Seizmolog Fiket: Za očekivati je puno naknadnih potresa, sve do magnitude 6

RAZORNI potres magnitude 7 po Richteru pogodio je danas Tursku i Grčku. Prema posljednjim informacijama, poginulo je najmanje osmero ljudi, među kojima i dvoje mladih na grčkom otoku Samosu.

>>> Razvoj događaja pratite OVDJE

Svoje viđenje potresa dala su dvojica hrvatskih seizmologa, Tomislav Fiket i Krešimir Kuk.

Fiket: Nije isključen tsunami

Fiket je rekao da je ovo bio ozbiljan i jak potres.

"Nije za očekivati da se u ovakvom potresu urušavaju armiranobetonske zgrade, no vidimo da se nažalost to u Turskoj dogodilo. Nije isključen tsunami na tom području i on je jedna od naknadnih opasnosti. Na Mediteranu se svakih stotinjak godina događa jedan tsunami, a posljednji je 1908. godine razorio grad Mesinu na Siciliji. Velika opasnost prijeti od naknadnih potresa koji se mogu dogoditi za vrijeme spašavanja i izvlačenja ljudi iz ruševina", kazao je Fiket za HRT.

"Ako je ovo bio glavni potres, za očekivati je puno naknadnih potresa, sve do magnitude 6. Nadamo se da neće biti puno jakih", dodao je. 

Fiket je za Dnevnik.hr rekao kako je ovaj potres bio je 50-ak puta jači od potresa koji je u ožujku zatresao zagrebačko područje.

Kuk: Sreća u nesreći je da je hipocentar bio u moru

Kuk također misli da slijedi mnogo naknadnih potresa.

"Područje Turske, posebno Izmira, područje je gdje se događaju najučestaliji i najjači potresi u Europi. Štete su velike. Svi se još sjećamo snažnog potresa koji je 1999. pogodio Izmit i odnio skoro 20 tisuća života. Sreća u nesreći kod ovog potresa je činjenica da je hipocentar potresa bio u moru, 17 kilometara od Izmira, što je ipak malo ublažilo njegovu snagu", rekao je Kuk za HRT.

"Ono što sad slijedi je serija naknadnih potresa koja bi mogla trajati mjesecima. Što je jači glavni potres, to su jači naknadni potresi i duži je period u kojima će se događati", dodao je Kuk pa nastavio:

"Opasnost od tsunamija koje se dogodio nije toliko velika, on ovisi o vremenskim prilikama i ne širi se tako brzo pa se može na vrijeme izdati upozorenje stanovništvu. Prava opasnost su naknadni potresi."

Potres se osjetio i u Bugarskoj, Rumunjskoj i Makedoniji

Kuk je potres prokomentirao i za RTL.

"Osjetio se i u Bugarskoj, Rumunjskoj i Makedoniji, potres ove jačine osjeti se nekoliko stotina kilometara i dalje od samog epicentra potresa, dakako s manjim učincima. Današnji potres bio je puno jači od potresa u Zagrebu, magnituda potresa je veličina koja eksponencijalno prikazuje jačinu potresa tako da mala razlika u iznosu magnitude potresa predstavlja veliku energiju, odnosno veliku razliku u jačini potresa", zaključio je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.