Paklena bitka za Bahmut će slomiti ili rusku ili ukrajinsku vojsku

AKO pratite ratnu situaciju u Ukrajini na ruskim i proruskim izvorima, mogli ste steći dojam da ruske snage nezaustavljivo napreduju prema središtu Bahmuta i da je pad tog grada, oko kojeg se vode trenutno najteže borbe na cijelom ukrajinskom bojištu, pitanje dana ili sata. 

Doduše, to je slika koja se iz njihovog izvještavanja nameće već tjednima, ako ne i mjesecima, koliko traje brutalna bitka za ovaj nekad razvijeni, a danas potpuno devastirani grad.

Tu je sliku o neminovnoj ruskoj pobjedi (nakon niza ponižavajućih poraza i povlačenja), međutim, poprilično narušio jučerašnji posjet ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog istom tom Bahmutu, praktički uz samu liniju fronta. 

"Situacija ovdje je teška. Neprijatelja je sve više, ali naši dečki su hrabriji. Treba nam moćnije oružje", rekao je Zelenski prilikom susreta s braniteljima Bahmuta.

Što god mislili o njegovom iznenadnom i kratkom posjetu, u sklopu kojeg je obišao svoje vojnike i podijelio odličja najzaslužnijima među njima, dvije stvari je teško poreći. 

Zelenski ide na prvu crtu, Putin glumi da se susreće s ranjenim vojnicima

Prvo, Zelenski je time još jednom demonstrirao nezanemarivu hrabrost i odlučnost, izlažući se evidentnom riziku po vlastiti život kako bi podigao moral među braniteljima grada. Kontrast s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji nijednom nije obišao ruske vojnike u Ukrajini, a čiji su rijetki susreti s regrutima, ranjenicima i majkama poginulih vojnika brzo razotkriveni kao igrokazi s već korištenim statistima, više je nego upadljiv. 

I drugo, bilo bi apsurdno da ukrajinski predsjednik posjećuje grad iz kojeg se vojska sprema povući. Dakle, poruka posjeta je jasna - Bahmut je ukrajinski, a predaja, barem zasad, ne dolazi u obzir. 

>> Zelenski se pojavio u Bahmutu

 

Austrijski vojni analitičar i povjesničar Tom Cooper, koji redovito analizira ratna zbivanja u Ukrajini, u svojim posljednjim izvještajima navodi da su ruske snage uspjele zauzeti južni dio sela Jakovlivka, sjeverno od Bahmuta prema obližnjem gradu Soledaru, čije bi zauzimanje izuzetno olakšalo zauzimanje samog Bahmuta. Ipak, dodao je da se garnizon ukrajinske 10. brdske brigade u sjevernom dijelu sela Jakovlivka i dalje drži, a da je dobio i pojačanje.

>> Ukrajinski grad postao je klaonica. Mrtvi se broje u tisućama

Najteže borbe se, izgleda, vode u istočnom predgrađu i industrijskoj zoni Bahmuta koju su wagnerovci navodno zauzeli. Ipak, ovih dana dolaze izvještaji o ukrajinskim protunapadima na tom području. Koliko su uspješni, zasad je teško reći sa sigurnošću, ali Cooper navodi da su se wagnerovci povukli sa smetlišta koje su zauzeli.  

Ukrajinski vojnici: Nikad nećemo predati Bahmut

Prema jednom ukrajinskom vojniku koji se dnevno javlja iz Bahmuta videoporukom, operativna situacija je u nedjelju bila "gotovo bez promjena", a neprijatelj dan prije "nije uspio napredovati, iako je žestoko napadao". 

"Neprijatelj se tvrdoglavo pokušava probiti kroz naše položaje ljudstvom i topništvom. Imaju još jedan samoubilački rok, odnosno datum do kojeg moraju ući u Bahmut. Ali trenutno to nisu u stanju", tvrdi ovaj ukrajinski branitelj. 

Njegov suborac je priznao da imaju "žestoke borbe", ali da su i dalje u "dobrom borbenom duhu" i da "nikad neće predati Bahmut". 

Još jedan ukrajinski vojnik ili časnik je u snimci objavljenoj u nedjelju kazao da Rusi danima "nisu napredovali ni metar", već da ih je jedna ukrajinska brigada uspjela odbaciti 500 metara unatrag u blizini sela Opitne, južno od Bahmuta. 

