NEBO se prazni. Broj ptica u SAD-u i Kanadi smanjio se za 29 posto u odnosu na 1970. godinu, objavili su znanstvenici u četvrtak. Danas ima 2,9 milijardi ptica manje nego prije 50 godina. Analiza objavljena u časopisu Science najopsežniji je i najambiciozniji pokušaj da se spozna što se događa s ptičjom populacijom. Rezultati su šokirali istraživače i organizacije za zaštitu. U izjavi u četvrtak David Yarnold, predsjednik i izvršni direktor neprofitne organizacije National Audubon Society, rekao je kako se radi o "krizi velikih razmjera", piše The New York Times.
Proučavalo se preko 500 vrsta
Stručnjaci već dugo znaju da su neke ptičje vrste sklonije izumiranju. Ali nova studija, temeljena na širokom proučavanju više od 500 vrsta, otkriva velike gubitke čak i među tradicionalno raširenim pticama kao što su crvendaći i vrapci. Vjerojatno postoji mnogo uzroka, a najvažniji su gubitak staništa i veća uporaba pesticida.
"Silent spring" ("Tiho proljeće"), proročanska knjiga Rachel Carson iz 1962. godine o štetama uzrokovanim pesticidima, dobila je naslov po neprirodnoj tišini u svijetu koji je izgubio sve svoje ptice: "Jutrima, koja su nekad započinjala bučnim zborom crvendaća, drozdova, golubova, čavki, carića i ostalih ptičjih glasova, više se nije čulo ni glasa."
Kevin Gaston, biolog sa Sveučilišta u Exeteru, kaže da nove spoznaje signaliziraju nešto još veće: "Ovo je gubitak prirode." Uobičajene vrste ptica vitalne su za ekosustav, suzbijanje štetočina, oprašivanje cvijeća, širenje sjemena i obnavljanje šuma. Kad te ptice nestanu, njihova nekadašnja staništa obično više nisu ista.
"Nestajanje običnog vrapca ili druge male smeđe ptice možda neće zaokupiti toliko pažnje kao povijesni gubici u populacijama bjeloglavog orla ili kanadskog ždrala, ali imat će bitno veći učinak", kaže Hillary Young, biologinja s Kalifornijskog sveučilišta u Santa Barbari, koja nije bila uključena u istraživanje.
Neke vrste su brojnije, većina u opadanju
Ekipa istraživača sa sveučilišta, iz vladinih agencija i neprofitnih organizacija surađivala je na novoj studiji, koja kombinira stare i nove metode brojanja ptica. Desetljećima je profesionalnim ornitolozima pomagala vojska predanih amaterskih promatrača, koji su svoja opažanja ubacivali u baze podataka i pomagali provoditi istraživanja o ptičjoj populaciji svake godine. U novoj studiji istraživači su se okrenuli tim podacima kako bi procijenili populaciju 529 vrsta od 2006. do 2015. godine.
Te procjene uključuju 76 posto svih ptičjih vrsta u SAD-u i Kanadi, ali predstavljaju gotovo cjelokupnu ptičju populaciju. Vrste za koje nije bilo dovoljno podataka za procjenu obično su malobrojne. Istraživači su potom koristili podatke o promatranju ptica kako bi procijenili populaciju svake vrste od 1970. godine, najranije godine za koju postoje pouzdani podaci.
"Ovaj pristup kombiniranja procjene populacije kroz sve vrste i traženje općeg trenda je zaista bez presedana", rekao je Scott Loss, biolog sa sveučilišta Oklahoma State, koji je bio uključen u novu studiju.
Iako su neke vrste postale brojnije, istraživači su ustanovili da je većina u opadanju, a neke znatno.
"Bili smo iznenađeni rezultatima, to je zapanjujuće. Ne samo da opada broj ugroženih ptičjih vrsta nego i gotovo svih drugih",rekao je Kenneth V. Rosenberg, znanstveni ekolog sa sveučilišta Cornell i iz organizacije American Bird Conservancy te vodeći autor studije.
Slično se događa i u Europi
Vremenski radar ponudio je još jedan način praćenja ptičje populacije. Dr. Rosenberg i njegovi kolege prebrojili su ptice na 143 radarske stanice u SAD-u od 2007. do 2018. godine. Fokusirali su se na proljetna mjerenja, kad ptice u velikom broju migriraju. U tom je razdoblju izmjeren pad od 14 posto, što je u skladu s padom koji su zabilježili promatrači ptica.
