Seizmologinja Ivančić: Kada se tlo smiri, zaboravimo biti svjesni gdje živimo

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

VODITELJICA hrvatske Seizmološke službe Ines Ivančić za HTV je komentirala potres u Turskoj te rekla da je taj potres zahvatio područje dugačko stotinama kilometara.

Ivančić ističe da se za područje istočno-anadolskog rasjeda mogu očekivati potresi čija magnituda može ići do 8 po Richteru. Seizmologinja kaže da su ljudi u Hrvatskoj jako senzibilizirani za ljude pogođene potresom s obzirom na to iskustvo koje s potresom imaju proteklih godina.

"Bitno je da smo svjesni područja na kojem živimo. Buduće građevine trebaju biti protupotresno izgrađene", rekla je Ivančić za HTV.

"Trebat će mjeseci da se smire trusna područja"

U Turskoj je od prvog jučerašnjeg potresa koji je iznosio 7.8 po Richteru do danas prijepodne bilo oko 450 potresa magnitude od 2 do 2.5 ili 3 po Richteru.

 

"Ovi su potresi posljedica seizmo-tektonskog područja na kojemu se nalaze. Potresi koji su pogodili Tursku su, u odnosu na onaj u Petrinji od 6.4 po Richteru, oslobodili 120 puta više energije. U odnosu na Zagrebački, za 5000 puta", govori seizmologinja, koja smatra da će trebati mjeseci da se smire ta trusna područja.

Područje dugačko stotine kilometara pogođeno potresom

Ivančić ističe da je potres zahvatio područje koje je dugačko stotinama kilometara, a čiji objekti nisu protupotresno građeni.

"Budući da su ovi potresi relativno plitki, oni još i time izazivaju štetu koja je mnogo jača. Odmah iza potresa magnitude 7.8 po Richteru bio je onaj magnitude 6.7 po Richteru. Velike štete su rezultat upravo mnogih učestalih jakih potresa.

 

Teško je predvidjeti može li se u Turskoj opet dogoditi neki tako razoran potres. Za područje istočno-anadolskog rasjeda mogu se očekivati potresi do 8 magnitude po Richteru. Je li onaj drugi potres kojemu je magnituda 7.5 po Richteru, s obzirom da nije bio na istom rasjedu, ustvari naknadni potres ili nije bio naknadni?" upitala je Ivančić.

Na sudaru tektonskih ploča najjači potresi

Odgovarajući na pitanje gdje se prema dosadašnjim mjerenjima događaju najjači potresi na svijetu, Ivančić kaže da je to na sudaru tektonskih ploča.

"Svi sudari među velikim tektonskim pločama izazivaju najveće potrese", rekla je. 

"Poslije se tlo smiri pa zaboravimo biti svjesni gdje živimo"

Seizmologinja je upitana jesu li potresi učestaliji posljednjih godina ili su to uobičajene aktivnosti s kojima trebamo naučiti živjeti. Ivančić je odgovorila da potresi nisu učestaliji te je navela da su se u Hrvatskoj već događali jaki potresi.

"Kada se to dogodi, a onda poslije i tlo smiri, mi onda zaboravimo biti svjesni gdje živimo. Međutim, ne bismo smjeli to nikako zaboraviti. Ne u smislu da se bojimo potresa, to nije poanta priče. Poanta je da mi kao seizmolozi i cijela znanstvena struka dajemo odgovore na pitanja gdje se i na koji način događaju potresi.

Naši građevinari su toga izuzetno svjesni i jako puno radimo na tome da buduće građevine budu protupotresno građene. To je jedini pravi put i onda se više nećemo bojati potresa", rekla je Ivančić za HTV.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.