U MIROVNIM pregovorima između Rusije i Ukrajine sve veću ulogu ima ruski multimilijarder, oligarh Roman Abramovič, koji im je i danas prisustvovao u Istanbulu. Kremlj je još prije izjavio da je Abramovič igrao ulogu u mirovnim pregovorima, ali i da je proces sada samo u rukama pregovaračkih timova dviju strana.
Iza navodnog trovanja stoji skupina tvrdolinijaša iz Moskve?
Jučer je svijet šokirao navod utjecajnog The Wall Street Journala kako je Abramovič otrovan u Kijevu ranije ovog mjeseca. Ovaj medij piše kako iza trovanja Romana Abramoviča navodno stoji skupina tvrdolinijaša iz Moskve kojima nije odgovarao kraj rata.
>> Roman Abramovič i ukrajinski pregovarači imaju simptome trovanja
Nakon sastanka u glavnom gradu Ukrajine, Abramovič, koji je putovao između Moskve, Lavova i drugih pregovaračkih mjesta, kao i najmanje dva viša člana ukrajinskog pregovaračkog tima razvili su simptome koji uključuju crvene oči, stalno i bolno suzenje i ljuštenje kože na licu i rukama, prenio je WSJ.
>> Detalji o Abramovičevom stanju: "Satima je bio bez vida, prije sastanka jeo čokoladu"
Informaciju o trovanju je nekoliko sati nakon objave potvrdio i Abramovičev glasnogovornik, prenosi BBC. Časopis za istraživačko novinarstvo Bellingcat je napisao kako su tri muškarca koja su osjetila simptome konzumirala samo čokoladu i vodu satima prije nego što su se simptomi pojavili. Četvrti član tima koji je konzumirao vodu i čokoladu nije imao simptome, navodi Bellingcat.
S druge strane, američki obavještajci rekli su kako je moguće da uopće nije otrovan. Novinska agencija Reuters prenosi izjavu neimenovanog američkog dužnosnika koji je rekao da obavještajni podaci sugeriraju da su simptomi koje su doživjeli Roman Abramovič i dvojica ukrajinskih mirovnih pregovarača posljedica "utjecaja iz okoliša", a ne trovanja.
Nadalje, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je jutros da Roman Abramovič nije bio otrovan i da su takve tvrdnje dio informacijskog rata.
Kao siroče odgajali ga rođaci
Tko je Roman Abramovič, jedan od sedam oligarha koje je britanska vlada sankcionirala zbog ruske invazije na Ukrajinu? Rođen je 24. listopada 1966. godine u Saratovu, gradu u jugozapadnoj Rusiji, nekoliko stotina kilometara udaljenom od Rusije.
Njegova majka Irina umrla je od otrovanja krvi kad je imao samo godinu dana, dok mu je otac poginuo dvije godine poslije. Roditelji su mu bili Ukrajinci. Romana Abramoviča odgojili su rođaci, a svoje djetinjstvo nikad nije smatrao lošim.
"Da budem iskren, ne mogu reći da je to bilo loše djetinjstvo. Dijete ne može uspoređivati. Jedan jede mrkvu, drugi jede slatkiše. I jedno i drugo ima dobar okus. Kad ste dijete, ne možete znati razliku", njegove su riječi.
Napustio je školu sa 16 godina te je ubrzo u Moskvi prodavao plastične igračke. Kasnije se prebacio na parfeme i dezodoranse. Otvaranje SSSR-a koje je započeo Gorbačov označilo je priliku i za Abramoviča.
Danas mu se bogatstvo procjenjuje na 8.4 milijarde funti. Njegov posjed, između ostaloga, uključuje nekretnine, ali i seriju superjahti, od kojih samo jedna, imena Solaris, vrijedi ogromnih 450 milijuna funti.
Svoje je bogatstvo ruski milijarder stekao tako što je prodavao nekretnine i posjede koji su prije raspada Sovjetskog Saveza bili u vlasništvu države. Nogometni klub Chelsea kupio je 2003. godine. Bio je to tada prosječni engleski prvoligaš, a Abramovič je od njega stvorio jedan od najuspješnijih nogometnih klubova 21. stoljeća.
