DO JUTROS u 7 sati u Splitu je službeno palo 211 litara kiše, a oborinski rekord za prosinac iznosi 242 litre. Kako je kraj mjeseca daleko, Split ima veliku šansu da ovaj prosinac postane najkišovitiji u povijesti službenih mjerenja, piše Dalmacija Danas.
Sve to dolazi nakon vrlo sušne godine. Naime, do 1.12. u Splitu je palo 429 mm te se gradu pod Marjanom smiješila najsušnija godina svih vremena. Teoretski, ako se kišno razdoblje nastavi do kraja godine, Split se još stigne približiti godišnjem prosjeku, što je gotovo nevjerojatno.
Poplave diljem Dalmacije
No neki drugi dijelovi Dalmacije imaju znatno više problema s oborinom od splitskog područja.
Iako je vrgoračko područje trenutno u fokusu javnosti zbog najvećih poplava na tom području od 2000., na trenutnoj tablici količine oborina u dosadašnjem tijeku mjeseca vodi mjerna postaja Prančevići kod Vele Njive u Zamosorju. Tamo su danas do 19 sati pale nevjerojatne 452 litre oborine po kvadratnom metru. Samo litru manje palo je u gradu Vrgorcu, no podaci s terena, osobito iz Ravče, govore da je u okolici Vrgorca palo još i više. Nažalost, tamo kiša i dalje pada.
Prema podacima mreže postaja Pljusak.com, još je jedna postaja do ovog trenutka premašila 400 litara od početka prosinca, a to je Veliko Brdo – Makarska.
Spomenut ćemo lokacije koje su do sada primile više od 300 litara oborine po kvadratnom metru: Glavin Donja – Imotsko 358, Zaostrog 331, Ruda 327, Potravlje 322, Trilj – Bila Glavica 322, Staševica 311, Dugopolje 306, Hrvace 320, Zadvarje 301. Za razliku od listopada i studenog, ovoga puta je najmanje oborine palo u sjevernoj Dalmaciji, ponegdje i ispod 50 litara po kvadratnom metru.
U Vrgorcu je u posljednja 24 sata već palo 100 litara kiše po kvadratnom metru. Nažalost, situacija u Kokorićima nije dobra, razina vode se i dalje povećava.
Poplave i kod Dugopolja, Kamenskog...
Primjerice, poplava je pogodila zaseok Križani na području Dugopolja. Srećom, kuće nisu ugrožene. Na ovom području ima mnogo podzemnih voda pa za većih kiša prorade izvori koji poplave polja i na kraju se sve ulijeva u Đuderinu jamu. Inače, ova jama je poznata jer je u njoj pronađena čovječja ribica. Ispitivanjima je utvrđeno da voda odavde utječe u izvor Jadra.
Veliko jezero je nastalo i kod Kamenskog. Aktivirali su se i nabujali tamošnji izvori pa se s autoputa može vidjeti ovo ogromno novonastalo jezero, daleko od izlaza za Dugopolje.
U Kokorićima kraj Vrgorca sve više obitelji napušta domove
Na području Vrgorca pod vodom su ceste, ugrožene su i kuće u selima uz rubne dijelove polja Bunine i Jezera, u koja se zbog velikih količina kiše slijeva i voda iz izvora Žiljina, a iz najugroženijeg sela Kokorića može se izići samo čamcima, bagerima Vodoprivrede i terenskim vozilima HGSS-a.
Prirodna nepogoda koja je pogodila sela na rubnim dijelovima polja Bunine iz dana u dan sve je veća, a najgore se, kako je rekla Iva Kuzmanić iz Hrvatskih voda, očekuje sutra, kad bi vodostaj trebao porasti još za metar.
Na terenu su sve službe, HGSS, Stožer civilne zaštite grada Vrgorca, djelatnici Hrvatskih voda, Vodoprivrede, Vatrogasci vrgoračkoga DVD-a. Ljudi su nemoćni pred velikom količine vode koja je poplavila kuće. Voda je prisilila nekoliko obitelji na evakuaciju iz kuća.
Ne može se iz sela, sve je potopljeno
Kuća Mate Pervana u Kokorićima, koja je do Etno sela, pod vodom je tri i pol metra, cijelo prizemlje i pola kata, a pod vodom su i svi plastenici s jagodama, voćem i povrćem. Goleme količine kiše prošlog i ovoga tjedna uzrokovale su izbijanje izvora Žiljina, što se posljednji put dogodilo 2010. godine, a prije toga 1982., i voda se spušta u polja Buninu i Jezero.
Ispod polja Bunine kod sela Kokorića je i estavela Betina (podzemna rijeka) koja zbog povećanih količina kiša izbija na površinu.
Pripadnici HGSS-a iz Makarske i Splita pomažu stanovništvu Kokorića i čamcima opskrbljuju obitelji čije su kuće okružene vodom, a iz sela se više ne može izići nijednom cestom jer je potopljena i cesta prema Višnjici koja je dosad služila za evakuaciju. Izići se može samo čamcima i vozilima HGSS-a te bagerom Vodoprivrede.
U Istri poplavljene rive i šetnice, zatvorene pojedine prometnice
Zbog nevremena praćenog obilnom kišom koje je noćas ponovno zahvatilo Istru poplavljene su mnoge rive i šetnice, a zatvorene su i neke prometnice, doznaje se u Stožeru civilne zaštite Istarske županije.
Tako je, zbog veće količine vode na kolniku, za sav promet zatvorena dionica istarskog ipsilona Baderna-Višnjan u oba smjera, zatvorena je i državna cesta kroz Rovinjsko selo te nekoliko županijskih cesta. Interventne službe imale su pune ruke posla, a materijalna šteta tek će se utvrditi.
"U Dračevcu se zbog obilne kiše stvorilo veliko jezero, ugrozilo je tri kuće na Poreštini, vatrogasci su imali pedesetak intervencija, većinom na ispumpavanju vode dok je u tijeku intervencija nedaleko od Momjana na Bujštini, na području sliva Dragonje, gdje je u tijeku spašavanje jedne osobe okružene vodom", kazao je načelnik Stožera Dino Kozlevac te istaknuo da, na sreću, nema stradalih osoba.
Prema podacima istarskog meteo-portala Istrameta, lokalno ima odrona, a neke ceste su pod vodom, bujičnih poplava ima na Rovinjštini, Poreštini te Bujštini gdje su zabilježeni i odroni, a poplavljena je i Pazinska jama.
"Prema informacijama koje pristižu s naših meteoroloških postaja, u noći je pala nova obilna kiša, a najviše bilježimo podno Učke gdje je ukupna suma dostigla 200 mm. No ekstremne količine kiše u posljednja dva dana bilježimo i na ostatku područja", naveli su iz Istrameta te izdvojili: Kanfanar (152 mm), Pazin (122 mm), Poreč i Vodnjan (85 mm), Labin (76 mm) i Rovinj (72 mm).
Vodostaji istarskih rijeka postupno rastu, a prema podacima Hrvatskih voda, Mirna je na Ponte Portonu na 544 cm, što je u zoni izvanrednih mjera obrane od poplava.
Još kiše, ali dobra vijest na vidiku
Što se tiče vremenske prognoze do kraja tjedna, loša je vijest da će povremene kiše biti sve do nedjelje. Dobra je da će kiša biti znatno rjeđa nego do sada i da je definitivno glavnina oborina iza nas. Postoji velika mogućnost da bi od nedjelje moglo početi razdoblje od minimalno pet suhih dana, što će uvelike pomoći da se dio vode povuče.