VELEPOSLANIK Ruske Federacije u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko poručio je danas da Moskva razumije pritiske Zapada na Srbiju, a podršku službenog Beograda Rezoluciji Opće skupštine UN-a o Ukrajini vidi kao njen "državni interes".
Opća skupština Ujedinjenih naroda u srijedu je donijela rezoluciju u kojoj "traži da Rusija odmah prestane primjenjivati silu u Ukrajini". Za rezoluciju je glasala 141 zemlja, među kojima i Srbija, uz pet država koje su bile protiv te 35 suzdržanih, uključujući i Kinu.
Srpski predsjednik Aleksandar Vučić u srijedu navečer je, u izvanrednom obraćanju javnosti, naglasio da se Srbija na sjednici Opće skupštine UN-a pridružila osudi napada na Ukrajinu, naglasivši da se u tekstu rezolucije ne spominju bilo kakve sankcije Rusiji te da je Srbija morala osuditi napad na suverenu zemlju.
"Srpski predsjednik mora misliti na državni interes"
U intervjuu za beogradsku kabelsku TV K1 ruski veleposlanik Aleksandar Bocan Harčenko ocijenio je danas da Rezolucija UN-a "nije samo štetna za sadašnju situaciju, već po Organizaciju ujedinjenih naroda" te da je to "još jedan udarac u globalnom smislu". On je rekao kako se "u Rusiji odlično zna kakav pritisak bez ikakvih ograničenja radi Zapad" dodavši da Srbija ne pristaje na sankcije i da Rusija to razumije.
On je rekao da srpski predsjednik mora misliti na državni interes svoje zemlje te je posebno istaknuo prijateljstvo dvaju naroda i država kao i "duboke i dugoročne" međusobne veze.
"Za Srbiju je Organizacija ujedinjenih naroda, iz razumljivih razloga, iznimno važna", istaknuo je ruski diplomat, aludirajući na poziciju Srbije u pogledu Kosova i važeće Rezolucije 1244 VS UN-a, koja Srbiji priznaje teritorijalni integritet na Kosovu, a Rusija je uvažava kao dokument temeljem kojeg podupire stajališta Beograda u pogledu rješenja kosovskog pitanja.
Provladini mediji: Radi se o specijalnoj vojnoj operaciji
Provladini mediji u Beogradu, uključujući i javni servis (RTS), invaziju Rusije u Ukrajini nazivaju "specijalnom vojnom operacijom", prihvaćajući službeno objašnjenje Moskve za ulazak ruskih trupa na ukrajinski teritorij 24. veljače.
Desničari i konzervativci te proruski orijentirane stranke u javnosti podržavaju stajalište Beograda da Rusiji ne treba uvoditi sankcije, ali nemaju razumijevanja za potporu teritorijalnom integritetu Ukrajine i glasanju za rezoluciju na Općoj skupštini UN-a kojom se osuđuje ruski napad na Ukrajinu, ocjenjujući da se Srbija nepotrebno svrstava uz dominantan narativ Zapada o prirodi i razlozima rusko-ukrajinskog sukoba.