Foto: 123rf
Skandal je otkrio britanski Guardian koji je razgovarao s 30 nepalskih migranata koji su radili proizvode za Samsung i Panasonic. Neki su zaposleni direktno od tih kompanija, ali većinu su zaposlile kooperantske tvrtke za zapošljavanje radnika.
Kreće istraga
Radnicima su u Nepalu obećavali visoke plaće, a kada su stigli u Maleziju morali su raditi za niže. Prvo bi im po dolasku u zemlju ilegalno zaplijenili putovnice, a zatim bi ih upozorili da su kazne za napuštanje posla 3 do 4 mjesečne plaće. Radnik u tvornici Samsunga požalio se da smije piti vodu samo 7 minuta, i to svaka 2 sata, a radnik iz Panasonicove tvornice izjavio je da mu dopuštaju da ode na WC samo dvaput za vrijeme smjene od 12 sati. Radnici su izjavili i da moraju živjeti u teškim uvjetima, pa tako 14 ljudi mora spavati u jednoj sobi i dijeliti pokvareni toalet. Ako bi se neki od radnika požalili ili najavili da će otići kući, nadzornici bi im rekli: "Ako nećete raditi ili odete bez plaćanja, mi ćemo vas pokopati u Maleziji".
I Samsung i Panasonic najavili su da će provesti istragu navoda o zlostavljanju i obećali da će, ukoliko otkriju neke zlorabe, odmah poduzeti sve potrebne mjere da ih isprave i prekinuti suradnju s tvrkama koje krše propise. Sindikalne organizacije iz Malezije izjavile su da je zapošljavanje radnika preko posredničkih agencija uobičajena praksa za strane tvrtke, te da upravo takav sustav pogoduje iskorištavanju radnika.