NEKE slovenske nevladine udruge predložile su vladi da omogući slobodan ulazak u Sloveniju tisućama ilegalnih migranata koji trenutno borave u Bosni i Hercegovini te dalje u druge zemlje Europske unije, ali ih vlada ignorira, tvrdi danas mariborski list "Večer".
Sadašnje ponašanje Slovenije, ali i EU-a, stvara na tom području humanitarnu krizu s političkim posljedicama i zaoštrenim odnosima u regiji, kazao je za list glazbenik i aktivist Miha Blažič, dodavši da bi se stradanja ilegalnih migranata u BiH koji su ustrajni u tome da se dokopaju sjevera i zapada Europe mogla smanjiti i taj problem riješiti tako da sve članice EU-a solidarno prihvate dio migranata.
Slovenija bi im mogla omogućiti normalan ulazak kao prva zemlja Schengena, čime bi postala uzor drugim članicama da postupe prema načelu solidarnosti, kazao je Blažič, a prenosi "Večer".
Sadašnja humanitarna kriza je posljedica politike
Slično Blažiču poziciju Slovenije naspram migranata u BiH vide i nevladine organizacije InfoKolpa, Slovenska filantropija i Ambasada Rog te kritiziraju način na koji se prema migrantima odnose zadnje dvije slovenske vlade, prethodna Mire Cerara i sadašnja Marjana Šareca.
U tim organizacijama smatraju da je sadašnja humanitarna kriza u logorima ilegalnih migranata u BiH među ostalim i posljedica politika masovne readmisije migranata iz Slovenije, najprije u Hrvatsku, a onda i u BiH navodi list.
Iz ministarstva vanjskih poslova koje sada vodi Cerar u vezi s mogućom inicijativom glede ilegalnih migranata u BiH navode da to nije u njihovoj nadležnosti nego u nadležnosti ministarstva unutarnjih poslova.
Udruge: Situacija pogoršana upravo inicijativom nekadašnje Cerarove vlade
Nevladine udruge tvrde da je situacija s migrantima na balkanskoj ruti pogoršana upravo inicijativom nekadašnje Cerarove vlade koja je podigla dio žice prema Hrvatskoj te 2016. zagovarala europsku pomoć Makedoniji u zatvaranju grčko-makedonske granice, navodi list.
Upravo je sadašnji ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar bio među onima koji su na europskoj razini odbacivali pristup migrantskoj problematici u kojem bi bilo više solidarnosti i humanosti, tvrde nevladine udruge iz Slovenije.