Splitski ugostitelji: Kriza nas uništava, Grad ne pomaže

Ilustracija: Udruženje ugostitelja Split

SPLITSKI ugostitelji od ožujka i početka pandemije mole splitskog gradonačelnika Andru Krstulovića Oparu da im pomogne s mjerama kao što su to učinili neki drugi gradovi, a tek će ih danas Opara prvi put primiti na sastanak. Situacija u Splitu je kritična, prema riječima Stipe Jeličića, tajnika Udruženja ugostitelja Split, u tom je gradu zbog koronakrize zatvoreno oko 50 ugostiteljskih objekata (poslali su nam i fotografije nekih zatvorenih objekata koje objavljujemo u tekstu), a ako se hitno ne pokrenu mjere i ne dobiju pomoć od Grada, Jeličić smatra kako će broj zatvorenih ugostiteljskih lokala samo rasti.

"Tijekom zime nas sigurno čeka nekoliko stotinjaka zatvorenih ugostiteljskih objekata. Već sad nam gosti ne žele sjediti unutra, u prostorima od 400 kvadrata sjednu dva stola, navečer u gradu nema nikoga, terase su prazne, a prazne će biti i tijekom dana kad zahladi, kad krene bura. Zato tražimo od Grada da nam pomogne, više puta smo slali dopise Gradu i u ožujku i u listopadu i sad u studenom i danas će nas prvi put primiti.

Poruke su iz Grada došle do nas da naše zahtjeve smatraju izvolijevanjem, no nadam se da će današnji sastanak polučiti neki uspjeh. Vrlo je bitno naglasiti da nam je vlada dala odlične mjere za preživljavanje, ali volio bi da lokalna razina to prati i bude dosljedna tome što vlada radi na nacionalnoj razini.

Ostali gradovi su već uveli niz mjera za pomoć ugostiteljskom sektoru", rekao je za Index Stipe Jeličić.

Pismo ugostitelja splitskom gradonačelniku

Dobili smo i dopis koji su ugostitelji slali gradonačelniku Opari. Prenosimo ga u cijelosti.

"Obzirom da su dosadašnji dopisi, od strane vodstva UUS (Udruženje ugostitelja Split) i Županijske komore Split, rezultirali ogluhom s Vaše strane, a gospodarski problemi u sektoru turizma i ugostiteljstva nisu nestali, ovim putem još jednom nastojimo ukazati na porazne rezultate sezone i na posljedice guranja problema pod tepih. Grad Split, koji živi od turizma, stao je uz bok svjetskih destinacija isključivo zbog privatnih investicija i osobnih rizika građana.

Lovorike tih rezultata jako su se dobro vijorile na stijegu Grada, a sada, kada treba uspostaviti komunikaciju i rješavati posljedice krize, odabrali ste ulogu prozivača i pasivnog promatrača. Ova Vlada je pokazala pravovremenu reakciju na problem, postignut je dijalog s ugostiteljima na nacionalnoj razini te smo, zajedničkim pristupom problemu, došli do najboljih mogućih mjera i rješenja za novonastali oblik poslovanja. Bilo je za očekivati da ćemo imati podršku i od našeg gradonačelnika, međutim, prvi čovjek drugog najvećeg grada u Hrvatskoj, konstantno je indisponiran."

"Sezona 2020. nije se dogodila"

"Sezona 2020. se nije dogodila. Nema je. Prihodi u visini od 30% prošlogodišnjeg razdoblja nisu dostatni niti za pokriće fiksnih troškova poslovanja za 1200 tvrtki i 8200 zaposlenih ljudi u sektoru ugostiteljstva na širem području Splita, a kamoli preživljavanje zime.

Nedavno ste izjavili da ste 70 milijuna kuna potrošili na poduzetnike i ugostitelje, a ti isti ugostitelji su samo kroz porez na potrošnju u 2019. u gradsku blagajnu vratili preko 12 mil. kn, s porastom od preko 30% u odnosu na prethodno razdoblje. Zakupom štekata u dvije godine smo isplatili sve poduzetničke potpore. Jednokratnu potporu za novootvorena radna mjesta su poduzetnici, kroz plaće tim istim radnim mjestima, vratili u 4 puta većem iznosu, a to ništa niste spominjali dok ste nas, propagandno, izdvajali u stranu od ostatka poduzetnika koji koriste potpore.

Odobreni popusti za vrijeme obustave rada još nisu proknjiženi i svi imamo zaduženja u punim iznosima. Lockdown, za ovaj sektor, završio je 11. svibnja, trenutno nam prijeti drugi, a umjesto da već imamo spremna rješenja za zimu, Split nije niti administrativno zaključio mjere iz ožujka.

Sedam mjeseci treba Vašoj upravi za produljenje ugovora o zakupu javnih površina, a koji direktno pune gradski proračun. Četiri godine Grad stagnira. Administracija nam je gora nego 80-ih godina prošlog stoljeća.

Dok drugi gradovi u Dalmaciji podižu ljestvicu u kvaliteti upravljanja gradom i provedbi infrastrukturnih projekata, u Splitu se o tome ne može niti sanjati bez 10 novih, plaćenih, suradnika i savjetnika.

