Rusi ukinuli ključni sporazum koji sprečava izravan sukob sa SAD-om pa se narugali Trumpu

Foto: FAH

RUSIJA je zatražila za poslijepodne u Ženevi hitan sastanak UN-ove radne skupine za prekid vatre nakon američkog raketnog udara u Siriji, a predsjednik Vladimir Putin je s Vijećem za nacionalnu sigurnost razmotrio sigurnost ruskih vojnih snaga u toj zemlji.

Sastancima radne skupine za prekid vatre predsjeda posebni izaslanik Ujedinjenih naroda za Siriju, Staffan de Mistura.

Ti su sastanci uspostavljeni početkom 2016., uz potporu Sjedinjenih Država i Rusije, kao forum na kojima diplomati razgovaraju o kršenjima krhkoga prekida vatre u Siriji.

Moskva je predložila za 17 sati u Ženevi sastanak na kojem će se "razmatrati stanje u vezi s američkim raketnim udarom na zračnu bazu Shayrat".

SAD je u noći na petak ispalio 59 raketa Tomahawk s razarača na istoku Sredozemlja prema zračnoj bazi, kao američki odgovor na kemijski napad na pobunjenički grad u kojem je ubijeno više od 80 osoba, među njima tridesetero djece.

Nakon jutrošnjeg udara ruski predsjednik razgovarao je s ruskim vijećem sigurnosti o tome što američki napad znači za prisustvo ruskih zračnih snaga u regiji.

Ruska zračna baza u pokrajini Latakiji i ruski brodovi u Tartusu zaštićeni su proturaketnim obrambenim sustavom S-300 i S-400, prenijela je agencija RIA.

"Složeni raketni sustavi S-300 i S-400 ... primjereno jamče sigurnost naših oružanih snaga na kopnu kao i u zraku i na moru", rekao je Viktor Ozerov, predsjednik odbora za obranu i sigurnost u gornjem domu ruskog parlamenta.

Sukob sa SAD-om?

U međuvremenu, Rusija je ukinula ključni sporazum koji sprečava direktni konflikt sa Sjedinjenim Američkim Državama u Siriji, javlja Independent.

Rusko Ministarstvo obrane izvijestilo je da je suspendiralo memorandum koji omogućava sprečavanje incidenata između Rusije i SAD-a i osigurava zračnim snagama tih dviju zemalja slobodno kretanje sirijskim zračnim prostorom.

Ministarstvo se u priopćenju također narugalo učinku američkog napada, kazavši da su samo 23 od 59 ispaljenih raketa uspjele pogoditi metu.

"Borbena uspješnost američkih raketa je ekstremno niska", napisali su.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.