Kao 33-godišnjak, 1999. godine, izabran je za gubernatora Čukotskog autonomnog okruga. Dužnost je obnašao do 2008. godine. Vjeruje se da je uložio preko 1.3 milijarde američkih dolara u ovu regiju. Tijekom njegova mandata poboljšao se životni standard, obnovljene su škole i stambeni prostori te su u regiju privučeni novi investitori.
BBC: Bogatstvo je stekao kriminalnim radnjama
Međutim, BBC je nedavnom istragom došao do dokaza o, kako je navedeno, korumpiranim radnjama kojima je vlasnik Chelseaja Roman Abramovič - čija je imovina u Velikoj Britaniji zamrznuta - došao do bogatstva.
>> Velika istraga BBC-ja o Abramoviču. Imaju dokument koji pokazuje kako se obogatio
Navode kako je Abramovič milijarde zaradio nakon što je na namještenoj aukciji 1995. godine od ruske vlade kupio naftnu tvrtku. Abramovič je, piše BBC, platio oko 250 milijuna dolara za Sibneft prije no što ga je ruskoj vladi 2005. godine prodao za 13 milijardi dolara. Njegovi odvjetnici kažu kako su tvrdnje da je bogatstvo stekao kriminalnim radnjama neosnovane.
Nadalje, BBC piše kako je Abramovič pred britanskim sudom već priznao koruptivna plaćanja kako bi se pokrenuo posao sa Sibneftom. Godine 2012. u Londonu ga je tužio bivši poslovni partner Boris Berezovski. Abramovič je dobio slučaj, ali je priznao kako je originalna dražba Sibnefta bila namještena u njegovu korist i da je Berezovskom dao deset milijuna dolara kako bi isplatio dužnosnika Kremlja.
BBC podsjeća kako je Abramovič bio blizak Kremlju kada je Putin 2000. godine došao na vlast. Dokument također sadrži pojedinosti o još jednoj namještenoj dražbi dvije godine kasnije, u kojoj je sudjelovala ruska naftna tvrtka Slavneft. Pišu kako je Abramovič sklopio partnerstvo s drugom tvrtkom kako bi kupio Slavneft, ali je konkurentska kineska tvrtka planirala ponuditi gotovo dvostruko više.
Drugi slučaj u kojemu je predstavnik kineske tvrtke otet
Da je kineska tvrtka uspjela, brojni bi moćni ljudi Kremlja izgubili, ističe BBC. U dokumentu do kojega je britanski medij došao stoji kako je jedan član kineske delegacije otet kada je stigao u Moskvu na aukciju.
"CNPC, vrlo snažna kineska konkurentska tvrtka, morala se povući iz aukcije kada je jedan od njenih predstavnika otet na moskovskom aerodromu te pušten tek kada su objavili povlačenje", navedeno je u dokumentu, a priču je, ističe BBC, podržao neovisan izvor koji nije znao za dokument.
"Odnos Putina i Abramoviča kao onaj između oca i sina"
Koliko su zapravo u dobrim odnosima Abramovič i Putin? Biograf ruskog predsjednika Chris Hutchins zapisao je kako je odnos između Putina i Abramovića kao onaj između oca i njegovog omiljenog sina. Glavni Putinov oponent Aleksej Navalni, pak, rekao je kako je Abramovič jedan od 35 ruskih oligarha koji su ključni pokretači kleptokracije koju vodi Vladimir Putin.
Kako je Guardian pisao još 2018. godine, Abramovič je odavno jedan od glavnih Putinovih pristaša. On je bio onaj koji je 1999. godine tadašnjem ruskom predsjedniku Borisu Jeljcinu preporučio upravo Putina kao njegovog nasljednika.
Abramoviča je zbog duga tužio pokojni oligarh Boris Berezovski. Na suđenju u Londonu on je rekao kako je Abramovič imao veliki politički utjecaj u drugoj polovini 1990-ih godina. Prema tim navodima, u listopadu 1999. godine bio je na Putinovom rođendanu. Uskoro, Abramovič je navodno kupio Putinovu jahtu za 50 milijuna dolara.
No, Abramovič je negirao dobre odnose s Putinom, kao i s Jeljcinom. "Upoznao sam ga tek kad je prestao biti predsjednik", rekao je o Jeljcinu, objasnivši da nema neke posebne odnose s Putinom izvan svog rada kao gubernera Čukotskog autonomnog okruga.
