Foto: Wikipedia, 123rf
"Želimo iskazati svoju sumnju u nezakonitost stečajnog postupka, kao i tijek same privatizacije Osječke tvornice koža", upozorio je Slaven Matošević, predstavnik radnika u Vijeću vjerovnika.
Ova je kožara zapošljavala 500 djelatnika i bila je treća po veličini u bivšoj državi. Privatizacijom, upitnim poslovnim odlukama, zaduživanjem kod financijskih institucija kola su krenula nizbrdo.
Naposljetku, 2000. godine otvoren je stečajni postupak. No, ni to nije išlo na ruku djelatnicima, jer su se našli u drugom isplatnom redu. Prema danas važećem Stečajnom zakonu radnici su u prvom isplatnom redu, piše Glas Slavonije.
Stečajna upraviteljica Edita Đurkin napominje kako se stečaj koji je pokrenut prema starom zakonu mora i dovršiti prema tom istom zakonu. Radnike zanima kada će napokon dobiti plaće koje čekaju već 16 godina, a odgovor je - kada se proda imovina. A imovina se od 1997. godine neuspješno prodavala kroz ovršni postupak, a tek od prošle godine počela je prodaja kroz stečajni postupak. I do sada su prodane dvije parcele.
Sva imovina je pod teretom Hypo banke, odnosno njezina pravna sljednika H-Abduco. Oni su se, prema ranijim naznakama izjasnili kako ih ta imovina na zanima. Ali i za nju postoje obveze koje se trebaju plaćati poput komunalne naknade, spomeničke rente... Tako da je blokiran račun Kožare u stečaju.