Foto: Hina
Potez je učinkovito odgodio mjeru koja je na snagu trebala stupiti jučer. Ukoliko se ustanovi da su potpisi predani u skladu sa zakonom protivnici amandmana imaju 35 dana za prikupljanje dodatnih 40,000 potpisa i organiziranje referenduma. Zakonski amandmani ne mogu stupiti na snagu do kraja postupka.
Ministrica obrane Andreja Katič jer rekla da zakon trenutačno nije potreban, ali i da bi se "situacija mogla izmijeniti, što može izazvati probleme".
Amandmani koje su osporili studenti vojsci daju ograničene policijske ovlasti. Slovenija je na granici rasporedila stotine vojnika, ali oni ne mogu sudjelovati u suzbijanju nereda ili registraciji izbjeglica.
Militarizacija Slovenije
Radio Študent je kampanju poveo uz slogane protiv militarizacije Slovenije, zemlje za koju kaže da ima dugu tradiciju financiranja mirovnih pokreta i udruga civilnog društva.
Predsjednik parlamenta Milan Brglez je rekao da žali zbog poteza čija je jedina posljedica nemogućnost provedbe zakona koji je trebao ukloniti dio tereta s policije.
Ministrica Katič je za STA dodala da će vlasti sada morati pronaći alternativni način da pomognu policiji. "Vlada je imala niz planiranih mjera, sada je jedna od njih maknuta sa stola".
Vladajuća Moderna stranka centra (SMC) potez studenata naziva "nedomoljubnim" i "neodgovornim", dok su opozicijski demokrati rekli da je on "destruktivan".