Cooper pak prenosi izvještaje prema kojima su Ukrajinci potpuno izbacili wagnerovce iz ovog sela, pa čak i da je ova zloglasna postrojba na rubu odustajanja od bitke za Bahmut.

Ne ide im u prilog ni to što su ukrajinske snage očito koncentrirale veći dio svojih raketnih sustava HIMARS i M270 MLRS, dobivenih iz zapadnih zemalja, u i oko Bahmuta, te što njima nesmiljeno zasipaju ruske koncentracije snaga, skladišta streljiva, zapovjedne stožere i druge ciljeve. 

Val za valom pješačkih napada uz slabu podršku

Zahvaljujući ukrajinskom kontrabatiranju odnosno protuartiljerijskim udarima, tvrdi Cooper, Rusi više nisu u mogućnosti nagomilati svoju artiljeriju na tom području i zasipati ukrajinsku obranu topničkom vatrom dok je ne slome, što je taktika koja je bila ključna za njihove ranije pobjede u Donbasu i Harkivskoj oblasti. Rusi su navodno bili primorani povući svoj oklop i artiljeriju s fronta i primarno se oslanjati na pješaštvo, što je recept za pokolj.

"Sve što ruska vojska trenutno može činiti je ono što već radi u području Bahmuta i, u manjoj mjeri, u području Avdivke: stalni pješački napadi, val za valom, koji traju satima, ponekad danima, uz podršku osrednjeg topništva i obilnih, ali neučinkovitih zračnih napada, konstatira ovaj austrijski analitičar, uz zaključak da je taktika jednostavno prespora da bi omogućila odlučujući prodor.

S druge strane, najveći rizik za ukrajinsku stranu leži u uzaludnim protunapadima koji ih čine ranjivima pred ruskom artiljerijom, što se, nažalost, već dogodilo nekoliko puta posljednjih tjedana. 

Tom Cooper: Rusi su izgubili previše artiljerije i profesionalnih vojnika

Nema sumnje da i Ukrajinci trpe teške gubitke i da su uvjeti za one na prvoj crti izuzetno teški. Međutim, ključna varijabla po Cooperu je činjenica da su ruske snage u ovih deset mjeseci naprosto izgubile preveliki udio svoje moderne artiljerije i svojih profesionalnih, propisno obučenih vojnika da bi mogle napredovati onako kako su mogle na proljeće. 

Po njegovom mišljenju, iako je ruski cilj službeno zauzeti čitav Donbas, pravi cilj Putina i glavnog zapovjednika snaga u Ukrajini, Sergeja Surovikina, sad je naprosto iskamčiti neku vrstu "časnog" kraja rata.

I drugi ukrajinski ili proukrajinski vojni blogeri izvještavaju o određenom preokretu i odbacivanju ruskih snaga nekoliko stotina metara unatrag na jednom dijelu bojišta, kao i o daljnjem odbijanju ruskih napada u obližnjim mjestima, u posljednjih par dana. 

Prema jednoj takvoj analizi, glavni problem ruskih snaga je taj što su, nakon višemjesečnih neuspješnih pokušaja, gotovo odustale od operacije (polu)okruživanja Bahmuta i ponovo krenule u frontalni napad, a takva vrsta ofenzive na urbane fortifikacije sa sobom nosi daleko veće gubitke. Upravo bi ti neodrživi gubici mogli iscrpiti njihov ofenzivni potencijal prije nego što se uspiju probiti do samog središta Bahmuta. 

Američki nevladin Institut za ratne studije javlja o ruskom gubitku položaja južno od Bahmuta u nedjelju, pozivajući se pritom na ruskog vojnog reportera koji je bio s ruskim snagama na frontu.

Wagner šalje vrbovane zatvorenike kao topovsko meso

No u isto vrijeme, geolocirana snimka od ponedjeljka potvrđuje da su se Rusi probili u Ulicu Fedora Maksimenka u predgrađu Bahmuta. Osim toga, ruski izvori javljaju da su njihove snage zauzele veći dio gradića Marinka zapadno od okupiranog grada Donjecka, koji Ukrajinci drže od početka invazije. 