"Abramovič je birao članove Putinova kabineta"
Do trenutka kada je Putin postao predsjednik 2000., Abramovič je igrao ključnu ulogu u oblikovanju nove vlade, dodao je Berezovski u svom iskazu. Abramovič je birao članove Putinovog kabineta, tvrdio je Berezovski, dodajući kako je Abramovič imao ovlast otvaranja i zatvaranja kaznenih slučajeva te pokretanja istrage i uhićenja. Abramovič je dobio spor.
Catherine Belton, nekadašnja novinarka Financial Timesa sa sjedištem u Moskvi, ujedno i autorica knjige Putinovi ljudi, pisala je također kako je odnos Putina i Abramoviča istovjetan odnosu oca i sina. Belton sugerira da je Abramovič kupio Chelsea radi proputinovskog utjecaja u Velikoj Britaniji.
Britanska vlada tvrdila je da je Abramovič bio umiješan u destabilizaciju Ukrajine. Tvrtka Evraz PLC, koja se bavi rudarstvom i proizvodnjom, pod istragom je jer se sumnja na to da je rusku vojsku opskrbljivala čelikom. Abramovič upravlja navedenom tvrtkom.
Britanski premijer Boris Johnson poručio je da ne smije postojati utočište za podupiratelje ruskog predsjednika Vladimira Putina i invazije. Abramovič je ranije opovrgnuo blisku suradnju s Putinom.
Zašto sudjeluje u pregovorima?
Pitanje je i zašto Abramovič sudjeluje u pregovorima između dvije zaraćene zemlje. Od prvog dana ruske invazije Abramovič je zauzeo jasnu poziciju pa je tako najavio i kako će prihod od prodaje Chelseaja biti namijenjen žrtvama rata u Ukrajini.
Njegovo mjesto u tome pozitivnim vidi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij koji je zamolio predsjednika Joea Bidena u telefonskom razgovoru da ne nameće sankcije ruskom oligarhu Romanu Abramoviču jer bi se mogao pokazati kao koristan posrednik u mirovnim pregovorima s Moskvom, piše Wall Street Journal.
Kao rezultat toga Bijela kuća uvjerila je ministarstvo financija da ne nastavi s planovima da uvede sankcije Abramoviču, naveli su izvori upoznati sa situacijom.
Ukrajinci ga pitali za pomoć
Glasnogovornik Abramoviča je početkom rata rekao i kako je Abramoviču stigao apel Ukrajinaca da pomogne u nalaženju mira. "Mogu potvrditi da je ukrajinska strana kontaktirala Romana Abramoviča za potporu u postizanju mirnog rješenja i da od tada pokušava pomoći", rekao je Abramovičev glasnogovornik.
>> Abramoviču se javili Ukrajinci, pristao im je pomoći
Guardian dodaje da je Abramovičev angažman uslijedio nakon apela koji je uputio ukrajinski filmski producent Aleksander Rodnjanski.
"Iako je utjecaj Romana Abramoviča ograničen, on je jedini koji se odazvao i odlučio pokušati nešto. Hoće li to imati utjecaja ili ne, ne znam, ali sam u kontaktu s ljudima iz Ureda predsjednika Zelenskog i znam da su zahvalni na Abramovičevim istinskim naporima", kazao je Rodnjanski.
>> Abramovičeva kći: Rusi ne žele rat s Ukrajinom, nego Putin
Pojedini analitičari smatraju i da je Abramovič involviran u cijele pregovore jer pokušava sebe rehabilitirati ako Putin padne, ako ne pred Zapadom i cijelim svijetom, onda pred svojom kćeri.
Njegova kći Sofia dramatičnom objavom pridružila se zboru bogatih Rusa koji su otvoreno napali Vladimira Putina zbog invazije na Ukrajinu. Ova 27-godišnja nasljednica, koja većinu vremena provodi u Londonu, podijelila je objavu na Instagramu na kojoj je slika prekriženog Putina uz poruku: ''Najveća i najuspješnija laž propagande iz Kremlja je da većina Rusa stoji uz Putina'', napisala je.