Dalibor Paus, predsjednik IDS-a gostovao je na N1 televiziji gdje je osudio izjavu ministra turizma Tončija Glavine i pojasnio zašto stoji iza malih obiteljskih iznajmljivača koje naziva i tradicijom hrvatskog turizma.
Paus se osvrnuo na izjavu ministra turizma i sporta Tončija Glavine koji je izjavio u utorak da je "savršeno jasno da je rentijerstvo u RH dobilo političko lice i političke pokrovitelje." Što je time mislio?
"Time je opalio pljusku svim malim obiteljskim iznajmljivačima. Nitko iz ministarstva se nije udostojio doći za okrugli stol, prenijeti svoje poruke, ali i čuti što ljude misle o prijedlozima vezanima uz porezne izmjene, izmjene zakona vezanih uz turizam jer da jesu, čuli bi primjer gospođe koja iznajmljuje dva apartmana u kući u kojoj živi i sada je primorana od svoje mirovine izdvojiti 900 eura kako bi platila porez na dohodak od iznajmljivanja", kazao je Paus.
Paus ističe da je problem upravo u tome što Zakon ne radi distinkciju između rentijera i malog obiteljskog iznajmljivača.
Pojam domaćina
Prijedlogom Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti uveden je pojam domaćina, "no on je toliko širok", govori Paus, "da je svatko tko ima prebivalište na području određene županije u toj kategoriji." U to dakle, spadaju i rentijeri.
Paus govori da je specifičnost malih iznajmljivača u tome što oni daju "dodanu vrijednost".
Kakav trend očekuje?
"Očekujem da će se oni koji su najslabiji početi odustajati jer im se neće isplatiti", predviđa Paus koji dodaje da se male iznajmljivače treba oporezivati paušalno, a ostale po stvarnom dohotku.
Iznajmljivanje stanova u zgradama je nesigurno za lokalno stanovništvo, studente koje se onda izbacuje u svibnju s početkom turističke sezone.
"Mi smo govorili o obiteljskim iznajmljivačima koji su u manjim sredinama, o ljudima koji su ulagali u nekretninu svojim radom i iz nje sad krpaju svoj dohodak", pojašnjava zastupnik.
Paus smatra da je moguće još reagirati u kategoriji Zakona o porezu na dohodak. Smanjio bi paušalni iznos po postelji: "U Rovinju je oko 45 eura po postelji, a sada će minimalno morati biti 150. To je veliki udar na male iznajmljivače," rekao je.
Promjene se obično preliju na krajnjeg korisnika koji su u ovom slučaju – turisti. Paus smatra da ne postoji garancija da će iznajmljivači zbog ovih povećanja podići cijene.
Nekomercijalni smještaj
Predsjednik IDS-a otkriva da se stvaran podatak o broju malih iznajmljivača ustvari ne zna, ali govori da se udio njih u sveukupnom broju kreće oko 40 posto.
Na pitanje zašto se brojka ne zna i bavi li se itko time, Paus svraća pozornost na drugo pitanje:
"Ljude najviše tišti nekomercijalni smještaj. Na Krku ima 140 tisuća postelja od čega je 80 tisuća u nekomercijalnom, a 60 u komercijalnom smještaju. Oni u nekomercijalnom rade u sivoj zoni, preko obitelji, prijatelja i na njih se porezne izmjene ne odnose. Dakle, udaramo na one koji posluju legalno, a ne možemo zaustaviti one koji posluju nelegalno", govori i dodaje još jedan problem, a taj je da Krk nema niti jednog turističkog inspektora.
Zaključuje da je mali obiteljski smještaj tradicija hrvatskog turizma.
Štrajk zdravstvenih radnika
Komentirao je i štrajk dijela zdravstvenih djelatnika koji je počeo u ponedjeljak. "Čudi me da ministar Vili Beroš nije sjeo s predstavnicima djelatnika oko koeficijenata", rekao je Paus.
Na pitanje misli li da se sustavno uništava javno zdravstvo, Paus odgovara: "Od ove godine je država preuzela upravljačka prava općih bolnica upravo zato da bi riješila probleme u zdravstvu, a vidimo da je stanje gore nego prije godinu dana. Na elementarne preglede poput CT-a se čeka po godinu dana. Iskustvo nam govori da se uplitanjem države dodatno pogoršava situacija i da Vlada zapravo nema izlaz, već da je jedini izlaz krpati rupe iz proračuna kao i do sada", mišljenja je Dalibor Paus.
O rebalansu proračuna glasa se u četvrtak. "Iskustvo nam govori da unazad 30 godina sve što smo predlagali manje-više nije prošlo. Ono što nas isto ljuti je da i kad imamo dobru ideju je vladajući odbiju pa kasnije proklamiraju kao svoju poput Zakona o građevinskoj inspekciji", izražava nezadovoljstvo zastupnik IDS-a.
Osvrnuvši se na predsjedničke kandidate i to koga će podržati IDS, Paus govori da u obzir dolaze "centar i lijevo. To su dva kandidata", govori. Dodaje i da je bitno da se stvori protuteža vladajućima te da će stranačka tijela IDS-a o tome kome dati podršku, tek odlučiti.