Bivši pripadnik američkog specijalnog tima Seal Team 6 i vojni analitičar Chuck Pfarrer također izvještava o uspješnim ukrajinskim protunapadima u kojima su wagnerovci, iscrpljeni borbama koje traju tjedan dana, u ponedjeljak i utorak izgubili nedavno osvojene položaje na rubu grada. 

Već je poznato da se Wagner, koji kao i regularna ruska vojska i separatistička paravojska ima ozbiljnih problema s nedostatkom ljudstva, sve više oslanja na loše ili nikako obučene zatvorenike koje je njihov gazda Jevgenij Prigožin vrbovao po zatvorima diljem Rusije, nudeći im slobodu ako prežive pola godine na frontu.

Navodno je na ovaj način vrbovano čak 26 tisuća zatvorenika, a iz načina na koji ih se koristi na bojištu jasno je da njihovi životi za rusko zapovjedništvo vrijede manje i od života regularnih vojnika i "običnih" regruta.

Kao što im je i sam Prigožin zaprijetio, oni koji odbiju jurišati na ukrajinske položaje kad im se to naredi i biti topovsko meso za nerealne ciljeve, mogu očekivati pogubljenje po kratkom postupku, kako navode i britanski obavještajci. 

Rusi više nemaju apsolutnu nadmoć ni u ljudstvu ni u vatrenoj moći

Prigožin je još ranije pokušao opravdati ruske tvrdoglave, gotovo samoubilački uporne napade na taj grad, unatoč ekstremno visokoj cijeni koju plaćaju u krvi i opremi, tvrdnjom da je cilj "uništiti ukrajinsku vojsku u bahmutskoj klaonici". 

Nije, naravno, priznao da bi im se ta hazarderska i u suštini iracionalna taktika itekako mogla obiti o glavu, budući da napadači u pravilu imaju više gubitaka od dobro utvrđenih branitelja, osim ako imaju apsolutnu zračnu nadmoć i općenitu superiornost u vatrenoj moći - što ruska strana više nema. 

>> Brutalna bitka prolazi u tišini, grad je sravnjen. "Ovo je stroj za mljevenje mesa"

Upravo bi za Ruse ovo mogla biti klaonica ili "mlinac za meso", kako ga često i jedna i druga strana zovu, u kojem će glavnina ruske vojske biti dokrajčena. Drugim riječima, paklena bitka za Bahmut u suštini je kulminacija međusobnog mrcvarenja dviju strana - u kojem je pitanje koja će prva biti nepovratno iscrpljena i osakaćena i dalje otvoreno. 

No s obzirom na sve okolnosti, a prije svega na katastrofalan omjer ruskih ljudskih gubitaka i tempa teritorijalnih dobitaka, nije nerazumno zaključiti da su šanse ipak na ukrajinskoj strani. Tim više što, po nekim procjenama, Ukrajinci imaju jednako, ako ne i više ljudi na bahmutskom bojištu nego što imaju Rusi, što je za napadače uvijek pogubno. 

 

U međuvremenu, ukrajinski branitelji nisu propustili proslaviti pravoslavnog Svetog Nikolu u razrušenom gradu i podijeliti poklone djeci koja se kriju u skloništima. To je, izgleda, bila još jedna simbolična potvrda da ostaju u Bahmutu do kraja - svog ili ruskog. 

Situacija u i oko Bahmuta je u svakom slučaju dinamična, a svakako nije isključeno da postane kritična za branitelje. Čak i osvajanje malih, napuštenih i naizgled beznačajnih sela može predstavljati značajnu taktičku prednost i priliku za brze daljnje prodore, pa čak i za operativno (polu)okruženje grada ili kolaps ukrajinske obrane. 

Ali jednako tako je moguće da će Rusi nastaviti rasipati svoje snage u uzaludnom nadiranju na grad koji neće uspjeti zauzeti, ma koliko Prigožin i Putin to zahtijevali. A čak i ako nekim slučajem zauzmu Bahmut, to im nije nikakva garancija da će ga biti u stanju iskoristiti kao odskočnu dasku za osvajanje ostatka teritorija koji je Putin ilegalno proglasio ruskim.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.