NAKON dugih pregovora, čelnici zemalja članica Europske unije riješili su pitanje mađarsko-poljske blokade sedmogodišnjeg proračuna i plana za oporavak. To znači da se povezivanje sredstava s vladavinom prava ne može primijeniti bez odobrenja Europskog suda.
Uredba o mehanizmu vladavine prava ostala je nepromijenjena, a Mađarska i Poljska dobile su jamstvo da će se mehanizam koristiti objektivno i nepristrano.
Višegodišnji financijski okvir (VFO) za razdoblje od 2021. do 2027. težak je 1074 milijarde eura, a izvanredni instrument za oporavak nazvan "EU sljedeće generacije" iznosi 750 milijardi, od kojih bi se 390 milijardi državama članica dodijelilo kao bespovratna pomoć, a 360 milijardi kroz povoljne zajmove.
Ressler: Atmosfera diljem Europe nije dobra
Navedeni VFO u Dnevniku N1 televizije prokomentirao je eurozastupnik Karlo Ressler. Smatra kako je dobro da je dogovor postignut jer je atmosfera na našem kontinentu loša.
"Osjeća se atmosfera koja diljem Europe nije dobra, što se tiče zdravstvenog stanja, ali i gospodarskog", kazao je.
"Ohrabrujuće je da je nakon dugih, teških pregovora bilo moguće doći do dogovora koji bi od sljedeće godine trebao omogućiti početak oporavka na cijeloj razini EU. Prije nekih malo više od pola sata glasao sam na Odboru za proračunu o davanju suglasnosti za višegodišnji financijski okvir. To je dokument koji dolazi u Europski parlament i bez čije suglasnosti se to ne bi moglo niti dogoditi, odobriti. Tako da je dobro da je na kraju ipak prevladala svijest o tome da jednostavno, zbog aktualne situacije i ozbiljnosti, ne bi bilo moguće razumjeti niti opravdati bilo kakve male, sitne međuinstitucionalne probleme ili svađe koje bi mogle postojati među europskim institucijama", dodao je Ressler.
"Pruža nam se velika prilika"
Rekao je i da različite institucije imaju različite perspektive te da je Europski parlament inzistirao na demokratskom nadzoru novca koji će se trošiti.
"Za Hrvatsku je važno napomenuti da nam se pruža velika prilika za preko 24 milijarde eura koje ćemo imati na raspolaganju i ne smijemo je propustiti", istaknuo je Ressler.
Osvrnuo se i na Brexit te zaključio kako sada neće biti moguće postići dogovor, odnosno da se na ovoj plenarnoj sjednici o tom pitanju neće suštinski raspravljati.