Selak Raspudić u saboru: Koliko je duboka duboka država?

Foto: PIXSELL/Patrik Macek

Saborska oporba i danas je problematizirala aferu koju je izazvalo uhićenje ministra zdravstva Vilija Beroša, poručivši da se više ne pita hoće li biti (uhićenja) sljedećih ministara, nego tko će to biti i kada će se to dogoditi.

"Beroša više nema, kao ni Horvata, direktora HEP-a, i mnogih drugih. Ali sve dok HDZ bude na vlasti, gledat ćemo iznova istu mučnu predstavu u kojoj se samo izmjenjuju glumci. Nema mjesta čuđenju ni iznenađenju", rekla u saborskom govoru na slobodnu temu Anka Mrak Taritaš (Glas).

"Beroš će ostati upamćen kao jedan od najgorih"

Podsjetila je kako je Beroš drugi Plenkovićev ministar koji je u zatvor  otpraćen s radnog mjesta, te naglasila kako će ostati zapamćen kao jedan od najgorih u HDZ-ovoj koruptivnoj, lopovskoj mreži.

Liječnik, čovjek koji je odrastao u sustavu javnog zdravstva, na funkciju ministra došao je da bi krao. I to otkuda je krao, iz novca koji smo od EU dobili za oporavak i otpornost zdravstvenog sustava nakon pandemije koronavirusa, kazala je zastupnica te dodala kako je  Beroševa velebno najavljivana reforma totalni promašaj.

"Ne pitamo se više hoće li biti sljedećih ministara, nego tko će to biti i kada će se to dogoditi", rekla je Marija Lugarić (SDP) i najavila zahtjev za opozivom premijera Plenkovića i njegove Vlade.

Dosta nam je Plenkovića, njegovih ministara i radara, prijatelja u Jadroliniji, dosta nam je njegovih nakaza i afera, zato ćemo tražiti opoziv,  jer njegova Vlada je izdala sve nas, a sve granice dobrog ukusa prelazi da mu rekonstrukciju vlade rade USKOK i EPPO-o, navela je.

Citirala je jednu od poruka nađenih u grupi kriminalnog udruženja koje je dogovaralo kako pokrasti  hrvatski proračun i podmititi ministra zdravstva "Državi malo, a nama lepo" te ustvrdila kako je to sve što trebamo znati o koruptivnom karakteru Plenkovićeve  vlade.

"Državi malo, a nama lepo"

"Taj počinjeni kriminal nije stvar pojedinca, jer previše je tih pojedinaca na kojima su zakazali Plenkovićevi radari", rekla je Lugarić i podsjetila da je  Beroš  drugi Plenkovićev ministar koji je iz ministarske fotelje otišao u Remetinec, a deveti koji se našao u problemima sa zakonom i pod istragom.

Dok je njima lijepo, naše se liste čekanja ne smanjuju, naši bolesnici nemaju skrb kakvu plaćaju i zaslužuj, zbog Beroša i kriminalnog udruženja u kojem je sudjelovao, Hrvatska ima drugu najveću smrtnosti od raka u EU, žene nemaju ginekologa, djeca pedijatra, navela je SDP-ova zastupnica.  

"Vaša korupcija je prevršila svaku mjeru, dok se pravite da ništa ne znate, dok korupcija u zdravstvu cvate, dok ugledni privatnici otimaju javno zdravstvo, dotle radi svega navedenog država ubija naše građane", poručila je vladajućima Ivana Kekin (Možemo).

Navela je i kako imamo  državu u kojoj podzemlje ministra zove Mali, u kojoj ugledni liječnici s podzemljem rade dilove, državu u kojoj se "glavni držani odvjetnik  s podzemljem vozika po noći i o tome laže javnosti, pa bude izabran za glavnog državnog odvjetnika".

Izjavila je i kako "Malog hapsi HDZ-ov dečko kako bi se zataškalo zločinačko udruživanje, primanje mita i uključenost podzemlja", a da za to vrijem imamo državu u kojoj gađani umiru tri godine ranije od prosjeka EU, u kojoj oboljeli od raka ne mogu na zračenje jer su pokvareni aparati.

Selak Raspudić: Koliko je duboka "duboka država"?

Marija Selak Raspudić (NZ) zapitala se koliko je doista duboka duboka država, koliko parastrukture od početka stvaranja Hrvatske upravljaju njome, jesmo li imali HDZ-ovu i SDP-ovu vladu ili se cijelo vrijeme radi o jednom te istom, o istim skupinama, o parastrukturama koje uništavaju državu i koje su u pozadini , ne samo javnih nabava u zdravstvu, nego svih javnih nabava u svim područjima?

Podsjetila je pritom kako tvrtka jednog od optuženih u najnovijoj aferi, Montec, dijeli isto ime s tvrtkom koja je nabavljala ecmo uređaje u kontroverznoj nabavi još za vrijeme Milanovićeve vlade.

Kazala je i kako na zastupnicima nije da tek detektiraju nariču i  snebivaju se, nego i da nude rješenja i da u krizi vode.

Za aktualnu aferu navela je moguća rješenja: smanjiti odljev zdravstvenih radnika u privatni sektor, tako da se liste čekanja primarno rješavaju u javnom sektoru, a zaposlenike dodatno plati, da se racionalizira nabava potrebnih uređaja, tako da se biraju oni koji nam specifično trebaju, za koje se stvaraju liste čekanja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.