PREMA podacima Ministarstva zdravstva iz prosinca, liste čekanja za pojedine pretrage u najvećim hrvatskim bolnicima, poput magnetske rezonancije (MR), kompjutorizirane tomografije (CT) ili ultrazvuka (UZV) popunjene su za gotovo cijelu ovu godinu.
Kada je riječ o liječenju onkoloških pacijenata, na početak radioterapije prosječno se čekalo 45, a na početak kemoterapije 19 dana, dok se na operacije ugradnje endoproteze kuka ili koljena u nekim bolnicama treba čekati i dvije do tri godine, izvještava HRT.
Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne zaštite Spomenka Avberšek smatra da se Milinovićevom reformom zdravstva nije ostvario glavni cilj - smanjenje listi čekanja, njihova transparentnost te bolja dostupnost usluga pacijentima.
"Ministarstvo sklapa ugovore s privatnicima umjesto da daje novac za javno zdravstvo"
"Umjesto da se novac daje u javno zdravstvo, za preglede CT-om i MR-om Ministarstvo sklapa ugovore s privatnim poliklinikama gdje rade isti oni liječnici koji bi taj posao mogli obavljati u svojim ambulantama", rekla je.
O urušavanju javnog zdravstva govorila je i predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Đula Rušinović. Ona je istaknula da su sve reforme od 90-ih do danas bile reforme zdravstvenog osiguranja koje su vodile prema tržišnom poslovanju javnog zdravstva, a ni jedna se nije bavila reformom sustava. Duge liste čekanja, smatra Rušinović, jedna su od posljedica toga pa njihovo smanjenje stoga ne može biti primarni cilj zdravstene reforme.