Raspudić: Ilegalne migrante Nijemci su probrali. Nama dolaze najgori, neki iz zatvora

Screenshot: HRT

Afera Mikroskop ozbiljno je potresla vladajuću većinu nakon što je s ozbiljnim sumnjama na korupciju uhićen, a potom i smijenjen, ministar zdravstva, ali i nekolicina uglednih hrvatskih liječnika. No sad se za premijera Plenkovića pojavio novi problem.

Vučemilović: Lijeve političke opcije stvorile su problem jer su migrantsku krizu gledale isključivo kao humanitarno pitanje

Naime, otkrilo se kako Njemačka, držeći se Dublinskog sporazuma, namjerava u Hrvatsku vratiti 16 tisuća migranata koji ondje nisu dobili azil i vraćaju se u zemlju EU u kojoj je registriran njihov prvi ulazak.

Za mnoge migrante i izbjeglice iz Irana, Afganistana, Sirije i Iraka Hrvatska je bila prva registracijska postaja. Nezavisna saborska zastupnica Vesna Vučemilović komentirala je u HTV-ovoj emisiji Studio 4 vraćanje migranata u Republiku Hrvatsku.

Naglasila je kako migrantska kriza nije nova, ona traje od 2015. godine.

"Niti je Dublinski sporazum nešto novo, niti je europski Pakt o migracijama nešto novo. Sve su to dokumenti koji su dostupni i svima poznati. Činjenica je da smo mi već u trećem krugu izbora ove godine, pa je to nekim kandidatima interesantno kao tema. Očekivala sam da će se to intenzivirati više kada su bili europski izbori jer je ta tema bila u nekim drugim europskim državama.

Ovo što mi trenutačno imamo je posljedica tih problema, koji su uzrokovali taj cijeli val migranata, geopolitičke situacije. Ali ne smijemo zanemariti jedan veliki problem koji su nam stvorile politike lijeve političke opcije, koje su migrantsku krizu gledale isključivo kao humanitarno pitanje i potpuno su zanemarile sigurnosne aspekte, koji sada dolaze do izražaja", poručila je Vučemilović.

Raspudić: Dva pitanja za predsjednika vlade i ministra Božinovića 

Nezavisni saborski zastupnik Nino Raspudić istaknuo je kako je on jedan od onih ljudi koji su osjetili na svojim leđima što znači suprotstaviti se toj temi i govoriti o njoj.

"Bili smo vrlo jasni i glasni, pa smo doživljavali optužbe da smo neljudi, da smo nehumani. Imao sam za vratom i patera Tvrtka Baruna, koji je prozivao tko je kršćanin, a tko nije. Međutim, danas nimalo ne likujem jer je situacija doista dramatična", rekao je.

Istaknuo je kako dvije stvari treba pitati ministra Božinovića i predsjednika vlade Plenkovića.

"Prvo, koliki je ukupni broj ilegalnih migranata koji su registrirani u Hrvatskoj i koji su otišli dalje na Zapad. A drugo pitanje je koja je razlika između tri i pol tisuće za koje priznaje da su na ovakav način vraćeni u Hrvatsku i ostalih 100 ili 200 tisuća, koji su otišli dalje, a koje isto tako slijedom Dublinskog sporazuma mogu vratiti ovdje na skrb", naglasio je Raspudić.

Dodao je da je javno bio dostupan podatak unutar Europske unije da zemlja koja odbije primiti natrag ilegalnog migranta plaća 20 tisuća eura kazne godišnje.

"To je jedna perverzna situacija, da ljude kojima mi nismo ni krivi ni dužni, koji ne žele ostati u Hrvatskoj, koje nismo mi zvali, već Angela Merkel 2015. godine, sada dobijemo tu. Što ćemo ih držati silom? Još jedna važna stvar, ovih 16 tisuća koje želi sada vratiti Njemačka, to nisu svi koji su otišli tamo, nego su ih probrali. Nama se vraćaju oni najgori, neki izravno iz zatvora. I o tome treba progovoriti", poručio je Raspudić.

Pohvale hrvatskoj policiji 

Tim ljudima se mora osigurati i platiti smještaj, osigurati novac za relativno dobar život, omogućiti im slobodno kretanje. Takve uvjete imaju i druge zemlje u Europskoj uniji, no neke zemlje su to odbile.

Vučemilović je rekla kako je jučer Božinović sve objasnio na tiskovnoj konferenciji. Dodala je da to nisu neke alarmantne brojke, a što se tiče kriminalaca koji su vraćeni, oni ne šetaju slobodno.

"I te brojke koje se plasiraju u javnost nisu ni približno točne", rekla je.

Poručila je da ona vjeruje hrvatskoj policiji, koja je pokazala da može uhititi krijumčare. Ove godine ih je uhitila već preko tisuću. Raspudić je rekao da Božinović na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji ništa nije odgovorio te treba odgovoriti na niz pitanja.

Pohvalio je rad hrvatske policije, ali dodao je da policija ne može sve sama odraditi.

O aferi Mikroskop: U svakoj zreloj demokraciji raspisali bi se novi izbori 

Iz Irske se u posljednjih godinu dana vratilo preko 16 tisuća hrvatskih obitelji, i to većinom zbog sigurnosnih razlika. Vučemilović je istaknula da su u Hrvatskoj veće plaće te je bolji standard građana, stoga se i obitelji vraćaju u svoju zemlju iz zapadnih zemalja.

Raspudić se osvrnuo i na aferu Mikroskop. Naglasio je kako bi se u svakoj zreloj demokraciji, da se dogodi ovakvo nešto, da ministar zdravstva završi u zatvoru pod optužbama da je korumpiran i da je uzimao mito za nabavu opreme za bolnice, pala vlada i raspisali se novi izbori.

"Premijer bi zatražio novo povjerenje od građana", kazao je.

Raspudić je istaknuo kako ne može govoriti o oporbi, jesu li spremni za nove izbore, ali on i supruga su spremni.

Vučemilović je rekla kako su optužbe koje se pripisuju Berošu vrlo ozbiljne. "Svi koji su sudjelovali u tome trebaju odgovarati", dodala je. Poručila je da je vladajuća većina stabilna te da nova ministrica zdravstva Irena Hrstić ima dobre reference.

"Milanović je predsjednik SDP-a, a ne svih građana"

Raspudić je komentirao predsjedničku kampanju te slogan aktualnog predsjednika Milanovića. Poručio je kako se Milanovićevom timu dogodila velika pogreška što su uzeli slogan od pokojnog predsjednika Tuđmana te da se trebaju ispričati.

Vučemilović je rekla kako desna politička opcija ima velik broj kandidata za Pantovčak te da to nije ništa novo. Dodala je da Milanovićev tim očito ima taktiku da aktualni predsjednik što manje govori, ali doći će vrijeme kada će i on morati progovoriti.

Naglasila je kako je on predsjednik SDP-a, a ne predsjednik svih građana. Raspudić je istaknuo kako svojoj supruzi pomaže maksimalno u predsjedničkoj kampanji.  

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.