Foto: FAH
RUSKI špijunski brod, koji je u utorak uočen stotinjak km od američke obale, sinoć je lociran manje od 30 milja (48 km) od podmorničke vojne baze Groton u Connecticutu.
>> Rusi ne prestaju provocirati Amerikance, špijunski brod patrolira stotinjak km od američke obale
Nije došlo do ulaska u teritorijalne vode
Neki američki političari nazvali su ovaj manevar još jednim agresivnim potezom ruskog predsjednika Vladimira Putina u nizu, javlja Los Angeles Times.
"U ovom trenutku nije došlo do kršenja pravila o plovidbi međunarodnim vodama. Osim ako se to dogodi, nećete vidjeti agresivnu reakciju, ali ovo je nešto zbog čega smo u visokoj pripravnosti", izjavio je američki kongresnik Joe Courtney.
"Oni to rade s očito agresivnom namjerom, u najmanju ruku...Ovo je dio uzorka koji se sad odvija, ne samo kod istočne obale SAD-a nego i na prekomorskim područjima", dodao je ipak Courtney, aludirajući na prelijetanje američkog razarača u Crnom moru i postavljanje ruske krstareće rakete.
Obalna straža priopćila je kako prati kurs ruskog broda Viktor Leonov, ali nije otkrila njegovu točnu lokaciju.
"Američka obalna straža je svjesna da brod pod ruskom zastavom putuje međunarodnim vodama pored istočne obale SAD-a, kao što smo svjesni svih plovila koja se približe SAD-u. Brod nije ušao u teritorijalne vode SAD-a, koje sežu 12 milja (19 km) od obale. Poštujemo slobodu navigacije svih nacija izvan teritorijalnih voda obalne države, dosljedno s međunarodnim pravom. Obalna straža nastavlja koordinaciju s partnerskim saveznim službama u nadzoru pomorskih kontakata koji operiraju u blizini američke obale", navodi se u priopćenju obalne straže.
Ruski špijunski brod ne može dekodirati američku komunikaciju
Dvojica umirovljenih zapovjednika podmornica s kojima je razgovarao LA Times umanjili su prijetnju koju predstavlja ruski brod, objašnjavajući kako ruski špijunski brodovi rutinski patroliraju u blizini američkih pomorskih baza i prate američke i savezničke pomorske vježbe.
Međutim, iako mogu pratiti elektroničku komunikaciju, ruski špijunski brodovi nemaju tehnologiju kojom bi dekodirali američku enkripciju. "Ovo je za pokazivanje. Mislim, što bi nam ta stvar mogla napraviti? Nema ništa posebno, koliko ja znam. Naravno, nisam u toku zadnjih par godina, ali ne znam za nikakvu specijaliziranu opremu koju bi mogli upotrijebiti da presretnu našu povjerljivu komunikaciju. Jedino što mogu izvući iz radio-valova je obični komercijalni promet", komentirao je umirovljeni viceadmiral N. Ronald Thunman, s dugogodišnjim iskustvom u hladnoratovskom nadmudrivanju sa sovjetskom, i kasnije ruskom, mornaricom.
Kongresnik Jim Himes također je negirao da postoji razlog za zabrinutost: "Stanovnici Connecticuta trebaju znati da dolazak ruskog špijunskog broda Viktor Leonov na 50 km od naše obale ne predstavlja izravnu prijetnju našoj sigurnosti."
Ipak, Himes smatra da je razvoj situacije uznemirujuć s obzirom na navodne veze administracije predsjednika Donalda Trumpa s Rusijom.