju. Ruska vojska odavno nema za to ni mogućnosti niti se za to pripremala.

Valja naglasiti da on ovdje govori o općoj mobilizaciji, ali možemo razumno pretpostaviti da će problemi koje navodi do neke mjere otežati i djelomičnu mobilizaciju koja se sprema. 

Kamil Galejev: Rezerviste treba rasporediti, obučiti, naoružati, hraniti, dati im sposobne časnike

"Što se tiče mobilizacije, Putin je može proglasiti, dapače. Ali to će biti riskantna odluka. SSSR je zadržao golemu infrastrukturu za potpunu mobilizaciju koja je uglavnom demontirana u postsovjetskoj Rusiji. Vjerojatnije je da će mobilizacija izazvati politički kaos", piše Galejev na Twitteru.

"Zamislite, vlada je proglasila potpunu mobilizaciju i milijuni mladih muškaraca unovačeni su u vojsku. Što dalje? Sada trebate:

1) testirati ih i rasporediti (tko ide kamo)

2) obučiti ih i naoružati

3) smjestiti i hraniti ih

4) staviti ih pod sposobne časnike i dočasnike

Da biste izvršili 1-4 u slučaju rata, morate održavati ogromne *pretjerane* kapacitete u mirnodopsko vrijeme. I Sovjetski Savez, da. Jedan od razloga zašto je sovjetska vojska bila tako užasno prekomjerna je taj što je održavala enormne prekomjerne kapacitete samo za slučaj mobilizacije", objasnio je Galejev.

Galejev: Sovjetska vojska je držala nepotrebnu infrastrukturu i nepotpune jedinice za mobilizaciju

"Sovjetska vojska je imala mnogo nepotrebnih škola i centara za obuku, poligona, prostorija za smještaj vojnika, arsenala i skladišta svega. Puno više nego što bi joj ikada trebalo u mirno doba. To je bilo za totalnu mobilizaciju.

Štoviše, sovjetska vojska je držala dosta ‘nekompletnih’ vojnih jedinica - za svaki slučaj. To su bile vojne baze sa svom infrastrukturom i oružjem, puno časnika i dočasnika i vrlo, vrlo malo vojnika. Ove postrojbe nisu mogle niti su trebale voditi borbe u normalnom vremenu.

Nepotpune jedinice održavane su za jednu jedinu svrhu. Kada SSSR pokrene potpunu mobilizaciju i unovači milijune u vojsku, te jedinice će ih apsorbirati. Prekomjerni časnici će staviti tone vojnika pod svoje zapovjedništvo. A nepotpune jedinice će postati pune.

Drugim riječima, velik dio sovjetske vojske nije bio niti je mogao biti funkcionalan u mirnodopsko vrijeme. To nisu bile funkcionalne postrojbe, već okviri vojnih postrojbi koje bi se punile ljudskim mesom samo u slučaju totalne mobilizacije. To im je bila jedina svrha", opisao je sovjetski vojni model koji je bio, kaže, "užasno skup" i "prenapuhan", a nikad iskorišten. 

"Rusija 1991. - 1996. prošla kroz de facto demilitarizaciju"

Rusija je u prvim godinama nakon raspada SSSR-a pokušavala održati takav ustroj, ali vojni proračun u okolnostima ekonomskog sloma to više nije mogao podnijeti. Galejev navodi da je od "1991. do 1996. Rusija prošla kroz de facto demilitarizaciju", koju je Kremlj pokušao zaustaviti i reformirati vojsku nakon sramotnog poraza u Prvom čečenskom ratu 1996. Iduće godine je postavljen novi ministar obrane, Igor Sergejev, koji je bio zadužen za ovu reformu.

"Malo generalizirajući, rekao bih da je koncept Sergejeva bio:

1) izgraditi što jače strateške raketne snage

2) održavati mali ekspedicijski kontingent za vanjske ratove

To je to, u teoriji. U stvarnosti, oko 1997. imao je novca samo za 1), ali ne i za 2)", navodi Galejev. 

Njegov nasljednik Anatolij Serđukov, koji je postao ministar obrane 2007., snažnije se posvetio drugom koraku od svog prethodnika - izgradnji "moderne, funkcionalne (kopnene vojske), ali ograničene veličine", kaže Galejev i dodaje da smo "sretni što je Putin otpustio ovog tipa i očistio njegov tim" 2012. Tada je na položaj stupio trenutni ministar Sergej Šojgu, koji se, blago rečeno, nije iskazao u ovom ratu. 

"Novo rusko vodstvo de facto je odustalo od svih planova potpune mobilizacije"

"U ovoj paradigmi nije bilo mjesta za totalnu mobilizaciju u sovjetskom stilu. Nova paradigma isključila je mogućnost mobilizacije. Novo rusko vodstvo de facto je odustalo od svih planova potpune mobilizacije.

Nemojte me krivo shvatiti, nije se radilo o spašavanju ljudskih života. Uglavnom se radilo o optimalnoj alokaciji financijskih sredstava. Ako trebate graditi (1) i (2), morate smanjiti druge troškove", rezimirao je Galejev i dodao da je ruski vojni vrh bio financijski prisiljen srezati sve što je bilo "povezano sa zastarjelom sovjetskom paradigmom", odnosno "sve što je potrebno za potpunu mobilizaciju", prije svega "prekomjernu infrastrukturu, jedinice, kadrove".

"Demontaža infrastrukture izgrađene za potpunu mobilizaciju, otpuštanje časnika koji su trebali voditi mobilizirane, demontaža ‘nekompletnih’ vojnih jedinica značili su da je ruska vojska izgubila sposobnost apsorbiranja milijuna novih novaka. Ne može više provoditi mobilizaciju", konstatira Galejev.

Pritom naglašava da to ne znači da je Putin neće provesti, već samo da neće uspjeti od toga napraviti borbeno sposobne snage: "To samo znači da bi bilo jako glupo da to učini. Nema prekomjernih škola i terena za obuku novih regruta. Nema prekomjernih vojarni da ih smjesti. Nema previše časnika koji bi ih vodili."

Galejev: Hrpa nemotiviranih regruta bit će u glavnom gradu, to se dogodilo i 1917.

"Paradoksalno, puno je teže provesti pravilnu mobilizaciju tijekom stranog rata. Prvo, većina sposobnih časnika koji su mogli obučavati i voditi nove regrute je u Ukrajini. Mnogi od njih su već mrtvi. Mnoge kadrovske postrojbe koje su mogle služiti ili kao ‘spužve’, upijajući novake, ili kao izvor časnika/dočasnika za nove postrojbe, već su uništene", primjećuje ovaj Putinov kritičar. 

Za kraj Galejev podsjeća na sličnu epizodu iz Prvog svjetskog rata, iz koje bi Putin, opsjednut ruskom poviješću, mogao izvući bitnu pouku. 

"U slučaju mobilizacije:

1) imat će tone novih, nemotiviranih novaka

2) bit će svjesni da će biti poslani u Ukrajinu, gdje će vjerojatno umrijeti ili biti osakaćeni

3) bit će zaglavljeni u Moskvi, u blizini sjedišta vlasti

"To je revolucionarna situacija. Usput, upravo je to scenarij revolucije u Rusiji 1917.", tvrdi Galejev i dodaje kako nisu "radnici ili seljaci izveli Februarsku, a potom Oktobarsku revoluciju", već "prije svega 460.000 vojnih obveznika garnizona Sankt-Peterburga koji su zbog logistike zapeli u glavnom gradu i našli se blizu sjedišta vlasti."

Drugim riječima, povijest bi se mogla ponoviti. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.