DOK se iz Buče pojavljuju jezive snimke i fotografije beživotnih tijela, Putinovi mediji tvrde da se radi o razrađenoj prijevari. Narativ je to za koji su novinari u Ukrajini pokazali da je lažan. Proglašavanje vijesti lažnima ili širenje lažnih izvještaja kako bi se potkopali protivnici taktika je koju je Moskva godinama koristila na mjestima poput Sirije, piše AP.
Voditelji ruskih državnih TV kanala tvrdili su da su neki foto i video dokazi o ubojstvima lažni, a da ostali pokazuju kako su Ukrajinci odgovorni za krvoproliće.
"Među prvima koji su se pojavili bili su ovi ukrajinski kadrovi, koji pokazuju kako mrtvo tijelo odjednom pomiče ruku", rečeno je u ponedjeljak u večernjim vijestima Rusije-1. "A u retrovizoru se vidi da se mrtvi ljudi ustaju."
Satelitske snimke s početka ožujka pokazuju da su mrtva tijela tjednima ležala na ulicama Buče. 2. travnja ukrajinski odvjetnik objavio je video snimljen iz automobila u pokretu na kojem se vide ista tijela razbacana duž Jablonske ulice u Buči. Satelitske snimke koje je objavila američka tvrtka Maxar Technology pokazale su ista ta tijela na istom mjestu.
Novinari na terenu: Vidjeli smo desetke mrtvih
Novinari AP-a su tijekom vikenda vidjeli desetke mrtvih u Buči. Kažu da je u mnogo njih pucano iz neposredne blizine, a neka su imala ruke zavezane na leđima. Najmanje 13 tijela nalazilo se u i oko zgrade za koju su stanovnici rekli da je korištena kao baza za ruske trupe.
Ipak, ruski dužnosnici i državni mediji nastavili su promovirati svoj narativ, ponavljajući ga u novinama, na radiju i televiziji. U istaknutom tekstu na portalu popularnih proputinovskih novina Komsomolskaja pravda za masovna ubojstva optužuje se Ukrajinu. Naslov teksta glasi: "Još jedan nepobitan dokaz da su 'genocid u Buči' izvele ukrajinske snage".
U kolumni koju je u utorak objavila državna novinska agencija RIA Novosti pretpostavlja se da su ubojstva u Buči bila trik da Zapad uvede strože sankcije Rusiji.
"Rusija to uvijek radi, kao na autopilotu"
Analitičari napominju da to nije prvi put u šest tjedana invazije na Ukrajinu da je Kremlj upotrijebio takvu strategiju informacijskog ratovanja kako bi poricao zločine i širio dezinformacije u koordiniranoj kampanji koja se odvija diljem svijeta.
"To je jednostavno ono što Rusija čini svaki put kad prepozna da je pretrpjela PR neuspjeh zbog počinjenih zločina. Dakle, sustav radi gotovo na autopilotu", rekao je Keir Giles, viši savjetnik za Rusiju i Euroaziju u think tanku Chatham House.
Prije rata Rusija je poricala izvješća američkih obavještajnih službi koja su detaljno opisivala njezine planove za napad na Ukrajinu. Prošlog mjeseca ruski dužnosnici pokušali su diskreditirati fotografije AP-a i izvješća o posljedicama bombardiranja rodilišta u ukrajinskom lučkom gradu Mariupolju, u kojem su poginula trudnica i njezino nerođeno dijete.
Fotografije i video iz Buče pokrenuli su novi val osuda iz cijelog svijeta.
Pozivaju se na izjave gradonačelnika Buče
Na društvenim mrežama više desetaka službenih ruskih Twitter i Telegram profila te državne Facebook stranice ponavljaju stav Kremlja da su slike i snimke mrtvih montirane ili lažne. Objave su napisane na engleskom, španjolskom i arapskom, a pojavile su se i na profilima novinskih kuća Sputnik i RT.
U objavama se pokušava diskreditirati tvrdnje da su ruske trupe počinile zločine ukazujući na snimku gradonačelnika Buče Anatolija Fedoruka, nastalu 31. ožujka, u kojoj on govori o oslobađanju predgrađa od ruske okupacije.
"On potvrđuje da su ruske trupe napustile Buču. Nema spominjanja mrtvih tijela na ulicama", napisao je u ponedjeljak visoki ruski dužnosnik Mihail Uljanov.
No Fedoruk je javno komentirao nasilje prije nego što su ruski vojnici otišli u intervjuu za talijansku novinsku agenciju Adnkronos 28. ožujka, u kojem je Ruse optužio za ubojstva i silovanja u Buči.
U intervjuu za AP 7. ožujka Fedoruk je govorio o tijelima koja se gomilaju u Buči: "Ne možemo čak ni pokupiti tijela jer granatiranja ne prestaje ni danju ni noću. Psi razvlače dijelove tijela po ulicama. To je noćna mora."
Satelitske snimke tvrtke Maxar Technologies iz 18. i 19. ožujka, dok su ruske trupe još kontrolirale Buču, podupiru Fedorukove izjave o tijelima na ulicama.
Rusija zaobilazi zabrane
Neke društvene mreže pokušale su ograničiti propagandu i dezinformacije iz Kremlja. Google je blokirao račune RT-a, većina europskih zemalja je zabranila RT i Sputnik, a Facebook i Instagram ograničili su doseg stranica kojima upravljaju ruski državni mediji.
Rusija je pronašla načine da izbjegne zabrane koristeći se različitim jezicima na kojima objavljuje i desecima profila.
"To je prilično masivan aparat za razmjenu poruka koji Rusija kontrolira - bilo da se radi o službenim profilima veleposlanstva, profilima za botove ili antizapadnim utjecajnim osobama - oni imaju mnogo načina da zaobiđu zabrane platformi", rekao je Bret Schafer, voditelj tima za manipulaciju informacijama u Savezu za zaštitu demokracije, nestranačkom think tanku u Washingtonu.