Foto: Getty
ČLANICE NATO-a "suočile" su danas Rusiju s "odstupanjima" utvrđenima u nedavnoj vojnoj vježbi "Zapad", ponajprije kad je riječ o broju vojnika koji su sudjelovali, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.
Razmjena stajališta dogodila se na sastanku Vijeća NATO-Rusija u Bruxellesu, forumu za dijalog koji okuplja veleposlanike 29 država članica NATO-a i njihova ruskog kolegu Aleksandra Gruška.
"Mnogi saveznici ukazali su na činjenicu da su postojala odstupanja između onog što je Rusija kazala prije vježbe (...) i pravih brojki, stupnja i razmjera vježbe", rekao je Stoltenberg.
Ocijenili da je u vježbama sudjelovalo 40 tisuća vojnika
Zapovjednik američkih kopnenih snaga u Europi, general Ben Hodges, ocijenio je da je u ruskoj vježbi "Zapad 2017.", održanoj u rujnu, sudjelovalo 40.000 vojnika.
No neke zemlje Saveza procjenjuju da ih je bilo daleko više, a Ukrajina čak tvrdi da ih je bilo 120.000.
Moskva tvrdi da je u vježbi održanoj u Bjelorusiji, na zapadu Rusije i u Kalinjingradu sudjelovalo 12.700 vojnika.
NATO smatra kako je trebao poslati promatrače
NATO smatra da kada se prijeđe prag od 13.000 vojnika ima pravo poslati promatrače kako predviđa Bečka konvencija, koju je potpisala i Rusija.
No Moskva je samo pozvala predstavnike NATO-a i susjednih zemalja na dane za posjetitelje, bez pristupa vojnicima ni detaljnim brifinzima o planu koji se provodio.
"Saveznici su istaknuli činjenicu da je broj vojnika koji su sudjelovali u vježbi bio bitno veći od broja najavljenog prije vježbe, da je scenarij bio drugačiji i da je geografsko područje bilo daleko veće od prethodno najavljenog", rekao je Stoltenberg, ne navodeći precizne podatke.
Rusija odgovorila kako NATO nema dokaza za optužbe
Ocijenio je da su sastanci Vijeća NATO-Rusija korisna prigoda da se "Rusiju suoči s tim odstupanjima". Gruško je odgovorio da članice NATO-a "nemaju dokaza za te optužbe".
"Svi napori odnose se na sotonizaciju 'Zapada'", rekao je na konferenciji za novinare u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, izrazivši žaljenje što nedavne vojne vježbe NATO-a u Švedskoj (Aurora) i Poljskoj (Zmaj 2017.) nisu privukle pozornost medija.
Nakon ruske aneksije Krima u ožujku 2014. i početka prorurske ofenzive na istoku Ukrajine, Saveznici su prekinuli svu praktičnu suradnju s Rusima, no nastoje održavati dijalog.