Koji je razlog da, zanemarivanjem kategorije vremena i žurnosti, omalovažavate rad privatnog sektora i ugostitelja? Je li moguće da je Bjelovaru i Karlovcu bitnije osigurati rad ugostiteljskog sektora nego Splitu?" stoji u dopisu ugostitelja gradonačelniku Opari.

Zahtjevi ugostitelja u Splitu

Splitski ugostitelji gradonačelniku su poslali i svoje zahtjeve.

"Poštovani gradonačelniče i poštovani gradski vijećnici Splita, po uzoru na reakciju ostalih gradova u Hrvatskoj i na osnovi ostvarenih 30% prihoda prošlog razdoblja, Ugostitelji Splita zahtijevaju:

1. Ukidanje poreza na potrošnju
2. 70% popusta na cijene štekata (op.a. terasa) za razdoblje 1.9.2020. – 30.6.2021.
3. 70% popusta na komunalnu naknadu za razdoblje 1.9.2020. - 30.6.2021.
4. 70% popusta na usluge gradskih komunalnih tvrtki za razdoblje 1.9.2020. – 30.6.2021.
5. Nastavak mjere za zakup poslovnih prostora u vlasništvu grada, do 30.6.2021.
6. Besplatno korištenje vanjskih šankova i dozvolu za širenje štekata (prema prostornim mogućnostima i u okviru zadanih MTU kapaciteta) za period ADVENTA.
7. Dozvolu za širenje štekata (prema prostornim mogućnostima u okviru zadanih MTU uvjeta) za razdoblje do 30.9.2021.
8. Besplatan parking u centru grada do 30.04.2021. godine za sve građane našeg grada.

Očekivanjem da se, pored pada prihoda od 70%, svi rashodi podmire u punom iznosu, ozbiljno se ugrožava mjera Vlade za očuvanje radnih mjesta jer se direktno dovodi u pitanje opstanak tvrtki koje te iste mjere i koriste. Očekujući žuran odgovor, pozdravljamo, Udruženje ugostitelja Split", stoji u dopisu koji su poslali gradonačelniku Opari.

Poslali su mu i dopis u kojem navode kako su ostali gradovi pomogli ugostiteljima.

ZAGREB:

od 1. studenog do 31. prosinca 2020., uz mogućnost daljnjeg produljenja, kako slijedi:
•    ugostitelji i obrtnici koji obavljaju djelatnost u poslovnim prostorima i na građevinskom zemljištu u vlasništvu Grada Zagreba oslobađaju se plaćanja zakupnine;
•    ugostiteljima i obrtnicima koji su obveznici komunalne naknade za poslovni prostor i građevinsko zemljište koje služi obavljanju poslovne djelatnosti umanjit će se za 30% utvrđeni iznos obveze komunalne naknade;
•    ugostitelji i obrtnici koji su korisnici javnih površina za postavljanje otvorene terase oslobađaju se plaćanja mjesečne naknade.
•    oslobađanje plaćanja poreza na potrošnju u cijelosti za isto razdoblje, s mogućnošću produljenja
•    iznalaženje rješenja za formiranje drive-in zona ispred ugostiteljskih objekata za preuzimanje hrane na otvorenom
U sklopu mjera predviđenih za ugostitelje omogućeno je proširenje odobrenih otvorenih terasa na javnim površinama i bez naknade.

RIJEKA:

Poduzetnici kojima je bila izrečena mjera zabrane rada odmah oslobođeni od plaćanja komunalne naknade i plaćanja zakupnine gradskih poslovnih prostora, plaćanja naknade za korištenje površine javne namjene za postavljanje privremenih objekata i ugostiteljskih terasa. Umanjenje zakupnina za gradske poslovne prostore i javne površine. Besplatno postavljanje ugostiteljskih terasa i besplatno proširenje ugostiteljskih terasa. Rijeka među prvima donijela najobuhvatnije mjere pomoći za građane i za poduzetnike.

BJELOVAR:

Bjelovar donio niz novih mjera za pomoć ugostiteljima – ukida se porez na potrošnju, sufinancirat će se grijalice za terase, osloboditi poreza na korištenje javnih površina te za 50% sniziti cijene kućica i štandova tijekom manifestacija.

KARLOVAC

Karlovački ugostitelji će moći kroz potpore male vrijednosti urediti svoje terase i pripremiti ih za zimske uvjete rada kroz nabavu različite opreme, izradu idejnog rješenja same terase u zimskim uvjetima, nabavu stakala, deka, grijalica i sl. što će biti sufinancirano iz gradskog proračuna u iznosu od 50 posto ili maksimalno 20.000 kuna po pojedinačnom zahtjevu.

Poznato je da smo od ožujka ugostitelje oslobodili plaćanja najamnine, odnosno zakupnine za javne prostore koji su u vlasništvu Grada Karlovca i vjerujem da im taj dio sredstava pomaže da poslovno opstaju. Tražit ćemo i dodatna rješenja kako bismo sačuvali poslovanje i očuvali radna mjesta. U kontaktu smo s Obrtničkom komorom i Cehom ugostitelja i narednih mjeseci će biti još odluka i mjera pomoći. Inače, odluka da ugostitelji ne plaćaju zakupninu za javne površine na snazi je do 30. studenog i vrlo vjerojatno će biti produžena i nakon toga. Rad terasa je na neki način epidemiološka mjera koja doprinosi čuvanju zdravlja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.