"Ako imamo dvije skupine podataka koji pokazuju istu stvar, znači da smo na pravom putu", rekla je Nicole Michel, viša kvantitativna ekologinja Audubon Societyja, koja nije sudjelovala u studiji.
Među najteže pogođenim skupinama su crnoglavke, čija se populacija smanjila na 617 milijuna jedinki. To je 440 milijuna crnoglavki manje nego što ih je nekad bilo. Dr. Rosenberg kaže kako je iznenađen sveobuhvatnim padom populacije. Čak je i čvorak, brzorastuća štetočina koja je u SAD došla 1890. godine, ostao bez 83 jedinke, odnosno 49 posto populacije.
I Europa doživljava sličan nestanak ptica, također među uobičajenim vrstama, rekao je dr. Gaston sa sveučilišta Exeter: "Brojke su uglavnom usporedive s onima u SAD-u." Nova studija nije bila zamišljena kako bi se spoznalo zašto ptice odumiru, ali rezultati i ranija istraživanja upućuju na iste krivce, smatra dr. Rosenberg.
Najteže pogođene one vrste koje žive na travnatim staništima
Vrste koje žive na travnatim staništima najteže su pogođene te su izgubile 717 milijuna ptica. Te ptice vjerojatno su pogođene modernom poljoprivredom i razvojem. "Svako obrađeno polje i svaka isušena močvara znače da smo na tom području izgubili ptice", rekao je dr. Rosenberg.
Osim gubitka staništa danak su uzeli i pesticidi. Studija objavljena prošlog tjedna ukazuje da pesticidi pod nazivom neonikotinoidi pticama otežavaju porast težine potreban za migracije, što odgađa njihova putovanja.
Postoje i pozitivni znakovi
Istraživači su otkrili i neke pozitivne znakove. Bjeloglavi orlovi, primjerice, napreduju, a populacija sokola porasla je za 33 posto. Vodene ptice također su u usponu. Iza ovih pozitivnih iznimki uglavnom nema nikakvih tajni. Mnoge od tih vrsta bile su na rubu izumiranja tijekom 20. stoljeća, zbog pesticida, lova i drugih opasnosti. Zaštitne mjere omogućile su im da se oporave.
"U tim slučajevima znali smo što su uzroci i postupali smo u skladu s tim. To su bili uspješni modeli", kaže dr. Rosenberg, ali porast nekih populacija teže je objasniti.
Mala ptica pjevica pod nazivom žutogrli vireo cvate, ima ih 89 milijuna više nego 1970. godine, što je povećanje od 53 posto. Istodobno crnoglavke, koje dijele stanište s vireom, bilježe pad od 37 posto.
"Nemam pojma zašto se vireo toliko dobro snalazi. Volio bih proučiti virea i otkriti u čemu je tajna", kaže dr. Rosenberg.
Staništa se moraju braniti
Razmjeri opadanja broja ptica ukazuju da je potreban golem napor, smatra dr. Young s Kalifornijskog sveučilišta u Santa Barbari. Staništa se moraju braniti, kemikalije suzbijati, a građevine redizajnirati. "Počeli smo pretjerivati s ovim svijetom i to utječe na sve", kaže Young.
Audubon Society poziva na zaštitu ptičjih staništa kao što su područje Velikih jezera i rijeke Colorado, kao i na zadržavanje Zakona o pticama selicama, koji Trumpova administracija pokušava ukinuti. Ova organizacija, kao i druge skupine za zaštitu ptica, također ukazuje na ono što pojedinci mogu učiniti. Pozivaju da se mačke drže unutar kuća, kako ne bi mogle ubijati manje ptice. Velik broj ptica svake godine umire zbog udara u prozore, no postoje načini da se stakla učine vidljivima za njih.
Nekim ljubiteljima ptica rezultati istraživanja došli su kao potvrda loših slutnji. Beverly Gyllenhaal (62), umirovljena autorica knjiga s receptima, i njen suprug Anders primijetili su 256 vrsta ptica u parkovima u istočnom dijelu SAD-a. No kad je posjetila majku u Sjevernoj Karolini, zapazila je da ptica više nema koliko ih je bilo u njenom djetinjstvu.
Iz razgovora s ljudima širom SAD-a tijekom svojih putovanja shvatila je da mnogi ističu istu činjenicu. "Ljudi često kažu kako više ništa nije kao nekada", kaže Gyllenhaal, koja je također zapanjena procijenjenim gubicima: "Ako kardinali, plave čavke i vrapci ne mogu napredovati, onda je to zaista zastrašujuće."