Rusija tvrdi da će prva imati cjepivo za koronavirus i to jako brzo

Foto: EPA

RUSIJA planira biti prva država na svijetu koja će odobriti cjepivo za koronavirus. Planiraju to učiniti u manje od dva tjedna unatoč zabrinutosti oko njegove sigurnosti, učinkovitosti i oko toga je li Rusija propustila odraditi neke esencijalne dijelove u njegovom razvoju, doznaje CNN

Ruski dužnosnici rekli su CNN-u da rade na tome da cjepivo, koji je stvorio ruski institut Gamaleya, bude odobreno 10. kolovoza ili ranije.

Zdravstveni djelatnici prvi, pa onda ostatak društva

Bit će odobreno za javnu upotrebu s naglaskom na to da ga zdravstveni djelatnici dobiju prvi, kažu ruski dužnosnici američkom mediju. 

"Ovo je poput trenutka kad je lansiran Sputnjik", rekao je Kirill Dmitriev, šef ruskog državnog fonda za bogatstvo, koji financira istraživanja cjepiva, referirajući se na uspješno lansiranje prvog satelita na svijetu u svemir iz 1957. godine od strane Sovjetskog saveza. 

"Amerikanci su bili iznenađeni kad su čuli zvuk Sputnjika. Isto je i s cjepivom. Rusija će ga imati prva", dodao je. 

Nema znanstvenih podataka niti studija o ruskom cjepivu

No Rusija nije objavila nikakve znanstvene podatke o svom cjepivu i CNN ne može potvrditi njegovu sigurnost ili učinkovitost. Kritičari kažu da je država pogurala razvoj cjepiva nakon političkih pritisaka iz Kremlja koji želi predstaviti Rusiju kao globalnu znanstvenu silu.

Također postoji velika zabrinutost da je testiranje cjepiva na ljudima nepotpuno. 

Nekolicina cjepiva trenutno je u fazi testiranja širom svijeta, a samo malen broj spada među one koji su se pokazali učinkovitima na velikom uzorku. Većina znanstvenika upozorava da je mnogo posla pred njima do odobrenja njihovih cjepiva.  

Testiranje ruskog cjepiva kaska za ostatkom

Dok su neka svjetska cjepiva u trećoj fazi testiranja, ono rusko tek završava drugu fazu. Rusi je planiraju završiti do 3. kolovoza, a potom se upustiti u treću fazu testiranja paralelno s davanjem cjepiva zdravstvenim djelatnicima. 
Ruski znanstvenici kažu da je cjepivo brzo razvijeno jer je ono modificirana verzija već postojećeg stvorenog za borbu protiv ostalih bolesti. Taj pristup preuzele su mnoge države i kompanije širom svijeta. 

Moderna, čije cjepivo podržava američka vlada i koje je krenulo u treću fazu testiranja u ponedjeljak, izgradila je svoje cjepivo protiv koronavirusa na već postojećem cjepivu za MERS. I dok takav pristup ubrzava cijeli proces, američki i europski regulatori zahtijevaju potpune testove sigurnosti i učinkovitosti cjepiva. 

Vojnici služili kao volonteri za testiranje cjepiva na ljudima

Rusko ministarstvo obrane kaže da su ruski vojnici poslužili kao volonteri u testiranju cjepiva. 

Alexander Ginsburg, direktor tog projekta, kazao je za CNN da se već cjepivo. Ruski dužnosnici kažu da se na cjepivu radi ubrzano zbog globalne pandemije i problema koje je u samoj Rusiji uzrokovao koronavirus. U Rusiji je od početka pandemije potvrđeno više od 800.000 slučajeva. 

"Naši znanstvenici nisu fokusirani na to da budu prvi koji će doći do cjepiva, nego da pomognu ljudima", dodaje Dmitriev. 

Cjepivo koristi ljudski adenovirus koji je učinjen slabijim tako da se ne replicira u tijelu. Za razliku od ostalih cjepiva u razvoju, ovo rusko se temelji na dva vektora, ne jednom i pacijenti će primiti drugu, jaču dozu.

Dužnosnici kažu da se znanstveni podaci trenutno prikupljaju i bit će dostupni za stručni pregled i objavu u znanstvenim časopisima najranije u kolovozu. 

"Rusija je nadmašila svoju vodeću ulogu u razvoju cjepiva i svoju dokazanu platformu protiv cjepiva protiv ebole i MERS-a kako bi donijela prvo sigurno i učinkovito rješenje najvećeg svjetskog problema", izjavio je Dmitriev ranije za CNN.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kaže da ne postoji odobreno cjepivo za MERS.

Rusi odbacili tvrdnje da su hakirali Amerikance, Kanađane i Britance u svrhu krađa informacija o razvoju cjepiva te da će elite dobiti cjepivo prije ostalih

Ruski ministar zdravstva, koji još nije potvrdio službeni datum odobrenja cjepiva, kaže da će zdravstveni djelatnici biti među prvima koji će se cijepiti jednom kada ono bude odobreno za javnu upotrebu. 

Velika testiranja cjepiva u Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Državama i drugdje u svijetu rapidno napreduju, ali nitko ne nije obavezao za rokove do kojih će izbaciti gotov proizvod na tržište. 

Rani rezultati testiranja cjepiva proizvedenog na Sveučilištu Oxford i od strane tvrtke AstraZeneca bili su obećavajući, ali Mike Ryan, izvršni direktor WHO-a, kazao je da je "dug put pred nama" po pitanju cjepiva. 

"To su studije iz prve faze. Sada se moramo okrenuti testiranju na većim uzorcima, ali dobro je vidjeti više podataka i proizvoda koji se primiču važnoj vazi pronalaska cjepiva", kazao je.

Kremlj je ranije u srpnju odbacio optužbe da su ruski špijuni hakirali američke, kanadske i britanske istraživačke laboratorije kako bi ukrali tajne za razvoj cjepiva. 

Ruski dužnosnici također su odbacili i sumnje da su članovi državnog političkog vrha i biznis elite - uključujući i predsjednika Putina, dobili raniji pristup cjepivu od ostatka. 

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.