Foto: 123rf, FAH
Spomenuta dozvola bila je ključna za slanje trupa u stranu zemlju, po ruskom ustavu. Nedavno je Rusija sirijskoj vladi poslala moderno i sofisticirano oružje, kao i instruktore koji su Sirijce učili kako da ih koriste.
Putin uz Assada, Zapad protiv
Ovaj razvoj događaja dolazi nakon što je Moskva prilično intenzivirala svoju uključenost u zbivanja u Siriji te osnovala vojni komunikacijski centar s Damaskom, Bagdadom i Teheranom, bazirano u Iraku.
Predsjednik Putin prije nekoliko dana pozvao je na otpor teroristima u Siriji, koji bi uključio pomoć Bašaru al-Assadu. Zapadne nacije pak žele isključiti Assada iz jednadžbe. Prije nekoliko godina Francuska, Velika Britanija i SAD nisu se htjele suprotstaviti Assadu.
Islamska država drži velik dio Sirije
Otad je ISIS preuzeo veliko područje Sirije i susjednog Iraka te je na putu da kreira kalifat. Islamska država svoju je poziciju ojačala uz kombinaciju uspješnih racija, barbarske brutalnosti i aktivne kampanje na društvenim mrežama, na kojima targetiraju potencijalne regrute i podupiratelje diljem svijeta.
Postoji još nekoliko značajnijih militantnih skupina u Siriji, uključujući i podružnicu Al Qaede u toj regiji, grupu Al Nusra Front, koja se s ISIS-om bori za teritorij, resurse i militante. Tu je kao velik igrač u zemlji i kurdska vojska, koja brani područja na sjeveru od ISIS-a, uz pomoć koalicije na čelu s SAD-om.
Samo ratno zrakoplovstvo, ne i kopnene snage
Čelnik Kremlja navodi da se odluka o korištenju ruske vojske u inozemstvu odnosi samo na ratno zrakoplovstvo, a ne na kopnene snage, prenosi RIA.
Iako Kremlj u svom zahtjevu nije naveo na koju bi se zemlju ta odluka odnosila, Ivanov je nakon glasovanja rekao: "Radi se o Siriji".
Ivanov je također rekao da je Sirija zatražila od Rusije vojnu pomoć.
Rusija trenutno pojačava svoju vojnu nazočnost u Siriji a Moskva čvrsto stoji iza režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
Posljednji put kada je parlament odobrio Putinu slanje trupa u inozemstvo bilo je prošle godine prilikom aneksije ukrajinskog Krima.
Kremlj je senatorima u Vijeću Federacije uputio zahtjev za "raspoređivanje vojnog kontigenta Ruske Federacije" izvan zemlje na temelju "opće priznatih načela i normi međunarodnog zakona", izvijestio je AFP.
Glavni cilj borba protiv terorizma
Glavni vojni cilj Rusije u Siriji je borba protiv terorizma i potpora snagama predsjednika Bašara al-Asada, izjavio je u srijedu glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
"Glavni cilj nam je borba protiv terorizma i potpora legitimnim sirijskim vlastima u borbi protiv terorizma i ekstremizma", odgovorio je Peskov na pitanje o tomu može li Rusija zajamčiti ograničavanje svojih zračnih napada na džihadiste IS-a.
Peskov je odbio kazati je li Rusija već počela sa zračnim napadima u Siriji, a ruski dužnosnik upoznat s ovim pitanjem za Reuters je u srijedu rekao da je Rusija poslala svoje vojne stručnjake u nedavno osnovan centar u Bagdadu iz kojega će se koordinirati zračni napadi i aktivnosti kopnenih snaga u Siriji. Nije otkrio o kolikom je broju stručnjaka riječ.
Rusko ministarstvo obrane objavilo je da se centar koristi za razmjenu informacija o potencijalnim zračnim napadima u Siriji.